بیماری ها بلدرچین

بلدرچین پرنده ای نسبتا مقاوم

بیماری های بلدرچین : این پرنده ای نسبتا مقاوم تر از سایر پرندگان دیگر در برابر بیماری ها می باشد .

در هر زمینه ای پیشگیری بهتر از درمان است ، شما وقتی پیشگیری میکنی از به وجود آمدن بستر بیماری یعنی درمان با هزینه کمتر و یا با 0 ریال هزینه .

در خصوص بیماری تقریبا 65% مقصر فرد سالندار می باشد تا شرایط دیگه و گاهی 100% شخص است .

از شایع ترین بیماری ها که در ایران رخ میدهد و سالن دارها درگیر هستن :

– نیوکاسل :

این بیماری در اکثر پرنده از جمله کفتر ها شایع میباشد . نیوکاسل  یکی از بیماری های بلدرچین است که نشانه های ای از قبیل کج شدن گردن پرنده ، بیحالی و گوشه گیری و … تلفات ناگهانی، درجات متفاوتی از بی اشتهائی، کسالت و کز کردگی. در صورت ادامه بیماری، به تدریج این علائم شدیدتر و واضح تر شده و لاغری پیش رونده، مدفوع اسهالی با رنگ زرد روشن که پس از مدتی به صورت آبکی و شفاف در آمده و در انتها به صورت اسهال غلیظ و سبز رنگ در خواهد آمد، دیده خواهد شد. نیمی از بلدرچینهای مبتلا، پس از سه تا چهار روز از شروع حالت بی اشتهائی و اسهال نشانه های عصبی کاملا مشخص و متفاوتی، ازعدم تعادل خفیف تا یک فلجی شل کامل (flaccid) نشان می دهند. این مورد که حالت خاصی از فلجی بوده شامل افتادن بر روی جناغ و یا به یک طرف بدن و کشیده شدن پاها به طرف عقب می باشد.

بالها اندکی از هم باز شده، حالت آویخته داشته و بر روی بستر قرار می گیرد. سر بلدرچینهای مبتلا به طور وارفته ای به یک طرف آویزان می باشد. وقتی این گونه بلدرچینها در دست گرفته می شوند به نظر می رسد که کنترلی بر بالها و پاها و گردن خود ندارند ولی در عین حال هنوز هوشیار به نظر می رسند.

پرهای اطراف مقعد مرطوب بوده، گاهی اوقات به وسیله موادی به رنگ سفید گچی در می آید. در کالبد گشائی بلدرچینهای تلف شده ضایعاتی از قبیل درجات متفاوتی از تغییرات چربی (fatty change) در کبد و کلیه ها، رسوب اورات زرد رنگ بر روی قسمتهائی از کیسه های هوائی، پرخونی دوازدهه و قسمت فوقانی روده ها مشاهده می گردد.

برای مشاهده مقاله ” عوامل موثر در تخم گذاری بلدرچین ” کلیک نمایید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 12 =