تاریخچه بوقلمون در کیریسمس

تاریخچه بوقلمون در کیریسمس

در جشن شکرگذاری، مسیحیان بر سر میز شام می نشینند و بوقلمون می خورند. این پرنده، در روز کریسمس نیز مهمان خانه های مسیحیان می شود. اما چگونه بوقلمون، توانسته است که در جشن های بزرگ، جایی برای خود پیدا کند؟
این پرنده، گوشتی تازه و خوش طعم دارد و بزرگی جثه آن به حدی است که می تواند چندین نفر را سیر کند. آمریکایی ها در گذشته، طیور بزرگ را برای استفاده در جشن ها، ترجیح می دادند زیرا بزرگ بودن این طیور، باعث می شد که بدون صرف هزینه چندان زیادی، مقدار زیادی گوشت را برای مصارفشان فراهم کنند. در زمان های گذشته، بیشتر ترجیح می دادند که گاوها را زنده نگه دارند تا در انجام کارها از آن ها کمک بگیرند و تا اواخر قرن نوزدهم میلادی، خبری از تجارت گوشت نبود. در آن زمان، مصرف جوجه طرفداران بیشتری نسبت به دوران ما داشت اما از گوشت خروس به دلیل سفت بودن آن، استقبال نمی کردند و مرغ ها نیز تا زمانی که تخم می گذاشتند، برای کشتن و مصرف گوشتشان، مورد استفاده قرار نمی گرفتند. مصرف گوشت گوزن نیز بیشتر در قرن هفدهم و هجدهم میلادی رواج داشت و برای آن که در زمان کریسمس بتوانند گوشت آن را مصرف کنند، باید آن را شکار می کردند. گوشت خوک، به فراوانی یافت می شد اما برای چنین جشن های با اهمیتی، اصلا انتخاب مناسبی نبود. بریتانیایی ها، در جشن ها و مراسم خودشان، گوشت بوقلمون را مصرف می کردند و این رسم آن ها، به دنیای جدید کشورهای دیگر نیز وارد شد.
بوقلمون در میان پرنده های دیگر، برای یک جشن پاییزی، انتخاب کاملا ایده آلی بود. بوقلمون هایی که در فصل بهار به دنیا آمده اند، به مدت هفت ماه تغذیه می شوند و تا جشن شکرگزاری، حدودا به وزن 10 پوند (تقریبا 5 کیلوگرم) می رسند. بوقلمون ها، قیمت کمتری نسبت به غازها داشتند زیرا پرورش غازها، سخت تر بود. بوقلمون ها از نظر وزنی نیز به صرفه تر از جوجه ها بودند. میزان هزینه برای خریداران، فاکتور مهمی به حساب می آمد زیرا مردم در این مراسم، فقط همین یک غذا را تهیه نمی کردند؛ در جشن شکرگزاری، باید گوشت کباب می کردند و انواع کیک ها را می پختند.

تاریخچه بوقلمون در کیریسمس

در سال 1863، زمانی که لینکلن، رئیس جمهور وقت آمریکا، جشن شکرگزاری را به عنوان یک جشن ملی اعلام کرد، بوقلمون، نقش مهمی را در این جشن به دست آورد. پیش از رسمی شدن این جشن، آمریکایی ها به دلیل مزایایی که بوقلمون داشت، در قرن های پیش نیز این پرنده را به عنوان شام شکرگزاری، انتخاب کرده بودند. بعد از داستان “سرود کریسمس” اثر چارلز دیکنز در سال 1843، مصرف بوقلمون به همراه سس و چاشنی و پودینگ، محبوبیت یافت؛ داستانی که اکثر مردم در آمریکا از خواندن آن لذت برده بودند. بعضی از تاریخ شناسان غذایی، معتقدند که هدیه کریسمس اسکروج به خانواده کرچیت، شخصیت های داستان دیکنز، یکی از تاثیرگذارترین عواملی بود که هم افراد متوسط و هم ثروتمندان را به مصرف بوقلمون، علاقه مند کرد. اما با شروع قرن بیستم، جایگاه طیور برای افراد جامعه، تغییر کرد و چون خیریه ها، طیور مختلفی را به مهاجران فقیر و کارگرها می دادند، دیگر افراد ثروتمند برای کریسمس، بوقلمون نمی خوردند. آمریکایی ها همچنان در جشن شکرگزاری، همان بوقلمون را مصرف می کنند اما در زمان کریسمس، کسانی که توانایی اش را داشته باشند، گوشت گاو را خریداری می نمایند.

 

برای مشاهده مقاله ” دلایل سقط جنین گاو ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .

بهبود عملکرد روده جوجه های جوان

بهبود عملکرد روده جوجه های جوان

 

تغذیه زودهنگام ازآنجاکه، باعث سرعت بیشتر در رشد اولیه و رشد و نمو روده‌ای جوجه‌ها می‌شود از اهمیت بالایی برخوردار است. هم‌چنین این تغذیه زودهنگام بر توانایی جوجه‌ها برای هضم و جذب مواد مغذی خوراکی که به آن‌ها داده می‌شود تأثیری مثبت دارد.
درواقع تغذیۀ جوجه از درون تخم‌مرغ آغاز می‌گردد و کیفیت مواد مغذی درون تخم به عواملی چون سن مرغ مادر و نحوۀ تغذیه او بستگی دارد.
به‌عنوان نمونه، وجود مکمل‌های حاوی آنتی‌اکسیدان در رژیم غذایی مرغ مادر امری بسیار مهم و ضروری است چراکه همین ویتامین‌ها و مواد معدنی به زردۀ تخم‌مرغ انتقال پیدا می‌کنند و بالا رفتن کیفیت جوجه‌کشی و کیفیت جوجه‌های یک‌روزه را به همراه دارند.
علاوه بر این، افزایش میزان اسیدهای چرب امگا 3 در خوراک مرغ مادر موجب افزایش سطح انرژی جنین می‌گردد.
سلامت جوجه‌های یک‌روزه و مقاومت آن‌ها در مقابل بیماری‌ها، به میزان و نوع مصونیت گلبولی که از مرغ مادر دریافت کرده‌اند و همچنین به کیفیت مایع دور جنین که جوجه در دوران جنینی خود آن را می‌بلعد بستگی دارد.
درواقع این مصونیت گلبولی و هم‌چنین کیفیت مایع دور جنین اولین دیوار دفاعی جوجه‌های جوان هستند که در ضمن رشد و نمو بافت‌ها و سلول‌های بدنشان، سیستم ایمنی آن‌ها را رشد داده و تقویت می‌کنند.

مانان الیگوساکارید فعال
نکته قابل‌توجه درروند رشد و نمو جوجه‌ها این است که متأسفانه همیشه سیستم ایمنی در مرغ‌های مادر به‌اندازه کافی مطلوب نیست و مکمل‌هایی زائد با محصولاتی نظیر Actigen بر روی سیستم دفاعی طبیعی بدن آن‌ها اثرگذار است و همین امر می‌تواند به تخم‌مرغ‌ها در سطوح بالاتر انتقال پیدا کند. به همین جهت است که درروند رشد و نمو جوجه‌ها از مکمل‌های غذایی استفاده می‌شود تا مانان الیگوساکارید فعال در آن‌ها از طریق چسبیدن به باکتری درون روده‌ای، منجر به فعال شدن سیستم ایمنی آن‌ها گردد و درنهایت سبب ارتقاء سطح ایمنی و وضعیت سلامت پرنده شود.
بر اساس مطالعات و پژوهش‌های انجام‌شده Actigen موجب فعال شدن برخی ژن‌های مؤثر در سیستم ایمنی می‌شود؛ و همین امر نشان می‌دهد که چرا پرندگانی که از این مکمل‌ها استفاده می‌کنند به نسبت مصونیت گلبولی بیشتری را در خون خود دارند چراکه این فرآیند، بهبود انتقال آنتی‌بادی مادر به جوجه را همراه دارد.
معمولاً جوجه‌های تازه سر از تخم درآورده در معرض استرس‌های محیطی مانند اضطراب هنگام جابه‌جایی قرار دارند.

مکمل دهی به جوجه در درون تخم
ارائۀ مواد مکمل به جنین درون تخم از اوایل سال 2000 موردبررسی قرارگرفته است و بر تأمین انرژی و مواد معدنی برای جنین در حال رشد تمرکز داشته است؛ اما پژوهش‌های دیگری نیز با تزریق Actigen به غشاء دور جنین در تخم انجام‌شده است و نتایج این پژوهش‌ها نشان می‌دهد که جنین‌هایی که 5 میلی مولار از محصول را دریافت کرده‌اند، افزایش جوجه‌کشی از 82.5% به 97.5% را داشته‌اند.

مکمل دهی به جوجه‌ها، درون تخم‌مرغ
واکسیناسیون در کنترل بیماری‌های عمدۀ طیور به‌ویژه در میان طیور جوان نقش مهمی دارد؛ اما واکسیناسیون به‌تنهایی برای کنترل بیماری در میان طیور کافی نیست و داشتن یک سیستم ایمنی فعال در این روند از اهمیت بالایی برخوردار است. چراکه این سیستم ایمنی فعال کمک می‌کند که طیور واکسن دریافت شده را جذب کرده و به آن واکنش نشان دهند تا در مقابل بیماری از یک حمایت کامل و همه‌جانبه برخوردار گردند. تحقیقات نشان داده‌اند که تنها، یک سیستم ایمنی بسیار قوی در جوجه‌های جوان، قادر است نسبت به واکسن بیماری عفونی بورس (IBD) واکنش نشان دهد و سطح آنتی‌بادی آن‌ها را از 659 در جوجه‌هایی که مرغ مادر مکمل لازم را دریافت نکرده‌اند و به 969 در جوجه‌هایی که مرغ مادر مکمل را دریافت کرده‌اند، برساند. این بهبود سطح ایمنی در جوجه‌ها که به‌واسطه این نوع مداخلات به وجود آمده‌اند، در تضمین رشد مطلوب روده‌ای آن‌ها نیز تأثیرگذار خواهد بود. آزمایش‌ها انجام‌شده بر جوجه‌های 12 روزه نشان داده‌اند که طیوری که مکمل Actigen دریافت کرده‌اند، وزنی بسیار مطلوب‌تر داشته‌اند و یکدستی بهتری در طیور آن‌ها به چشم می‌خورد.

بهبود عملکرد روده جوجه های جوان

استرس محیط
معمولاً جوجه‌های تازه سر از تخم درآورده در معرض استرس‌های محیط قرار دارند به‌عنوان نمونه این جوجه‌ها در هنگام انتقال و جابجایی استرس زیادی را تحمل می‌کنند. در آزمایشی که در این زمینه صورت گرفته است سعی شده است که با استفاده از تزریق دگزامتازون این واکنش‌های فیزیکی ناشی از استرس در جوجه‌ها را به کمترین میزان برسانند اما این عمل منجر به تفاوتی چشمگیر در میزان وزن جوجه‌ها شد و کاهش رشد جوجه‌ها را به همراه داشت به صورتی که وزن جوجه 14 روزه‌ای که تزریق را دریافت کرده بود 368 گرم بود و در مقابل وزن جوجۀ بدون تزریق 433 گرم ثبت‌شده است.

گوارش در جوجه‌های جوان
معمولاً به دلیل کم‌کاری آنزیم در نخستین روزهای بیرون آمدن از تخم، گوارش در جوجه‌های جوان، ضعیف است. سیستم گوارش جوجه در 48 ساعت ابتدایی به دنیا آمدن او، رشد خواهد کرد و بیشتر فعالیت آنزیمی در آن بر اساس لیپاز است، لیپاز آنزیمی از زردۀ درون تخم است که برای گوارش چربی ذخیره‌شده است.
17 درصد از میزان رشد مرغ گوشتی در 7 روز اول تولد او اتفاق می‌افتند و پرنده در این 7 روز 10 درصد از وزن نهایی خود را به دست می‌آورد و همین امر به‌خوبی نشان می‌دهد که جوجه‌ها در این دوره 7 روزه به یک سیستم گوارش قوی نیاز دارند تا بتوانند بهترین مواد مغذی را جذب کنند.

بهبود عملکرد روده جوجه های جوان

افزایش فعالیت آنزیمی
چنانچه تغذیه مرغ‌های گوشتی با Actigen انجام شود میزان فعالیت آنزیم در روده آن‌ها به‌طور چشمگیری افزایش می‌یابد و این افزایش فعالیت آنزیم‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه این آنزیم‌ها با آسان کردن روند تجزیۀ نهایی مواد مغذی به جذب بهتر کمک می‌کنند. این افزایش فعالیت آنزیمی در پرنده‌های جوان که در روزهای نخستین بیرون آمدن از تخم، بدن آن‌ها توانایی ترشح سطحی کافی از آنزیم را در روده‌هایشان ندارد مؤثر است و بر میزان جذب مواد مغذی تأثیری مثبت دارد.
گزارش‌های بسیاری درباره تشکیل باکتری‌های روده‌ای در حیوانات جوان ارائه‌شده است که در بسیاری از این گزارش‌ها این فرآیند در جوجه‌ها موردبررسی قرارگرفته است.
مکمل‌هایی که در اولین تغذیۀ جوجه‌ها، به آن‌ها داده می‌شود. درروند تشکیل باکتری‌های مفید روده‌ای نقش مهمی دارند؛ چراکه اولین تماس جوجه با باکتری‌های محیطی موجود در آب و خوراک، جوجه را در معرض تشکیل این باکتری‌های مضر قرار می‌دهد. این‌که چرا باکتری‌های مفید روده‌ای از مقاومت بیشتری برخوردارند و میزان ایستادگی آن‌ها در برابر انواع باکتری‌های مضری که از طریق قورت دادن خوراک وارد رودۀ حیوان می‌شوند بیشتر است از اهمیت بالایی برخوردار است.

مسئله‌ای مهم و قابل اهمیت است
مطالعات جدید مزایای تشکیل باکتری‌های مفید روده‌ای با کمک مانان الیگوساکارید فعال موجود در Actigen را به‌خوبی نشان می‌دهند و همچنین مزایای آن را در سنین مختلف طیور به‌ویژه در طیور جوان بیان می‌کنند. ازآنجاکه جوجه‌ها به‌ویژه جوجه‌های جوان تازه سر از تخم درآورده‌، در طول دوران رشد و نمو خود با چالش‌ها و خطرات فراوانی مواجه هستند، بنابراین افزودن مکمل به خوراک اولیه آن‌ها بهترین تضمین برای رشد مناسب آن‌ها و پایین آوردن میزان مرگ‌ومیر آن‌ها در اولین هفتۀ بیرون آمدن از تخم است. تشکیل میزان مناسبی از باکتری‌های مفید در مجرای روده‌، از مسمومیت‌های ناشی از آسیب‌دیدگی سطح جاذب روده‌ای که اسهال و مرگ‌ومیر جوجه‌ها را به همراه دارد، می‌کاهد؛ بنابراین اولین خوراک‌دهی به جوجه‌ها با به‌کارگیری تکنیک‌های تغذیه‌ای نقش بسیار مهمی در میزان بازدهی و صرفۀ اقتصادی مزرعه طیور به دنبال خواهد داشت.

 

برای مشاهده مقاله ” دلایل سقط جنین گاو ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .
بررسی لاشه های مبتلا به سل

بررسی لاشه های مبتلا به سل

بررسی لاشه های مبتلا به سل

بررسی لاشه های مبتلا به سل در کشتارگاه ،

سل  Tuberculosis:
عامل بیماری در انسان و گاو و طیور به قرار زیر است:

در انسان : Mycobacterium Tuberculosis
در گـــاو : Mycobacterium Bovis
در طیـور : Mycobacterium Avium

انسان می تواند هم سل گاوی و هم سل طیور را علاوه بر سل انسانی بگیرد . گاو نیز می تواند به سل انسانی مبتلا شود . از طیور فقط طوطی سل انسانی می گیرد و بقیه طیور به این سل مبتلا نمی شوند ولی طیور همگی هم به سل گاوی و هم به سل طیور مبتلا می شوند .
سل یک بیماری مزمن و عفونی است که در بسیاری از حیوانات ، انسان و پرندگان به صورت حاد نیز بروز می کند .
راههای انتقال میکروب علاوه بر راه تنفسی ، از طریق تنفس ، پوست ، دستگاه تناسلی ، انتقال عمومی از مادر به جنین و همچنین از راههای گوارشی است مثلاً از شیر و فرآوردهای آن و گوشت می تواند انتقال پیدا کند ولی احتمال انتقال از شیر و فرآورده هایش کمتر است ، چون این فرآورده ها اغلب پاستوریزه می شوند و میکروب سل در دمای پاستوریزاسیون از بین می رود . در مرحلة حاد بیماری ، میکروب در عضلات وجود دارد و انتقال آن از راه خوردن گوشت آلوده سیار آسان است .

معمول ترین راههای انتقال ، تنفسی و گوارشی است.

میکروب بعد از اینکه وارد دهان شد ، در لوزه ها مستقر می شود و به غدد لنفاوی روده و ریه می رود . اگر دوز میکروب برای ایجاد عفونت به اندازه کافی باشد و میزبان شرایط پذیرش بیماری را داشته باشد دانه های ریز خاکستری رنگ به اندازه ته سنجاق ، روی نسوج مربوطه تشکیل می شود که به آنها دانه های سل ارزنی یا دانه های لنـک‌ ( ‌Leneck ) می گویند که این سل ارزنی را Miliary Tuberculosis گویند که سل حاد اولیه است.
دانه های سرسنجاقی در کلیه یا کبد 4/1  بیرون نسج و  4/3 داخل نسج هستند و اگر به وسیله یک چاقوی نوک تیز دانه های سر سنجاقی بیرون بیاوریم گودی دانه ها باقی می ماند . برای دانه های سل ارزنی دو حالت ممکن است پیش آید:
یا آنقدر زیاد می شوند که ایجاد باکتریمی ( همراه جریان خون شده ) می کنند و بیماری عمومی می شود و سل حاد عمومی ایجاد می شود یا با مقاومت میزبان روبرو شده و جلوی گسترش آنها گرفته می شود و اطراف این دانه ها نکروزه و چروکیده می شود . این دانه های تبدیل به مناطق نکروزه می شوند و در این حالت با انهدام میکروبی روبرو هستیم ولی تعداد میکروب هیچ وقت به صفر نمی رسد . پس از مدتی در داخل ضایعه و غدد لنفاوی مربوطه به خاطر مقاومت بدن ، حالت پنیری شدن ( Caseous ) یا کلســیمـی شدن (Calcification ) یـا پنیـری ـ کلسـیمی شدن (Casco Calcification ) ایجاد می شود که در صورت برش غدد لنفاوی مربوطه صدای خش خش ایجاد شده و حالت پنیری یا کلسیمی شدن را در غدد لنفاوی شاهد هستیم که به این حالت سل مزمن و محدود گفته می شود.
در صورت تضعیف سیستم ایمنی ، این ضایعات مجدداً می توانند در بدن گسترش پیدا کرده و باکتریمی ایجاد کنند که در این حالت سل حاد ثانویه می تواند ایجاد شود گاهی میکروب در بدن وجود دارد ولی منتشر نمی شود و از بیرون ، مایکوباکتریوم جدیدی وارد شده و سل حاد ثانویه ایجاد می کند که به این حالت Suprainfection گویند.
در کشتارگاه اگر دانه های لنک یا سل ارزنی را ببینیم بیانگر سل حاد است . ضایعات سلی معمولاً در ریه ها ، کبد ، کلیه و طحال بیشتر دیده می شود و اگر یک ضایعه کهنه یا مزمن گسترش پیدا کند و مجدداً باکتریمی ایجاد کند ، چون از طریق خون انتشار پیدا می کند اولین عضو هایی که درگیر می شوند ریه ها و کلیه ها هستند.

بررسی لاشه های مبتلا به سل

قضاوت:
در لاشه گاو غدد لنفاوی برش داده می شوند و اگر در یکی از غدد به ضایعات سلی برخورد کردیم ، تمامی مقاطع غدد باید برش داده شوند . اگر جراحات کهنه و مزمن تنها در یک عضو دیده شود ، بیماری سل به صورت مزمن است و فقط اُرگان مربوطه ضبط می شود . مثلاً با دیدن جراحات در کبد و غدد لنفاوی کبدی ، فقط کبد را حذف می کنیم اگر یک غده لنفاوی سطحی درگیر شده باشد منطقه زه کشی مربوط به آن غده حذف خواهد شد چون در این زمان باکتریمی در خون نیست و در عضلات هم معمولاً موجود نمی باشد . مثلاً اگر در غدد لنفاوی و رتروفارینجیال ضایعه دیدیم ، سر را حذف می کنیم.
اگر دانه های سل ارزنی یا دانه لنک دیدیم چه در حالت حاد اولیه و چه در حالت حاد ثانویه به هر حال بیماری در مرحله حاد تلقی شده و نمایانگر آن است که در اثر بیماری ، میکروب در خون وجود دارد ، بنابراین حذف کلی لاشه صورت می گیرد ، حتی اگر یک دانه سل ارزنی یا لنک در کل لاشه دیدیم ، همه لاشه حذف می شود.
اگر ضایعات سلی را در چند غده لنفاوی در مناطق مختلف بدن ببینیم ، مثلاً روی غده لنفاوی سر یا غده لنفاوی پا یا دست ضایعات سلی را دیدیم با اینکه سل مزمن محسوب می شود ولی چون چند منطقه را درگیر کرده بنابراین لاشه حذف کلی می شود.

سل به صورت های دیگری نیز ممکن است تظاهر کند که در زیر اشاره مختصری به آنها میکنیم :

1- سل اگزوداتیو  Exudative:
یک نوع سل حاد به نام اگزوداتیو Exudative یا ترشحی است که بیشتر در غدد لنفاوی Mediastinal دیده می شود . اگر این غدد را شکاف دهیم یک سطح یکنواخت کاملاً مرطوب ، متورم و پنیری شکل مشاهده می کنیم‌ . این سل فقط ریه را درگیر می کند و نوعی سل حاد محسوب می شود.

در این حالت حذف کلی لاشه صورت میگیرد.

2- سل مرواریدی  Pearl Tuberculosis:
نوعی سل مزمن موضعی است . دانه های کِرِم رنگ به شکل مروارید داخل قفسه سینه و ریه ها دیده می شود که حالت بد منظره ای دارند . داخل این ضایعات ، آهکی شده است . این دانه ها در قفسه سینه چسبندگی ایجاد می کنند . احتمال وجود این دانه ها در مناطق دیگر بدن از جمله حفره شکمی وجود دارد . با وجود این ، اگر ضایعات در جای دیگر غیر از قفسه سینه دیده نشوند سل موضعی تلقی شده و تنها ناحیه قفسه سینه و امعاء و احشاء داخل قفسه سینه خارج می شود . مثلاً اگر غده لنفاوی دست را برش دادیم و دانه های مرواریدی دیدیم دست را هم حذف می کنیم.

3- سل مخملی:
از انواع سل حاد است . اگر روی ضایعات دست بکشیم مثل پارچه مخمل حالت پرز داشته و ضایعات آن تقریباً قرمز رنگ است . این ضایعات وقتی به مرحله مزمن برسند درشت تر شده و حالت آهکی Calcification پیدا می کنند که همان سل مرواریدی را تشکیل می دهند . در صورت مشاهده ضایعات مخملی ، سل حاد می باشد.

در این حالت نیز کل لاشه حذف میشود.

4- سل استخوانی :
سل مزمن عفونی است و در گاوهای مسن که اغلب هم شیری هستند یافت می شود . در این بیماری جراحات در مغز استخوان و بیشتر در مناطق ستون فقرات ایجاد می شود.
ضایعات سلی بیشتر در مناطقی که در اثر پوکی استخوان متخلل شده‌اند دیده می شوند که این ضایعات بیشتر به صورت پنیری شکل هستند و برای اطمینان از وجود بیماری غدد لنفاوی نزدیک محل زائده را در ستون فقرات بازرسی می کنیم که در صورت مثبت بودن ،‌ کل لاشه حذف می شود.

 

 

برای مشاهده مقاله ” دلایل سقط جنین گاو ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .
دلایل سقط جنین گاو

دلایل سقط جنین گاو

دلایل سقط جنین گاو

تقریباً تمام گاوداران گوشتی و شیری سقط جنین گاو را به نوعی تجربه کرده اند. اما دلیل این اتفاق ناخوشایند چیست؟
سقط جنین گاو ممکن است به دنبال یک بیماری عفونی و یا وارد آمدن آسیب و صدمه ای در طول بارداری رخ دهد. البته به گفتۀ کارشناسان چنانچه در یک گلۀ گاوی در مدت زمانی نسبتاً کوتاه چند سقط اتفاق بیفتد، این احتمال وجود دارد که چند گاو در میان گله به بیماری عفونی که منجر به سقط می گردد، مبتلا شده اند. تعدادی از این بیماری ها را در ذیل عنوان کرده ایم:تب شالیزار
“تب شالیزار” یکی از شایع ترین دلایل بروز سقط جنین در گاوهای ایرلند است – و معمولاً سقط 6 تا 12 هفته پس از عفونت اولیه اتفاق می افتد. سقط جنین در گله ای که نخستین بار است به این عفونت مبتلا شده تا 30 درصد افزایش می یابد. همچنین این بیماری بین دام و انسان مشترک است و از طریق تماس با جنین سقط شده یا به دنیا آمده و یا ادرار حیوان آلوده، انسان نیز مبتلا می گردد. تشخیص بیماری غالباً مشکل است و علائم بالینی معمولاً 6 تا 12 هفته بعد از سرایت عفونت به حیوان رؤیت می شود.
برای تضمین سلامت گله از این بیماری، واکسیناسیون بایستی انجام شود.

سالمونلا
این یک بیماری مسری است که از ماه 4 و 5 از آبستن شدن گاو باعث اسهال و سقط می شود. کنترل این بیماری می تواند مشکل باشد چرا که بسیاری از حیوانات گله ممکن است بدون نشان دادن علامتی این بیماری را در خود داشته باشند. اما در مورد گاوهای در حال سقط این استثناست چرا که این حیوانات علائم بیماری را نشان می دهند. گاوهای در حال سقط و بیمار تب بالا دارند. بعضی ممکن است در اثر این بیماری از بین بروند. در اثر تماس با جنین یا جفت یا خون حیوان مبتلا این بیماری می تواند سرایت کند. در صورت تأیید بیماری، واکسیناسیون گلۀ دامی بایستی انجام شود.

نئوسپوراکانینوم
نئوسپوراکانینوم در گله های گاوی توسط انگلی که در مدفوع سگ یا روباه مبتلا وجود دارد، سرایت می کند. سرایت بیماری از طریق سگ می تواند منجر به سقط مکرر در گله شود و حیوان تا آخر عمر مبتلا به بیماری می ماند. سقط معمولاً بین ماه سوم تا هشتم بارداری اتفاق می افتد و چنانچه گوسالۀ کاملی هم به دنیا بیاید، احتمالاً مبتلاست.
واکسنی هم برای این بیماری وجود ندارد. و راه پیشگیری اینست که مانع از ورود هر گونه حیوانات اهلی به محل آخور گاوها شوند و حیوان مبتلا را از سایر دام های گله جدا سازند.

سقط قارچی
این گونه سقط معمولاً به دلیل وجود قارچ در سیلویی که بد نگهداری شده اتفاق میفتد. به منظور پیشگیری، می توان از میکوتوکسین بایندر استفاده کرد؛  اما از دادن سیلوی آلوده به قارچ به گلۀ گاو بایستی امتناع کرد. البته از بستر کاهی دام هم این بیماری قابل انتقال است اگر چه احتمال سرایت از این طریق کم است.
باکتری های لیستریا و باسیل از دیگر باکتری هایی هستند که از طریق سیلو به حیوان منتقل می شوند.

اسهال ویروسی گاوی
سقط ناشی از اسهال ویروسی گاوی در هر مرحله از آبستنی گاو ممکن است اتفاق بیفتد با اینحال غالباً در مراحل اولیۀ بارداری رخ می دهد.
دامدار می بایست حیوانات بیمار را از گله جدا سازد چرا که آنها منبع عفونت و سرایت بیماری هستند.
به منظور مصون سازی گله از بیماری واکسیناسیون توصیه می شود با اینحال چنانچه حیوانات بیمار جدا نشوند واکسیناسیون هم تأثیرگذار نخواهد بود.

دلایل سقط جنین گاو

التهاب عفونی بینی – نای گاوی
بیماری عفونی بینی – نای گاوی (IBR) یک بیماری ویروسی شدیداً مسری است که مجرای تنفسی و داخل بینی  حیوان را آسیب می زند و ممکن است عفونت با ورود به خون بیشتر به بدن حیوان صدمه بزند. همچنین منجر به سقط جنین هم می شود.
با اجرای یک برنامۀ واکسیناسیون بیماری قابل کنترل است.

تب مالت
این بیماری ضمن آنکه بسیار مسری و خطرناک است، از آن دسته بیماری هایی است که بایستی به مراجع مربوطه و قانونی گزارش شود. در این بیماری سقط معمولاً بعد از 5 ماهگی اتفاق می افتد. جفت و خون و مایعات حاصل از به دنیا آمدن گوساله بسیار آلوده هستند و امکان سرایت بیماری را دارد. معمولاً دامداران بایستی از گاوی که سقط داشته دو بار تست تب مالت بگیرند.

پیشگیری و درمان
کارشناسان توصیه می کنند هنگامی که سقط جنینی اتفاق می افتد بهترین اقدام قرنطینه کردن آن گاو از سایر  گله – به ویژه سایر گاوهای آبستن – به مدت 2 تا 3 هفته است تا زمانیکه ترشحات واژنی کاملاً تخلیه شود. همچنین توصیه می شود تا نمونه هایی برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال شود. رعایت تدابیر بهداشتی به ویژه در هنگام سقط و پس از آن و در طی تخلیۀ ترشحات بسیار حائز اهمیت است.
علاوه بر موارد مذکور، در مواردی که واکسیناسیون قابل اجراست (مثل بیماری های اسهال گاوی ویروسی (BVD)، تب شالیزار، التهاب نای – بینی (IBR)، و سالمونلا) بایستی برنامۀ واکسیناسیون با دقت و جدیت اجرا گردد تا از بروز مجدد سقط پیشگیری شود.

برای مشاهده مقاله ” خرید تضمینی جوجه بوقلمون بیوتی ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .
هوبارد ، کاهش اشتباهات انتخاب ژنتیکی

هوبارد ، کاهش اشتباهات انتخاب ژنتیکی

هوبارد، شعبه گروه صنعتی گریمو (Groupe Grimaud)، از حدود سه سال پیش از اسکنر در برنامه انتخاب ژنتیکی خود استفاده کرده است. تکنولوژی اسکنر تصویری امکان تعیین بافت های لاشه به شیوه ای کاملا دقیق و تعیین عناصر آن را می دهد؛ عناصری مانند گوشت، عضلات، چربی، بافت ها و استخوان ها. این تکنولوژی پیشرفت شرکت و محصولات آن را از نظر ژنتیکی افزایش داده است.
این پیشرفت به ویژه بر اساس همکاری عملی میان شعبه های گروه صنعتی گریمو انجام شده است. این شرکت در حال حاضر 4 اسکنر در راستای استفاده در برنامه ژنتیکی خود دارد که 2 اسکنر در آمریکا و 2 اسکنر در فرانسه است.
این اسکنر چگونه عمل می کند؟
اسکنرهایی که هوبارد استفاده می کند شبیه به اسکنر بیمارستان ها است و اصل کار آنها یکسان است. رنگ های مختلف تصویر، سطح جذب اشعه های X را نشان می دهد: هر بافتی از بدن موجود مورد اسکن، واکنش مختلفی به عبور اشعه X نشان می دهد. در نتیجه امکان شناخت بافت های حیوان وجود دارد: عضلات، احشا، توده های چربی و …
به علاوه، این اسکنر به لطف الگوریتم قوی خود می تواند چندین حیوان را آنالیز کند و به طور اتوماتیک ابعاد مختلف هر حیوان را محاسبه کند. این تکنولوژی جایگزین روش های قدیمی انتخاب ژنتیکی نمی شود اما امکان تکمیل اطلاعات به دست آمده در مورد هر حیوان را می دهد.

مهم ترین ویژگی های اسکنر

استفاده از این تکنولوژی برای کارهای انتخاب ژنتیکی 3 دستاورد مهم به همراه داشته است.
1- دقت عالی
بهتر است با یک مثال، دقت این اسکنر را یادآور شویم.  ما روش های انتخاب ژنتیکی مختلفی را با واقعیت مقایسه کردیم. میان انتخاب براساس سازگاری و نتایج ملموس آن، هوبارد به نرخ ارتباط و همبستگی 66 درصدی رسید، در حالی که همبستگی میان نتایج به دست آمده از اسکنر و واقعیت به دست آمده از بازده گوشت سینه 93 درصد بود. اسکنر این امکان را داده است تا به کمک دقت در انتخاب، اشتباهات انتخاب بسیار کم شود: حیواناتی که به این طریق انتخاب ژنتیکی می شوند ویژگی هایی موردنظر پژوهشگران را دارند.2- تکنولوژی غیرمخرب
بدون کشتن و با در نظر گرفتن رفاه حال حیوان، امکان دستیابی به اطلاعات در مورد ویژگی های ساختاری آن وجود دارد.3- تعیین ویژگی های جدید
این اسکنر همچنین امکان مطالعه حیوانات با سن مختلف را می دهد و به این ترتیب میزان اطلاعات به دست آمده در مورد حیوان را افزایش می دهد. این اسکنر همچنین امکان مشاهده معیارهای جدید انتخاب ژنتیک و آنالیز تحول آنها را به مرور زمان و با دقت بیشتر می دهد و اطلاعات موجود قبلی را تکمیل می کند.
مجموعه این ویژگی ها در نهایت باعث سرعت گرفتن پیشرفت ژنتیکی می شود.

هوبارد ، کاهش اشتباهات انتخاب ژنتیکی

نتایجی که تاکنون مشاهده شده است
بعد از سه سال کار روی این برنامه، نتایج آن در حال مشاهده است. در وهله اول، نتایج روی گوشت سینه تاثیرگذار بوده که به طور چشمگیری میزان آن افزایش یافته است.
استفاده از اسکنرهمچنین امکان حفظ و افزایش پیشرفت های هوبارد در زمینه کیفیت، لنگش، سوختگی پا و همچنین کیفیت گوشت را می دهد.
از طرف دیگر، پیشرفت مهم هوبارد در سویه جدید جوجه نر M22 از طریق استفاده از همین اسکنر بوده است. این جوجه 1 تا 1/5 درصد بیشتر گوشت سینه دارد.

برای مشاهده مقاله ” خرید تضمینی جوجه بوقلمون بیوتی ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .
بهترین زمان واکسیناسیون گوساله ها

بهترین زمان واکسیناسیون گوساله ها

بعضی از افراد، پیشنهاد می کنند که واکسیناسیون گوساله ها را باید از دوران نوزادی آنها آغاز کرد؛ در حالی که برخی دیگر معتقدند که باید منتظر ماند تا گوساله ها بزرگتر شوند؛ زیرا بهتر است که در ابتدای زندگی، از انرژی سیستم ایمنی و قدرت دفاعی بدن، در جاهای دیگری استفاده شود.
در مزرعه Pine Crest Dairy در شهر کاستر در ایالت مونتانا، جک و مگی هاولی (Jack and Maggie Howley) به محض به دنیا آمدن گوساله ها، آنها را واکسینه نمی کنند بلکه منتظر می مانند تا چند ماهی از سن و سال گوساله ها بگذرد. در مزرعه Livin Dream Ranch در شهر پولسون ایالت مونتانا، بئاتریس جنسن (Beatrice Jensen)، گوساله های نوزاد را در مقابل انواع مختلفی از بیماری های کلستریدیومی، واکسینه می کند. علاوه بر انجام واکسیناسیون، منطقه ای که مزرعه بئاتریس در آنجا قرار دارد، سلنیوم بسیار کمی دارد، در نتیجه وی به گوساله ها شربت BoSe می دهد که ترکیبی از ویتامین E و سلنیوم است. به علاوه، وی از شربت های مغذی خوراکی نیز برای گوساله ها استفاده می کند تا اشتهای آنها تقویت شود و میزان جذب مواد مغذی و انرژی در بدنشان افزایش یابد.
مسئله پیچیده واکسیناسیون گوساله های نوزاد، قبلا مورد بررسی قرار گرفته است اما این موضوع که آیا پادتن های کلستروم، با پاسخ ایمنی به واکسیناسیون تداخل دارند یا خیر، هنوز در دست مطالعه است. با این حال، در دستورالعمل برخی از واکسن ها، توصیه شده است که کلستروم، با تاخیر داده شود تا واکسن، فرصت کافی برای تاثیرگذاری خود را داشته باشد. مدت زمانی که امکان جذب پادتن از کلستروم وجود دارد، کوتاه است و این تاخیر، می تواند به شکل منفی ای بر سلامت گوساله ها تاثیر بگذارد.
در مطالعاتی که در گذشته انجام شده است، مک گرک (McGuirk) و کوک (Cook) اظهار داشته اند که “پاسخی ایمنی به واکسن، نیازمند انرژی ای است که می تواند برای مبارزه با بیماری ها و افزایش وزن بدن به کار گرفته شود. در واقع، پاسخ ایمنی، می تواند برای سلامت اولیه گوساله ها خطرناک باشد. به علاوه، “اگر دستیابی به ایمنی خاصی مورد نیاز نباشد، هرگونه تحریک سیستم ایمنی و پاسخ از سوی آن، می تواند برای حیوانات، بیشتر از حالتی که هرگز واکسنی دریافت نکرده باشند، ایجاد خطر بکند”.
بافت های ماهیچه ای، نیازمند مواد مغذی بیشتری هستند تا بتوانند ایمنی لازم را ایجاد نمایند اما این آمینواسیدها، سلامت عمومی گاوها را تقویت می کنند. در نتیجه، واکسینه کردن یک گوساله نوزاد، می تواند رشد و سلامت او را متوقف کند و بدون واکسیناسیون او نیز این گوساله، بیشتر مستعد ابتلا به بیماری می شود. کوک معتقد است که باید به دنبال پیدا کردن راهی برای محدود کردن پاسخ ایمنی باشیم.
وی گفت: «اگر گوساله هایتان نیازی به واکسیناسیون ندارند، نباید از واکسن استفاده کنید».
برای مشاهده مقاله ” خرید تضمینی جوجه بوقلمون بیوتی ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .
چگونگی مرغ و تخم مرغ ارگانیک

چگونگی مرغ و تخم مرغ ارگانیک

واژه مرغ ارگانیک معنایی متفاوت از مرغ محلی، مرغ روستایی، مرغ سبز را دارد. در کشورهایی که مرغ هایی به روش ارگانیک پرورش داده می‌شود، این مرغان در مساحتی با متراژ های معین، برای مثال در نظر گرفتن دوهزار و پانصد متر مربع برای هر هزار قطعه مرغ، بصورت آزاد در حال تردد و گردش بوده که از این روست به این نوع مرغان، مرغان گردشگر و یا مرغان رونده نام نهاده اند.
در استحصال تخم مرغ ارگانیک از این نوع مرغان به ” تخم مرغ، مرغ گردشگر” معروف می باشند.تخم مرغ ارگانیک ومرغ ارگانیک در فرهنگ غذایی مردمانی که امکان مصرف اینگونه محصولات نصیبشان گردیده است، در جایگاهی فوق‌العاده قرار گرفته و روز بروز اهمیت و ارزش غذایی این نوع محصولات برای مصرف کنندگان شناخته تر میشود.
مصرف غذای غیر استاندارد و همچنین سوء تغذیه حتی در بسیاری از کشورهای جهان،که همین امر باعث گردیده تا دگرگونی و تغییرات اساسی در نوع تغذیه انسان  ها مورد بحث محافل علمی مرتبط با تغذیه  قرار گیرد.
در تغذیه مرغ ارگانیک استفاده از مواد شیمیایی خوراکی و هر نوع نهادهای غذایی دامی تراریخته ممنوع می باشد. خوراک مصرفی این دسته از مرغان را دان ارگانیک و در مقادیر کمتر مواد مغذی کاملا طبیعی تشکیل می‌دهد، به همین دلیل گوشت مرغ ارگانیک فشرده تر و سخت می‌باشد، استخوان ها نیز در مقایسه با مرغان صنعتی ضخیم تر در نتیجه در برش افقی دارای قطر بیشتری است.رنگ گوشت مرغ ارگانیک متمایل به رنگ قرمز بوده و مدت پخت آن طولانی تر میباشد ( دیر پز).

طول دوره پرورش هشتاد الی نود روز است.

در طول مدت پرورش استفاده از آنتی بیوتیک ها و هر نوع دارو و تقویت کننده های غیر شیمیایی، همچنین محرک های شیمیایی مجاز نمیباشد.
تحقیقات و بررسی ها نشان می‌دهد مصرف گوشت و تخم مرغ ارگانیک نسبت به مشابهان صنعتی آن سیری صعودی را داراست. مسلما استفاده از این نوع ماده پروتئینی بسیار سالم و ایمن نقشی غیر قابل انکار در تندرستی و حفظ از بیماری های بر پایه تغذیه با منشاء دامی در جوامع انسانی مصرف کننده را دارد.
در کشور ما، آموزش و پرورش و تولید به علاقه مندان این نوع تولیدات کاری سخت محسوب نمیگردد، بدیهی است در صورت انجام و تشویق در این زمینه در ارتقاء سلامتی مردم قدمی اساسی محسوب خواهد شد.

 

برای مشاهده مقاله ” خرید تضمینی جوجه بوقلمون بیوتی ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .

 

خرید تضمینی جوجه بوقلمون بیوتی

خرید تضمینی جوجه بوقلمون بیوتی

خرید تضمینی جوجه بوقلمون بیوتی

مجموعه بلدرچین مزرعه سبز در راستای بیانات مقام معظم رهبری و حمایت از تولید و پرورش دهنده ، تصمیم بر خرید ضمانتی جوجه بوقلمون های بیوتی که محصول جدید مجموعه می باشد را دارد .

جزئیات این خرید به این شکل می باشد که ، عزیزان جوجه های بوقلمون بیوتی را از مجموعه خریداری و بعد از پرورش مجدد مجموعه بلدرچین مزرعه سبز پرنده های پرواری را به قیمت روز و دم باسکول تسویه می نمایید .

تمامی جوجه های بیوتی با ضمانت و گواهینامه سلامت به فروش میرسند .

جوجه های بیوتی مجموعه از نژاد پریمیوم 6 بوده و با کیفیت بالا . امکان ارسال به تمامی نقاط کشور مهیا می باشد و جوجه ها با ماشین های مخصوص حمل جوجه ارسال می گردد .

خرید تضمینی جوجه بوقلمون بیوتی

همچنین مجموعه نیمچه های 20 روزه بوقلمون بیوتی را دارا می باشد با همین شرایط خرید تضمینی ارائه می گردد .

با خرید تعداد 1000 قطعه جوجه یک روزه بوقلمون بیوتی 6 از مجموعه ، قراردادی ما بین خریدار و مجموعه بسته خواهد شد که در قرارداد ضمانت خرید مجموعه ذکر شده است و دلگرمی برای پرورش دهنده می باشد . قیمت خرید مجموعه به روز بازار خواهد بود ، در این صورت هیچ یک از طرفین ضرر نخواهند کرد و باز هم این موضوع حائز اهمیت می باشد در قرارداد .

دوستانی که زیر 500 قطعه خریداری مینمایند هم ، مجموعه خرید خواهد کرد ، برای اطلاع از شرایط خرید حتما با مجموعه تماس بگیرید .

شماره تماس مستقیم مدیریت مجموعه 09122794417

انشالله این موضوع قدمی باشد برای درجه اول کار آفرینی و حمایت از پرورش دهندگان عزیز کشور ، همچنین گامی بلند برای مقاومت اقتصادی و حمایت تولید ملی.

خرید تضمینی جوجه بوقلمون بیوتی

 

 

برای مشاهده مقاله ” نحوه مقابله با استرس گرمایی گوساله ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .

 

نحوه مقابله با استرس گرمایی گوساله

نحوه مقابله با استرس گرمایی گوساله

نحوه مقابله با استرس گرمایی گوساله

 

هوای گرم می تواند اثرات سوئی بر روی بدن گوساله های جوان بگذارد. هنگامی که دمای هوا بالای 25 درجۀ سانتیگراد می رود، میزان تنفس گوساله افزایش می یابد، که این امر منجر به دهیدراته یا کم شدن آب بدن می شود و به دنبال آن میزان مصرف خوراک کاهش،  سیستم ایمنی تضعیف و گوساله دچار استرس گرمایی و عوارض سوء دیگر می گردد.
در اینجا ما به 5 چالشی که گوساله در رابطه با استرس گرمایی به آن دچار می شود را عنوان و راهکارهایی برای مقابله با آن ها را بیان کرده ایم.چالش 1 : افزایش نیازهای تغذیه ای گوساله های شیری
در هوای گرم گوساله با سوزاندن انرژی بیشتر سعی در پائین آوردن دمای بدن خود می کند. با مصرف انرژی بیشتر، میزان مواد مغذی لازم برای رشد کاهش می یابد. بنابراین تغذیۀ گوساله با سطح بالایی از مواد مغذی می تواند ضمن تأمین انرژی لازم برای رشد، انرژی لازم برای پایین آوردن دمای بدن آنها را نیز تأمین کند.
نکته: یک کیلوگرم پودر شیر را در 8 – 12 لیتر شیر مخلوط کنید و یا با پودر شیر جایگزین او را تغذیه کنید. یک راه ساده اینست که 3 مرتبه در روز به گوساله غذا بدهید بدون اینکه حجم آن را اضافه کنید. تحقیقات به عمل آمده در این زمینه حاکیست گوساله هایی که 3 مرتبه در روز تغذیه می شوند رشد جسمانی بهتر و ضریب تبدیل بهتری دارند و همچنین قبل از اینکه از شیر گرفته شوند مصرف پیش خوراک  در آنها بهتر خواهد بود.چالش 2 : مشکلات سلامتی گوساله
هوای گرم منجر به رشد باکتری و عوامل بیماریزایی مثل کریپتواسپوریدیوم ، سالمونلا و همینطور قارچ و کپک می گردد. رشد باکتری ها تهدیدی برای سلامت گوساله ها است.
نکته : رعایت بهداشت و پاکسازی لوازم و تجهیزات مربوط به تغذیۀ گوساله ها به کاهش رشد باکتری ها کمک می کند و تعداد مگس ها را کمتر می کند. پس از هر باز غذا رسانی تمامی سطل ها، دلوها، بطری و سر شیشه ها و سایر تجهیزات را به خوبی پاکیزه کنید. سطل های آب و پیش خوراک را حداقل دو مرتبه در روز خالی و تمیز کنید. بستر کاهی را تازه و تمیز نگه دارید و در اطراف آبخوری ها و آخور زهکشی مناسب داشته باشید.چالش 3 : کم شدن آب بدن
از اولین نشانه های استرس گرمایی در گوساله ها دهیدراته یا کم شدن آب بدن است. با افزایش تنفس، گوساله ها آب بیشتری را از طریق هوا به بیرون می دهند تا بدن خود را خنک کنند. بایستی با دو برابر کردن میزان آب مصرفی، گوساله ها از کم شدن آب بدن ممانعت به عمل می آورند.
نکته : دادن محلول های الکترولیت در روزهای گرم می تواند راه حل خوبی برای جلوگیری از کم شدن آب بدن و اسهال در گوساله ها باشد. بدین منظور بعد از هر وعدۀ شیر یا شیر جایگزین یا به صورت متناوب و یک وعده در میان، مقداری الکترولیت مخصوص گوساله را در آب آشامیدنی حل کنید. هرگز پودر الکترولیت را با شیر یا پودر شیر گوساله ترکیب نکنید.
توجه داشته باشید که الکترولیت محلول مخصوص گوساله ها جایگزین آب نیستند. بنابراین آب بدون الکترولیت هم در طول روز به گوساله بدهید. سطل های آب را حداقل 2 مرتبه در روز خالی و دوباره پر کنید تا آب تازه در اختیارشان قرار داده باشید. اضافه کردن به ظروف آبخوری می تواند به افزایش مصرف آب آشامیدنی کمک کند. کیفیت آب هم بسیار مهم است. 2 مرتبه در سال کیفیت آب را امتحان کنید تا از پایین بودن میزان سدیم (<50 ppm) ، آهن و سایر مواد معدنی اطمینان حاصل کنید. نحوه مقابله با استرس گرمایی گوساله

چالش 4 : کنترل مگس ها
گوساله ها را می توان مرکز تجمع مگس ها دانست. مگس ها نه تنها موجب اذیت و آزار گوساله ها می شوند بلکه منجر به انتشار ویروس و شیوع بیماری هایی مثل ویروس اسهال گاوی (BVD)، هرپس ویروس گاوی (BHV-1) که منجر به التهابات بینی-نای (IBR) می گردد، پاراآنفولانزا 3 (PI3) ، ورم ملتحمۀ حاد ، آماس پستان ، اسهال ، حصبه ، سیاه زخم ، ویبریوز و انواع بیماری های کلوستریدیا می شوند.
نکته : به گوساله ها همراه شیر خشک و یا پیش خوراک مکمل هایی که حاوی حشره کُش ها و مهار مگس هست بدهید. این مکمل ها را سعی کنید 1 ماه پیش از ظاهر شدن مگس ها بدهید تا به کاهش جمعیت آنها و متعاقباً جلوگیری از شیوع بیماری ها کمک کرده باشید. در طول تابستان و پائیز و تا 1 ماه اول زمستان هم این شیوه را ادامه دهید. محیط پیرامون گوساله ها را وارسی کنید تا مبادا محل تجمع مگس ها را از قلم بیندازید.

چالش 5 : مصرف پیش خوراک در گوساله ها
دمای بالا و گرم شدن هوا بر روی میزان مصرف پیش خوراک در گوساله تأثیر گذار است. در هوای گرم میل گوساله ها به مصرف پیش خوراک کاهش می یابد و این بر روی وزن گیری آنها تأثیر می گذارد.
نکته : کم کردن میزان چربی شیر خشکی که به گوساله می دهید می تواند بر روی مصرف پیش خوراک تأثیر بگذارد. بر خلاف تصور عموم، شیر کم چرب مساوی با کاهش انرژی نیست. حتی افزایش 100 درصدی چربی شیر، تنها شاید 12 درصد سطح انرژی را بالا ببرد. در مقابل، چنانچه میزان شیر خشک مخصوص گوساله ها را با میزان چربی متناسب و کربوهیدرات های لازم، 50 درصد افزایش بدهیم، سطح انرژی را هم تا 50 درصد بالا برده ایم و با این کار انرژی لازم برای تنفس بالای گوساله در هوای گرم و پایین آوردن دمای بدن را برایش فراهم کرده ایم ضمن آنکه میل او به مصرف پیش خوراک را نیز تهییج می کنیم.
پس بدین منظور بهتر است در طول دورۀ گرما، پودر شیرهایی که مناسب هوای گرم هستند و ترکیباتی مخصوص برای این آب و هوا را دارند استفاده نمایید.

 

برای مشاهده مقاله ” خوراک پیش دان دارویی یا غیر دارویی جوجه ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .

خوراک پیش دان دارویی یا غیر دارویی جوجه

خوراک پیش دان دارویی یا غیر دارویی جوجه

به منظور تقویت جوجه ها، بهتر است خوراک پیش دانی را برای آنها تهیه کرد که حاوی تمام 38 مادۀ مغذی مورد نیاز روزانۀ آنها باشد. اینکه شما بخواهید خوراک پیش دان دارویی یا غیردارویی را برای جوجه هایتان تهیه کنید به این بستگی دارد که جوجه های تازه متولد واکسن کوکسیدیوز دریافت کرده اند یا خیر.
به هنگام انتخاب یک خوراک پیش دان به دنبال خوراکی باشید که کامل باشد. به عنوان مثال فرمولاسیون   خوراک پیش دان کامل Purina Flock Strong Feeding Program به نحویست که تمامی مواد مغذی مورد نیاز را در یک مجموعه داراست. به منظور تقویت رشد اولیۀ جوجه ها به دنبال خوراک پیش دان با 18 درصد پروتئین باشید؛ همچنین به منظور حفظ سلامت جوجه ها ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای رشد مثل پریبیوتیک ها و پروبیوتیک ها را داشته باشد.
انتخاب شما ارتباط مستقیم با این دارد که آیا جوجه های شما واکسن کوکسیدیوز را دریافت کرده اند یا خیر. چنانچه جوجه ها در مقابل این بیماری واکسینه نشده اند و یا مطمئن نیستید که واکسینه شده اند یا خیر، می توانید خوراک Purina Start & Grow Medicated را برای آنها انتخاب کنید و خوراک Purina Start & Grow را که یک خوراک غیر داروییست برای آن جوجه هایی که واکسینه شده اند انتخاب کنید.

بیماری کوکسیدیوز چیست ؟
کوکسیدیوز یکی از رایج ترین بیماری هاییست که مرغ ها به آن مبتلا می گردند. حداقل هفت سویه از این بیماری شناخته شده که روی مرغ ها اثرگذار است. این بیماری روده ای توسط انگل هایی به وجود می آید که در خاک زیست می کنند و توسط سایر پرندگان یا ماشین آلات و یا افراد می توانند به جوجه ها منتقل شوند. به همین دلیل رعایت بهداشت و پاکیزه نگه داشتن محیط به رشد سالم جوجه ها کمک می کند.
به محض اینکه وارد سیستم گوارشی شوند در دستگاه گوارش جوجه شروع به تولید مثل می کنند. هنگامی که تعداد سلول های تخمی اوسیست ها به اندازۀ کافی برسد جوجه مریض می شود. عفونت به دیوارۀ روده ای دستگاه گوارش پرنده آسیب می زند و به مدت چند روز (4 تا 7 روز) از جذب مواد مغذی پیشگیری می کند.

خوراک پیش دان دارویی یا غیر دارویی جوجه

علائم بیماری کوکسیدیوز در جوجه مرغ های کوچک معمولاً با تغییراتی در مدفوع خود را نشان می دهد که اسهالی یا همراه با خون دفع می شود. التهاب ایجاد شده در سیستم گوارش موجب می گردد تا جوجه مرغ دست از خوردن بکشد، خسته و ناتوان گردد و کاهش در رشد داشته باشد. طیور مبتلا ظاهری خمیده و قوز کرده با پرهای سیخ شده پیدا می کنند. در صورتیکه علائم به سرعت ظهور پیدا کنند و بیشتر شوند از بین رفتن پرنده محتمل است. از آنجا که سیستم ایمنی جوجه های کوچک هنوز قوی نیست آنها بیشتر مستعد ابتلا هستند. هنگامیکه اوسیست ها وارد دستگاه گوارش جوجه می شوند، از آنجائیکه باکتری های مفید در روده در حال رشد هستند، کمتر توان مبارزه با عفونت را دارد. اما اگر جوجه ها از بیماری کوکسیدیوز بهبودی یافتند آنها نسبت به آن سویه مصون می گردند و دیگر به آن ابتلا نمی یابند. اما به خاطر داشته باشید که این بیماری سویه های مختلفی دارد که ممکن است پرنده به آنها مبتلا شود.

محافظت از طریق واکسیناسیون
یک راه پیشگیری از ابتلا به بیماری کوکسیدیوز واکسیناسیون است. جوجه کشی ها قادر هستند تا پیش از انتقال و جابجایی جوجه ها آنها را واکسینه کنند. اطمینان حاصل کنید که جوجه ها در جوجه کشی در مقابل هر دو بیماری کوکسیدیوز و مارک واکسینه شده اند. زیرا این دو بیماری در همان مراحل بسیار ابتدایی حیات جوجه ها آنها را تهدید می کنند.
چنانچه جوجه ها در مقابل بیماری کوکسیدیوز واکسینه شده باشند یک خوراک پیش دان غیردارویی بایستی دریافت کنند. یک خوراک کامل که شامل : اسیدهای آمینه به منظور تقویت رشد اولیه ؛ پریبیوتیک و پروبیوتیک به منظور حفظ سیستم ایمنی بدن ؛ و ویتامین و مواد معدنی به منظور حفظ سلامت استخوان ها و رشد پرنده باشد.

سلامت سیستم ایمنی از طریق خوراک پیش دان
(به غیر از واکسیناسیون) راه دیگر پیشگیری از ابتلا به کوکسیدیوز در جوجه ها از طریق خوراک مناسب است. خوراک کامل دارویی مانند Purina Start & Grow حاوی آمپرولیوم می باشد. آمپرولیوم یک فرمولاسیون ضدکوکسید است که رشد اوسیست های کوکسیدی را کاهش می دهد و بدین ترتیب با بزرگ شدن جوجه ها آنها را در مقابل این بیماری مصون نگه می دارد. جوجه هایی که خوراک ضد کوکسید دریافت می کنند قادرند با عفونت محیط مقابله کنند.
بنابراین حتماً برای تغذیۀ جوجه هایی که در مقابل کوکسیدیوز واکسینه نشده اند از خوراک پیش دان دارویی (با آمپرولیوم) استفاده کنید.
صرفنظر از اینکه کدام خوراک پیش دان را برای تغذیۀ جوجه های خود انتخاب می کنید، همان خوراک را از 1 روزگی تا 18 هفتگی ادامه دهید.

 

 

برای مشاهده مقاله “ تغذیه در جوجه های شتر مرغ ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .