اقدامات بهداشتی برای تب برفکی

اقدامات بهداشتی برای تب برفکی

اقدامات بهداشتی برای تب برفکی

 

مدیر جهاد کشاورزی آمل :مهمترین و اساسی ترین روش پیشگیری و کنترل بیماری تب برفکی بکارگیری اقدامات بهداشتی و قرنطینه ای است.

سید حسین اسلامی با اشاره به برگزاری کارگاه آموزشی توسعه صنعت دامپروری در شهرستان آمل، اظهار داشت: در سال های اخیر همگام با طرح اصلاح نژاد دام های روستایی، بهترین و مجرب ترین کارشناسان علوم دامی برای آموزش دامداران به روستاها اعزام شده و تمامی آموزش های اولیه اعم از آشنایی با بیماری های واگیردار، بهداشت جایگاه، اصول تغذیه و خوراک دام، بیمه دام، تلقیح مصنوعی، شیردوشی صحیح و رعایت بهداشت شیردوشی، سُم چینی، کنترل ورم پستان، لنگش و بیماری های سم و تغذیه گوساله ها از طریق فیلم های آموزشی، توزیع بروشور در مساجد روستاها و یا در محل دامداری ها به طریقی که برای تمام اقشار قابل فهم و اجرا باشد را ارائه می هند.
وی با بیان اینکه تب برفکی یک بیماری بسیار عفونی است که سبب کاهش تولید دام شده و نقش اساسی در تجارت دام و فرآورده های خام دارد، ادامه داد: این ویروس مولد بیماری تب برفکی از جمله مقاوم ترین ویروس‌های شناخته شده در طبیعت است که قادر است در محیط خارج از بدن دام تا مدت 40 روز در بستر فضولات و ترشحات بدن زنده بماند و هفته ها در خوراک دام و فراورده های دامی از جمله پشم و پوست دام از مکانی به مکان دیگر انتقال یابد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آمل مهمترین و اساسی ترین روش پیشگیری و کنترل بیماری تب برفکی را به کارگیری اقدامات بهداشتی و قرنطینه ای عنوان کرد و بیان داشت: طاعون گاوی نیز یکی از بیماری های مهم بین نشخوارکنندگان و از حساس ترین بیماری ها بین دام ها است.
طاعون نشخوارکنندگان بین گاومیش، گوسفند، بز و شتر هم دیده می شود و از راه آلوده شدن غذای سالم به خون، ادرار، آب دهان و آب بینی گاو انتقال پیدا می کند و واکسیناسیون بهترین و راحت ترین راه پیشگیری این بیماری است.

برای مشاهده خبر ” دامدار کارت چیست؟ ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =