بهترین موئلفه های خوراک دام ( قسمت اول )

بهترین موئلفه های خوراک دام ( قسمت دوم )

بهترین موئلفه های خوراک دام ( قسمت دوم )

 

2. کنسانتره دامی:
کنسانتره به صورت کلی از مخلوط علوفه های آردی به همراه ویتامین ها و مواد معدنی ساخته می شوند.
برای هر دام، باید از مقدار معینی کنسانتره در کنار علوفه استفاده کنید. کنسانتره در صورت استفاده به مقدار لازم برای هر دام بسیار مفید است و ارزش غذایی زیادی دارد. اما اگر از آن زیاد در جیره بندی استفاده کنید ممکن است برای دام خطرساز شود. کارخانه خوراک دام و طیور مهرادان با بهره گیری از بهترین متخصصان توانسته بهترین کنسانتره های دامی را وارد بازار کند.

از جمله موادی که در تهیه بهترین کنسانتره دامی مورد استفاه قرار می گیرد عبارتند از :
• جو و گندم و ذرت
• تفاله مرکبات و تفاله چغندر
• سبوس گندم و کنجاله سویا
• کنجاله های هسته خرما و آفتابگردان و کلزا
• مکمل دامی و نمک و اوره

3. ضایعات در تغذیه دام:
برخی از مواد غذایی هستند که به عنوان ضایعات شناخته می شوند اما دارای ارزش غذایی هستند.

از جمله ضایعاتی که می توانید استفاده کنید عبارتند از :
نان خشک:
نان خشک غذایی است که از آرد تولید شده پس برای دام می تواند مفید باشد. تنها باید به مواردی برای استفاده از نان خشک دقت کنید که عباتند از:
• مراقب باشید که نان خشک شما کپک نزده باشد.
• نان خشک را بگردید تا از مواد پلاستیکی یا سوزن و شیشه و… دور باشد. نان خشک اصولا به صورت صحیح جمع نمی شود پس ممکن است مواردی مثل بالا در بین آن ها وجود داشته باشدکه برای دام شما خطرساز می شود.

سبوس برنج:
از جمله بهترین نوع سبوس برنج، دانه های برنج است که به صورت آرد در آمده است. استفاده از انواع دیگر سبوس برنج توصیه نمی شود.

ملاس:
ملاس از جمله مواردی است که تولید انرژی زیادی برای دام می کند همچنین می تواند جایگزین مناسبی برای جو و ذرت باشد.استفاده از ضایعات در تغذیه دام ها می تواند برای شما کم هزینه تر از موارد دیگر باشد. همچنین کارخانه ها می توانند بهتر و بیشتر از محصولات فرعی استفاده کنند.

8 نکته مهم در تغذیه علوفه و کنسانتره برای دام ها
1. اگر  شما گاو شیری روستایی دارید، درصورتی که گاو شما حدود 8 کیلوگرم شیر در طول یک روز تولید کند احتیاجی به کنسانتره در برنامه غذایی آن ندارید. تنها  علوفه های مرغوب می تواند نیاز گاو شما را تامین کند.
2. در صورتی که گاو شما در طول روز بیش از 8 کیلوگرم شیر تولید کرد برای تغذیه او از کنسانتره استفاده کنید.
3. برای گاوهایی که تولید شیر زیادی دارند برای هر یک کیلوگرم شیر، از نیم کیلوگرم کنسانتره استفاده کنید. از علوفه های مرغوب و تازه نیز غافل نشوید.
4. اگر می خواهید برنامه جیره غذایی را عوض کنید به صورت ناگهانی و یکدفعه اینکار را نکنید چون تغییر عادت دام می تواند به آن آسیب برساند.
5. اگر می توانید علوفه و کنسانتره را باهم مخلوط کنید. درصورتی که امکان انجام این کار نبود، علوفه وکنسانتره را در طول زمانی بسیار کم به دام بدهید.
6. توجه داشته باشید در صورت استفاده زیاد از کنسانتره، چربی شیر دام شما کاهش می یابد.
7. درصورت کم شدن چربی شیر می توانید از کنجاله تخم پنبه استفاده کنید. همچنین در تغذیه دام از علوفه های مرغوب که طول بلندی دارد استفاده کنید.
8. نکته آخر برای تهیه غذای مورد نیاز دامتان این است که مقدار علوفه یا کنسانتره برای هر دامی متفاوت است باید با توجه به نوع دام و وضعیت آن مقدار مورد نیاز تغزیه او را فراهم کنید.

برای مشاهده خبر ” بهترین موئلفه های خوراک دام ( قسمت اول ) ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × دو =