بیماری ها بلدرچین

بلدرچین پرنده ای نسبتا مقاوم

بیماری های بلدرچین : این پرنده ای نسبتا مقاوم تر از سایر پرندگان دیگر در برابر بیماری ها می باشد .

در هر زمینه ای پیشگیری بهتر از درمان است ، شما وقتی پیشگیری میکنی از به وجود آمدن بستر بیماری یعنی درمان با هزینه کمتر و یا با 0 ريال هزینه .

در خصوص بیماری تقریبا 65% مقصر فرد سالندار می باشد تا شرایط دیگه و گاهی 100% شخص است .

از شایع ترین بیماری ها که در ایران رخ میدهد و سالن دارها درگیر هستن :

– نیوکاسل :

این بیماری در اکثر پرنده از جمله کفتر ها شایع میباشد . نیوکاسل  یکی از بیماری های بلدرچین است که نشانه های ای از قبیل کج شدن گردن پرنده ، بیحالی و گوشه گیری و … تلفات ناگهاني، درجات متفاوتي از بي اشتهائي، کسالت و کز کردگي. در صورت ادامه بيماري، به تدريج اين علائم شديدتر و واضح تر شده و لاغري پيش رونده، مدفوع اسهالي با رنگ زرد روشن که پس از مدتي به صورت آبکي و شفاف در آمده و در انتها به صورت اسهال غليظ و سبز رنگ در خواهد آمد، ديده خواهد شد. نيمي از بلدرچينهاي مبتلا، پس از سه تا چهار روز از شروع حالت بي اشتهائي و اسهال نشانه هاي عصبي کاملا مشخص و متفاوتي، ازعدم تعادل خفيف تا يک فلجي شل کامل (flaccid) نشان مي دهند. اين مورد که حالت خاصي از فلجي بوده شامل افتادن بر روي جناغ و يا به يک طرف بدن و کشيده شدن پاها به طرف عقب مي باشد.

بالها اندکي از هم باز شده، حالت آويخته داشته و بر روي بستر قرار مي گيرد. سر بلدرچينهاي مبتلا به طور وارفته اي به يک طرف آويزان مي باشد. وقتي اين گونه بلدرچينها در دست گرفته مي شوند به نظر مي رسد که کنترلي بر بالها و پاها و گردن خود ندارند ولي در عين حال هنوز هوشيار به نظر مي رسند.

پرهاي اطراف مقعد مرطوب بوده، گاهي اوقات به وسيله موادي به رنگ سفيد گچي در مي آيد. در کالبد گشائي بلدرچينهاي تلف شده ضايعاتي از قبيل درجات متفاوتي از تغييرات چربي (fatty change) در کبد و کليه ها، رسوب اورات زرد رنگ بر روي قسمتهائي از کيسه هاي هوائي، پرخوني دوازدهه و قسمت فوقاني روده ها مشاهده مي گردد.

برای مشاهده مقاله ” عوامل موثر در تخم گذاری بلدرچین ” کلیک نمایید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =