بیماری پرولاپس

به بیرون زدگی مقعد در طیور پرولاپس میگویند . بیماری پرولاپس در بلدرچین نیز همانند سایر پرندگان وجود دارد و پرورش دهندگان ممکن است با آن مواجه شوند .

این مشکل در پرنده های تخم گذار یا همان نیمچه ها دیده می شود و در اوایل تخم گذاری و در سن های بالاتر نیز دیده میشود .

در این نوع مشکل 2 یا چند عامل باعث پیدایش این نوع بیماری میشود که از جمله :

1 – جیره بلدرچین گوشتی به جای تخم گذار داده شود . جیره گوشتی با توجه به بالا بودن مواد پروتئینی و … باعث وزن گیری پرنده و چاق شدن و چربی های اضافه در بدن پرنده میشود .

2 – برنامه غلط غذا و نور :

مصرف بیش از اندازه دان و برنامه ی غلط نور دهی (ساعات نور زیاد شونده) باعث قوی شدن نیمچه ها می شود. این نیمچه ها حتی اگر وزن استاندارد داشته باشند، زودتر شروع به تخم گذاری می کنند. از آنجایی که از نظر فیزیکی هنوز بالغ نشده اند، ماهیچه های کانال تخم هنوز قدرت و ارتجاع لازم را ندارند.

تخم بلدرچین دو زرده، انگل و کانی بالیزم ( همدیگر خواری بلدرچین) با جراحت قسمت تحتانی بدن, باعت بیرون زدگی مقعد می شود. زمانی که مقعد متورم و یا زخمی باشد، حتی پس از تخم گذاری، کانال تخم مایل به برگشتن به حالت طبیعی خود را پیدا می کند. قبل از برگشتن قسمت انتهایی کانال به وضعیت اولیه، بلدرچین مورد حمله ی دیگر پرنده ها قرار می گیرد. این معضل بیشتر در حیواناتی که در قفس های نامناسب پرورش می یابد به چشم می خورد.

گاهی بیرون زدگی مقعد، به دنبال تغذیه ی خوب و حساب شده، مدیریت صحیح و نوردهی مناسب پیش می آید، پرورش دهنده ی بلدرچین نمی بایستی عجله کند و در این زمان بایستی تمامی سعی خود را برای شروع تخم گذاری بلدرچین ها در سن و وزن استاندارد معمول نماید.

 

برای مشاهده مقاله ” کرچ شدن بلدرچین ” لطفا کلیک نمایید .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =