تغذیه گوساله مهمترین اصل

تغذیه گوساله مهمترین اصل

تغذیه گوساله مهمترین اصل

محققین دانشگاههای Alberta و Guelph کانادا بر این باورند که تدابیر صنعتی امروزه به نحوی است که گوساله های تازه به دنیا آمده را از مواد مغذی حیاتی و لازم برای رشد دستگاه گوارش محروم می دارد.
Michael Steele استادیار تغذیه نشخوار کنندگان دانشگاه Guelph به همراه دستیارانش مطالعه و پژوهشی را انجام دادند که اخیراً در مجله علمی Journal of Dairy Science به چاپ رسید.

در این پژوهش گوساله ها 2 ساعت پس از به دنیا آمدن، آغوز با نسبت 7.5 درصد وزن بدن دریافت کردند. از 12 تا 72 ساعت(پس از به دنیا آمدن)، 8 گوساله هر 12 ساعت به نسبت 5 درصد وزن بدنشان یکی از تغذیه مایع زیر را دریافت می کردند:
1-آغوز: شیر آغوز کامل بدون پاستوریزه.
2-مخلوط : نصف شیر آغوز، نصف شیر کامل.
3-شیر کامل : شیر کامل استاندارد، که بسیار نزدیک به تغذیه صنعتی است.

در این پژوهش یک ساعت پس از به دنیا آمدن به هر گوساله یک سوند ورید گردنی زده می شود تا مشکلی برای نمونه گیری های متعدد خون پیش نیاید.

محققین به تفاوت های بارزی در رشد روده ای گوساله ها برای آن دسته ای که آغوز و شیر مخلوط خورده بودند در مقایسه با آن عده که شیر کامل خوردند رسیدند که از آن جمله :
• بلندی پرز روده ای  آن دسته از گوساله هایی که با شیر کامل تغذیه شده بودند در مقایسه با آن دو گروه دیگر، به طور متوسط پرزهای روده کوچک 1.8 برابر و در روده بزرگ 1.5 برابر کوتاه تر بود. اما بلندی پرزها در اثنی عشر برای گوساله هایی که با شیر مخلوط تغذیه شده بودند 1.5 بار بلندتر از آن دسته از گوساله هایی بود که با شیر کامل تغذیه شده بودند.
• مساحت سطحی روده کوچک در گوساله های تغذیه شده با شیر کامل 60 درصد کمتر از گروهی بود که با آغوز تغذیه شده بودند و 58 درصد کمتر از آن گروهی که شیر مخلوط دریافت کرده بودند. در روده بزرگ، تغذیه با شیر مخلوط در مقایسه با شیر کامل، 54 درصد سطح بیشتری به وجود آورده بود.
محققین این گونه نتیجه گرفتند که تغذیه گوساله ها از روز دوم یا سوم با شیر مادر یا شیر بطری و یا ترکیب مساوی آغوز با شیر کامل (یا پودر شیر) به همان اندازه تغذیه با آغوز تا 3 روزگی ارزش های تغذیه ای و ایمیونولوژی برای گوساله به همراه خواهد داشت.

برای مشاهده مقاله ” رابطه سلامت مرغ و تخم مرغ ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + سیزده =