تولید نسل جدید گوسفند بومی

تولید نسل جدید گوسفند بومی

تولید نسل جدید گوسفند بومی

 

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشاه گفت: صفات برتر نژاد سنجابی با عنوان طرح سنتز نژادی در گله‌های عشایر و بهره‌برداران اجرا می‌شود.
مرکز بهبود و اصلاح نژاد گوسفند غرب کشور یکی از مراکز برتر کشور است که با فعالیت تحقیقاتی روی دام سبک توانسته خدمات‌دهی خوبی برای دام و عشایر داشته باشد.
وی نژاد سنجابی را به عنوان یکی از نژادها برتر کشور و شاخص کرمانشاه معرفی کرد و گفت: این نژاد نقش مهمی در امنیت غذایی و ارتقا صفات کیفی ذخایر بومی کشور دارد.
مرکز بهبود و اصلاح نژاد گوسفند غرب کشور به تازگی طرح تحقیقاتی سنتز نژاد را در چند فاز در دستور کار قرار داده است.
تلاقی میش‌های سنجابی با نژاد رومانوف را فاز اول انجام داده که انتظار می‌رورد درصد دوقلوزایی و بره‌زایی حاصل از این نژاد افزایش یابد.
خمیس‌آبادی تصریح کرد: در گله‌های عشایر دنبه گوسفندان بزرگ است و در برخی موارد هفت تا هشت درصد وزن گوسفند را به خود اختصاص می‌دهد که در سنتز نژاد گوسفندان حاصله دارای دنبه کوچک یا بدون دنبه هستند که دیگر خریدار بابت چربی هزینه خاصی پرداخت نمی‌کند.
وی با بیان اینکه قرار است صفات برتر با عنوان اصلاح نژاد گروهی در گله‌های عشایر و بهره‌برداران توزیع شود، اضافه کرد: در نژادهای حاصله چربی بین بافت توزیع می‌شود که سبب تردی و خوشمزه شدن گوشت می‌شود.
طرح دیگری که در ایستگاه مهرگان از سال 93 استفاده می شود طرح استفاده از گیاهان دارویی در تغذیه دام است، خمیس‌آبادی در این خصوص گفت: 13 گیاه دارویی از جمله نعناع، آویشن، ریحان و… به جای آنتی‌بیوتیک در جیره غذایی دام قرار داده‌ایم که علاوه بر ارتقای سیستم ایمنی دام که باعث می‌شود درصد مرگ و میر کاهش یابد، موجب ارتقای گوشت و افزایش اسیدهای چرب غیراشباع و مفید برای مصرف کننده می‌شود.
این مرکز با 220 هکتار مساحت در زمینه های تولید بذوز پرورشی گندم و دانه‌های روغنی فعالیت می‌کند.
برای مشاهده مقاله ” چالش بزرگ تولیدکنندگان مرغ  ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =