تکنولوژی پیشرفته جدید برای تشخیص جنسیت ( 2 )

اصلاح ژن   
تکنولوژی XXT’s CRISPR یک دستگاه اصلاح ژن است که از یک نشانگر بیولوژیک بر روی کوروموزوم نر جنین جوجه که به هنگام آزمایش زیر اسکنر نوری به پوسته می چسبد، استفاده می کند. از آنجائیکه این تکنولوژی به محض تخمگذاری قابل استفاده است، از این رو در وهلۀ آغازین جوجه کشی قابل اجرا و عملی است و بدین ترتیب تنها تخم مرغ های حاوی نطفۀ ماده در انکوباتور قرار می گیرند.
این تکنولوژی که غیر تهاجمی است – بر روی نطفۀ تخم مرغ تأثیری نمی گذارد – در کسری از ثانیه پیش از جوجه کشی قادر به تشخیص جنسیت جنین درون تخم مرغ است، و این کمپانی ادعا دارد دقت تشخیص 100 درصد است.
نکتۀ جالب توجه این تکنولوژی طبق اظهارات این کمپانی آنست که “از آنجائیکه نشانگر بیولوژیک فقط بر روی نطفۀ نر علامت گذاری می کند، بنابراین DNA تخم مرغ های ماده 100 درصد مشابه و همسان با DNA طیور تخمگذار امروزیست.”

کشف نشانگر بیولوژیک
یک تکنولوژی دیگر که در آن از نشانگر بیولوژیک و طیف سنج استفاده می شود توسط کمپانی هلندی توسعه یافته است.
این تکنولوژی بدین صورت است که در روز 9م جوجه کشی، یک سوراخ بسیار کوچک که قابلیت دوباره بستن دارد بر روی تخم مرغ ایجاد می شود و نمونه ای از آن برای آزمایش با دستگاه طیف سنج و تشخیص با نشانگر بیولوژیک، گرفته می شود.  این آزمایش که حداقل میزان تهاجم را داراست، تنها ثانیه ای زمان می برد؛ اما این کمپانی ادعا دارد که در صورت توسعۀ گسترده تر این تکنولوژی سرعت آن به تنها چند میکروثانیه به ازاء هر تخم مرغ افزایش می یابد.
یکی از سازندگان و شرکای این پروژه اذعان داشت: “ما می بینیم که رقبای ما اطلاعات و حرف هایی در مورد سرعت، دقت، قیمت و غیره از تکنولوژی خود عنوان می کنند درحالیکه در بسیاری موارد هنوز هیچ چیزی در عمل ارائه نشده! به اعتقاد بنده تنها زمانی حق اظهار نظر دربارۀ این پارامترها را دارید که یک نمونۀ در حال کار داشته باشید.”

تشخیص هورمون تعیین جنسیت  
یکی از تکنولوژی هایی که در بازار آلمان در حال اجراست دستگاه آزمایش غدد درون ریز Seleggt است.
این تکنولوژی غیر تهاجمی در روز 9م جوجه کشی قابل اجراست و با استفاده از لیزر یک سوراخ 0.3 میلیمتری بر روی پوستۀ تخم مرغ ایجاد می کند و اندکی از مایع آلانتوئیس را خارج می سازد و مابقی در درون تخم مرغ دست نخورده باقی می ماند. این مایع سپس بر روی دستگاهی گذاشته می شود که در آنجا با تغییر رنگ نشان می دهد که آیا این یک هورمون سولفات استرون ماده است یا خیر. نیازی به بستن مجدد پوستۀ تخم مرغ نیست چرا که غشای درونی پوسته به مرمت خود می پردازد و سوراخ را می بندد. گفته می شود که میزان دقت این تکنولوژی 98 درصد است. اولین سری از این تخم مرغ ها در ماه نوامبر گذشته در فروشگاههای برلین آلمان و با قیمت کمی بالاتر از تخم مرغ های معمولی فروخته شد.
این تکنولوژی با سرمایه گذاری مشترک شرکت فناوری HatchTech آلمان و یکی از فروشگاههای خرده فروش معروف آن با عنوان REWE Group توسعه یافت و دانشگاه Leipzig نیز که تحقیقاتش را با سرمایه و کمک هزینۀ وزارت خواربار و کشاورزی انجام می دهد در این پروژه همکاری داشت.

 

برای مشاهده مقاله ” تکنولوژی پیشرفته جدید برای تشخیص جنسیت ( 1 ) ” لطفا کلیک نمایید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 8 =