جایگزین مناسب گوشت قرمز ، گوشت شتر مرغ

گوشت شترمرغ به دلیل خواص آن، جایگزینی مناسب برای گوشت قرمز محسوب می‌شود.
رضیه شناور در اسفند ماه در یک کارگاه آموزشی گفت: شترمرغ در گروه پرندگان طبقه بندی می‌شود، اما گوشت آن جزو گوشت‌های قرمز طبقه بندی شده است؛ با این اختلاف که نسبت به گوشت‌های قرمز مشابه، چربی کمتری داشته و قابلیت هضم بیشتری دارد.
وی با بیان اینکه بالغ بر ۹۰ درصد گوشت شترمرغ قابل هضم است و گوشت ماهی، به لحاظ درصد هضم، بعد از آن قرار دارد، گفت: گوشت شترمرغ در مقایسه با سایر گونه‌ های حیوانی، محتوای چربی داخل ماهیچه‌ای اندکی دارد؛ میزان آب، پروتئین، چربی، خاکستر و کلاژن، بین ماهیچه‌های مختلف لاشه یک شترمرغ متفاوت است.
گوشت شترمرغ نسبت به سایر گوشت ها در هر ۱۰۰ گرم میزان کالری، چربی و اسیدهای چرب اشباع کمتر و میزان آهن بالاتری دارد؛ ۱۰۰ گرم گوشت شترمرغ به طور متوسط ۱۰۳ کیلوکالری انرژی دارد که در مقایسه با گوشت بوقلمون با ۱۱۶ کیلوکالری و گوشت گاو با ۱۲۱ کیلوکالری، کمتر است .
این کارشناس ارشد تغذیه افزود: میزان پروتئین در گوشت شترمرغ ۲۲ درصد است که سطح مطلوبی برای سطح پروتئین به شمار می رود.
مدیرگروه بهبود تغذیه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: در مقایسه با سایر گونه‌های حیوانی، محتوای چربی داخل ماهیچه ‌ ای و محتوای کلسترول گوشت شترمرغ کم است؛ با توجه به میزان پایین کلسترول و چربی آن نسبت به سایر گوشت‌ها و همچنین بالا بودن میزان چربی مفید آن، باعث بهبود سطح چربی خون به ویژه کاهش سطح چربی بد خون که تحت عنوان ال دی ال شناخته می‌شود، خواهد شد.
گوشت شترمرغ دارای مقدار قابل توجهی آهن نسبت به سایر گوشت پرندگان و برخی گوشت های قرمز مانند گوشت گاو است.
گوشت شترمرغ به دلیل خواصی مانند دارا بودن میزان بالای ویتامین ب ۱۲، ب ۶ و آهن، برای زنان باردار و کم‌خونی مفید است؛ همچنین به دلیل پایین بودن میزان کلسترول آن نسبت به سایر گوشت ها، برای بیماران قلبی عروقی مفید است.
مدیر گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه گفت: میزان سدیم پایین نسبت به بیشتر گوشت ها، از دلایل توصیه گوشت شترمرغ برای افراد دچار پر فشاری خون است.

 

برای مشاهده خبر ” 247 میلیون جوجه ریزی در 2 ماه گذشته ” لطفا کلیک نمایید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =