شیر خشک وارداتی

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی

شیر خشک وارداتی ، امروز کار به جایی رسیده که شیر خشک داخلی کشور را که یک میلیون تن صادرات داریم از خارج وارد می‌کنیم.

رضایی معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی در جلسه ای که به دعوت کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران برگزار شد در جمع اتحادیه‌های دامداری اظهار کرد: پیشنهاد ارائه طرحی را داده‌ایم که در آن چند استان به عنوان پایلوت مشخص شود تا بدانیم در هر استان چه تعداد از دامداری‌ها به خوراک آماده نیاز دارند.

ایشان ادامه دادند : ما تمایل داریم کارخانجات راه‌اندازی شود. خوراک دام زمانی که بدون فرآوری وارد دامداری‌ها می‌‌شود ضایعات ایجاد می‌شود و بخشی از مواد اولیه از بین می‌رود. در ضمن رانت خواری و دلال بازی با خوراک دام هم اتفاق خواهد افتاد.

رضایی افزود: من با شیر خشک وارداتی به شدت مخالف هستم. باید جلوی این کار گرفته شود و من از این موضوع کوتاه نمی‌آیم. تا یک هفته پیش سازمان تعاون روستایی شیر را خریداری و خشک می‌کرد و امروز بحث واردات آن مطرح شده است.

وی با بیان اینکه دلار 4200 تومانی چه ارگانی را قرار است برای خرید شیرخشک وارداتی حرام کنیم؟ تصریح کرد: کار به جایی رسیده شیر خشک داخلی کشور را که یک میلیون تن صادرات ، شیر خشک وارداتی داریم. آخر ما به دنبال چه چیزی هستیم؟ این کار فشار بر گلوی گاوداران است. ما با آقای مقدسی هم بر سر این موضوع مذاکره کرده‌ایم و قرار شد به گاوداران بگوییم شیرخشک را جهاد کشاورزی و تعاونی روستایی خریداری کرده و به خریداران بفروشد تا دامداران درگیر این جنگ نشوند.

کارخانجات دام با کارشکنی و ایجاد جو روانی که شیر داخلی توسط مردم خریداری نمی‌‌شود قصد دارند تا با این کار دوباره قیمت شیرخام را کاهش دهند اما با خرید آن توسط ما و فروش آن به کارخانجات دست دلال‌ها و رانت خواران کوتاه خواهد شد. زمانی که ما محموله شیر خشک را به  این افراد بدهیم دیگر بهانه‌ای برای دریافت ارز برای واردات نخواهند داشت.

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی در خصوص مشکل گوشت در کشور اذعان داشت: ما در کشور با مشکل گوشت مواجه هستیم. ما دام وارداتی مولد را وارد می‌کنیم تا از برنامه ژنتیکی کشورهای دیگر استفاده کنیم و از اول سال تاکنون تنها 6هزار رأس دام مولد وارد کردیم و قرار نیست کشور را دام وارداتی پر کند.

وی در رابطه با موضوع سرمایه در گردش خاطرنشان کرد: پایه پولی کشور تغییر پیدا کرده و تولیدکننده 35 درصد افزایش را نمی‌تواند تامین کند و باید برایش فکری کرد. باید از اعتبارات داخلی برای این منظور استفاده کرد و این مشکل حاد را حل کرد.

ایشان با اشاره به مزیت‌های صادرات تشریح کرد: صادرات مقوله خوبی است و نباید آن را مورد هجوم قرار داد. در حال حاضر باید از این فرصت ارزش افزوده داخل کشور استفاده کنیم اما نه با آزار و فشار بر مردم بلکه باید از فرصت ها در جهت رفاه بیشتر مردم استفاده کرد.

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی در خصوص قیمت نهاده‌های داخلی و وارداتی گفت: ذرت در حال حاضر از 1800 تومان قیمت گذاری شده است و قیمت‌ نهاده‌های داخلی هم تا 2300 تومان قیمت گذاری شده است و قیمت‌های اعلام شده صحت ندارد.

 

برای مشاهده خبر ” نبود مشکل در تولید مرغ و تخم مرغ ” لطفا کلیک نمایید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − 3 =