صادرات دام زنده

رشد صادرات دام زنده عامل مهم افزایش قیمت گوشت

در سال جاری قیمت بسیاری از کالاها مانند صادرات دام زنده رشد چشمگیری داشت. بخشی از این افزایش قیمت به افزایش نرخ ارز و بخش دیگر به صادرات بی رویه و کاهش عرضه داخلی کالاها مربوط میشد . آمار و ارقام نشان می دهند که قیمت گوشت قرمز در فصل بهار به مانند سایر کالاها رشد داشته و یکی از عوامل بسیار مهم در افزایش قیمت گوشت قرمز، صادرات بی رویه دام به کشورهای همسایه بوده است.
در ماه های اخیر قیمت بسیاری از کالاها رشد چشمگیری را داشته است و تلاش های دولت جهت کنترل این افزایش قیمت ها تاکنون آن گونه که باید نتیجه نداده است. دو عامل اصلی در این گرانی های اخیر دخیل بوده اند: اول افزایش نرخ ارزهای خارجی به خصوص نرخ دلار و تضعیف پول ملی و دوم صادرات بی رویه کالاها و کاهش عرضه داخلی و در نتیجه افزایش قیمت آن ها.
قیمت گوشت قرمز هم از این قاعده افزایش، مستثنی نبوده است و آمارها نشان می دهند که قیمت گوشت قرمز نیز در فصل بهار رشد چشمگیری را تجربه نموده و قیمت در محدوده ای قرار گرفته است که گوشت قرمز را از سبد مصرفی بسیاری از خانوارهای جامعه خارج کرده است.
گزارش های بانک مرکزی نشان می دهند که در حالی که قیمت گوشت گوسفند بااستخوان در هفته منتهی به 24 فروردین 1397 از قرار هر کیلویی 48 هزار و 904 تومان بوده است، این قیمت در هفته منتهی به 1 تیر 1397 با رشدی 12 درصدی به 54 هزار و 783 تومان رسیده است. همچنین قیمت هر کیلو گوشت گاو و گوساله بی استخوان در بازه مذکور از 42 هزار و 369 تومان به 45 هزار و 524 تومان رسیده است .
آمار صادرات دام زنده نشان می دهد که بخش عمده ای از این افزایش قیمت گوشت قرمز به صادرات بی رویه دام زنده و گوشت باز می گردد. مطابق با گزارش سازمان توسعه و تجارت، در سه ماهه اول سال 97 حدود 8 هزار تن به ارزش 30 میلیون دلار صادر شده است که این اعداد در مقایسه با سه ماهه اول سال 1396 به ترتیب 344 درصد و 300 درصد رشد داشته اند. مهمترین کشورهای هدف صادراتی در سه ماهه نخست سال جاری، عراق، عمان، افغانستان و ترکمنستان بوده اند که به ترتیب ارزش صادرات دام زنده به این کشورها، 14، 7، 2 و 1 میلیون دلار بوده است. نکته مهم دیگر در زمینه صادرات دام زنده در سه ماهه نخست سال جاری این است که ارزش صادرات دام زنده به کشورهای عراق و عمان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 977 درصد و 133 درصد رشد داشته است. همچنین میزان صادرات گوشت در سه ماهه نخست سال جاری 10 هزار تن به ارزش 12 میلیون دلار اعلام شده است که این اعداد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ترتیب رشد 43 درصدی و 20 درصدی داشته اند. در سه ماهه نخست سال جاری حدود 6.3 میلیون دلار از گوشت صادراتی به مقصد هنگ کنگ صادر شده است و ارزش صادرات گوشت به این کشور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 43 درصد رشد داشته است.
البته باید به این نکته اشاره کرد که محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت به عنوان رئیس ستاد کارگروه تنظیم بازار برای سامان بخشیدن به قیمت گوشت قرمز و همچنین صادرات بی رویه دام زنده در مورخه 6 خرداد 1397 طی نامه ای به وزیران جهاد کشاورزی و امور اقتصاد و دارایی ممنوعیت صادرات هر گونه دام زنده و گوشت گرم را اعلام کرد. گمرک نیز در مورخه 7 خرداد 1397 طی بخشنامه ای به گمرکات اجرایی سراسر کشور ممنوعیت صادرات دام زنده و گوشت گرم را ابلاغ نمود. شاید همین ممنوعیت صادرات دام زنده و گوشت، اندکی توانست ترمز افزایش قیمت گوشت قرمز را بکشد.
برای مشاهده خبر ” واردات گوشت گاو انجمادی ” لطفا کلیک نمایید .
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + هفده =