صنعت مرغداری در آینده تاریکی

صنعت مرغداری در آینده تاریکی

دبیر انجمن مرغداران استان اصفهان با اشاره به آینده تاریک صنعت مرغداری، گفت: به دلیل کمبود و نبود نهاده ها احتمال کاهش جوجه ریزی و تولید مرغ در کشور وجود دارد.
بهرام پاکزاد با اشاره به اینکه طی یک هفته گذشته تاکنون مرغ به قیمت واقعی خود نزدیک شده است، گفت: بعد از شیوع کرونا و کاهش تقاضا قیمت مرغ رو به کاهش رفت، اما طی چند روز گذشته مرغ به قیمت واقعی خود نزدیک شده است.
وی با اشاره به اینکه در ماه های آینده احتمال کاهش تولید مرغ وجود دارد، گفت: در ماه های فروردین و اردیبهشت بین ۶.۵ تا ۷.۵ میلیون جوجه ریزی در استان اصفهان انجام داده شد، اما احتمال می رود در خرداد ماه به دلیل نبود نهاده ها کاهش جوجه ریزی داشته باشیم.
وی با انتقاد از نبودن نهاده هایی همچون ذرت و سویا، افزود: تحریم ها از یک سو و همچنین تامین نشدن ارز مورد نیاز برای واردات نهاده ها موجب نایاب شدن آن در بازار شده است.
صنعت مرغداری در آینده تاریکی
گویا طی چهار ماه گذشته هیچ ثبت سفارسی برای سویا نشده است، البته گفته می شود ذرت خریداری شده و تا ماه آینده شرایط تامین آن بهتر خواهد شد.
در حال حاضر ذرت بین ۲۵۰۰ تا ۲۷۰۰ وحتی ۳۰۰۰ تومان و سویا با نرخ ۵۸۰۰ تومان در بازار آزاد موجود است.
برای رفع این مشکل دولت طی چند ماه اخیر از ذخایر استراتژیک خود برای تامین نهاده ها استفاده کرده است، البته نظارت مناسبی بر سیستم توزیع نهاده ها وجود ندارد.پیش از این تولید ماهانه مرغ در کشور ۱۴۰ میلیون تن بود، اما به دلیل نبود و کمبود نهاده ها ناچار به کاهش تولید هستیم و شنیده می شود در خرداد ماه تولید جوجه در کشور به ۱۱۰ تا ۱۱۵ میلیون تن کاهش یابد.
وی همچنین با انتقاد بر اینکه اکنون ذرت و سویا در بازار موجود و بالاتر از نرخ مصوب توزیع می شود، تاکید کرد: سویا با نرخ مصوب ۲۵۰۰ تومان اکنون ۵۷۰۰ تومان و ذرت با قیمت مصوب ۱۵۰۰ تومان با نرخ ۲۷۰۰ تومان در حال توزیع است اما ناچاریم مرغ را با نرخ مصوب به فروش برسانیم.
وی با اعتقاد بر اینکه کنترل قیمت ها راحت است، پیشنهاد داد: باید هر باری که بالاتر از قیمت مصوب به فروش می رود را از بازار جمع آوری و در شرکت پشتیبانی با همان نرخ مصوب در بین مرغداران توزیع کنیم .
برای مشاهده مقاله ” خرید تضمینی جوجه بلدرچین گوشتی ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =