قیمت گوشت گره در دام زنده

قیمت گوشت گره در دام زنده

قیمت گوشت گره در دام زنده

معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه‌های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: قیمت گوشت قرمز همواره تابع قیمت دام زنده است.
سید داود موسوی معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه‌ های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت مصرف‌ کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به اینکه میزان استحصال لاشه در دام سنگین در حدود ۵۰ درصد وزن دام است، بیان کرد : علاوه بر آن ضایعات و استخوان، خس گیری و… حدود ۱۵ درصد از وزن لاشه است که بر این اساس و با توجه به نوع دام، میزان گوشت حاصل از کشتار دام سنگین میانگین حدود ۴۲ درصد وزن دام زنده خواهد بود.
در همین راستا هزینه های حمل ونقل، کشتار، ضرایب و درصدهای سود عمده و خرده فروشی، افت و… نیز به قیمت گوشت قابل عرضه اضافه خواهد شد و مقایسه قیمت دام زنده درب دامداری بدون توجه به تاثیر موارد ذکر شده، با قیمت مصرف‌کننده گوشت درب واحد صنفی و اعلام فروش بیش از سه برابری قیمت گوشت نسبت به دام زنده، مقایسه غلط و کاملا غیرکارشناسی است.
ایشان افزودند : برخلاف مصاحبه های مطبوعاتی اخیر و براساس اطلاعات موجود قیمت این محصول در سامانه قیمت این سازمان، متوسط کشوری قیمت دام زنده سنگین در تاریخ ۱۵ مرداد ماه سال جاری معادل هر کیلو ۳۴ هزار و ۵۲۰ تومان است که با فرض وزن یک راس دام زنده سنگین حدود ۵۰۰ کیلوگرم، میزان گوشت حاصله بصورت تقریبی ۲۱۵ کیلوگرم بوده که بر اساس موارد مذکور، قیمت گوشت مخلوط حاصله در کشتارگاه در حدود ۸۰ هزار تومان خواهد بود که پس از کسر درآمد حاصل از آلایش باید هزینه های کشتار، حمل تا محل توزیع، درصد ضرایب سود عمده فروشی و خرده فروشی، افت و ضایعات و… را به قیمت مذکور اضافه کرد تا قیمت گوشت قرمز مخلوط درب واحد صنفی احصاء شود.
موسوی همچنین ادامه داد: در تاریخ مذکور میانگین کشوری قیمت مصرف کننده هر کیلوگرم گوشت مخلوط گوساله در سامانه این سازمان معادل ۸۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم ثبت شده که با لحاظ موارد فوق الذکر و قیمت دام زنده دارای تناسب منطقی است.
او افزود: ضمناً گوشت قرمز بصورت تفکیکی (فیله، راسته، مغز ران، ران، سردست و قلوگاه) در بازار بر اساس شرایط کیفی هر قسمت، با قیمت‌های متفاوتی عرضه می‌شود.
برای مشاهده خبر ” کاهش 21 درصدی مصرف لبنیات ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در کانال مزرعه سبز از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =