مانان اولیگوساکارید برای کاهش تاثیرات سمی آفلاتوکسین

مانان اولیگوساکارید برای کاهش تاثیرات سمی آفلاتوکسین

مانان اولیگوساکارید برای کاهش تاثیرات سمی آفلاتوکسین
مطالعات و پژوهش های انجام شده در ایران حاکی از آنست که مکمل های خوراک حاوی مانان اولیگوساکارید یا MOS، منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن در مرغ های گوشتی آلوده به آفلاتوکسین می گردد.
محققین بر این باورند که افزودن پریبیوتیک ها به جیرۀ خوراک جوجه های گوشتی نیز منجر به ارتقاء ایمنی سلولی و سامان بخشیدن به ظاهر ژن ایمن شناختی (سیستم ایمنی) در طیور آلوده به میکوتوکسین ها می شود.
یافته های این تحقیق اذعان دارد: “آلودگی به آفلاتوکسین ها از طریق خوراک نه تنها منجر به تضعیف واکنش سیستم ایمنی در جوجه های گوشتی می گردد بلکه رشد سلول های لنفاوی را نیز کاهش می دهد. اما از سوی دیگر، افزودن مکمل های خوراک حاوی MOS واکنش سیستم ایمنی را در طیور آلوده به آفلاتوکسین بهبود می بخشد.”
در میان پریبیوتیک ها، MOS ، مشتقات دیوارۀ سلولی ساکارومیسیس سرویسیه به عنوان مواد اولیۀ خوراکی غیر قابل هضم شناخته می شوند و در تحریک رشد و بالا بردن سوخت و ساز مفید هستند.
بر اساس گفته های این محققین ایرانی “اجزای تشکیل دهندۀ دیوارۀ سلولی کپک به ویژه گلوکان های بتا، تأثیرات مضر میکوتوکسین ها را تقلیل می دهد.”
گلوکومنان های مشتق شده از ساکارومیسیس سرویسیه، سموم را جداسازی کرده و از جذب آنها در دستگاه گوارش حیوان جلوگیری به عمل می آورند.
علاوه بر ظرفیت جاذب، دیوارۀ سلولی به دلیل اجزای تشکیل دهندۀ دیوارۀ سلولی کپک فعال شامل کیتین، منان و گلوکان، خود ایمن هستند.
این تیم تحقیقاتی بر روی 336 جوجۀ 7 روزۀ گوشتی Ross که در 7 گروه آزمایشی تقسیم شده بودند پژوهش کردند.
رژیم های خوراکی گروههای آزمایشی دارای دو سطح آفلاتوکسین 0.5 و 2 ppm بودند و مکمل خوراک با 3 سطح متفاوت MOS دریافت می کردند. جوجه ها در دورۀ 7 تا 28 روزگی با ترکیبی از آفلاتوکسین ها مورد آزمایش قرار گرفتند.
محققین دریافتند گروهی از جوجه ها که مکمل خوراک MOS در دوز 2g/kg دریافت می کردند در مقایسه با آن دسته که مکمل دریافت نمی کردند اندک وزن گیری بیشتری داشتند. همچنین آفلاتوکسین منجر به کاهش آنتی بادی در مقابل ویروس های بیماری برونشیت عفونی (IBV) و بیماری عفونی بورس (IBD) می گردد. اما با گنجاندن مکمل خوراک حاوی MOS ، آنتی بادی در بدن جوجه های گوشتی در مقابل ویروس بیماری های نامبرده و نیوکاسل افزایش می یابد. نسبت لنفوسیت و ظاهر ژن IL-2 نیز در جوجه هایی که این مکمل ها را دریافت کردند بیشتر بود.
به علاوه، گنجاندن مکمل خوراک حاوی MOS با نسبت 2g/kg منجر به متعادل سازی ژن IL-2 در طیور آلوده به آفلاتوکسین با نسبت 0.5 ppm شد.
برای مشاهده مقاله “ تشخیص جنسیت درون تخم توسط تکنولوژی های جدید ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در کانال مزرعه سبز از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 15 =