پسماند کشاورزی ، زمینه تولید خوراک دام

تلاش محققان موسسه تحقیقاتی علوم دامی کشور بر تبدیل انواع پسماندهای کشاورزی به خوراک دامی معطوف شده است.
اسماعیل خانیان رییس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور ضمن اعلام این خبر، افزود: از آنجا که مناطق مختلف کشور دارای محصولات متنوع زراعی و کشاورزی است ، تلاش می شود تا برای تامین نیازهای دامی از پسماند این محصولات خوراک مناسب تامین شود.
وی با بیان اینکه این اقدام موجب می شود تا خوراک دام ها با کمترین هزینه تامین ضمن آنکه با غذای انسان در رقابت نباشد ،گفت: با توجه به ظرفیت های کشاورزی و زراعی مناطق مختلف کشور باید متناسب با این ظرفیت ها برای تامین خوراک انواع دام و طیور و زنبور عسل اقدام کرد.
خانیان با اشاره به اینکه نیاز خوراک دامی در اقلیم سرد و گرم و در دوران مختلف زیست آن ها اعم از بارداری و شیردهی تفاوت دارد و این احتیاجات باید برای دام های بومی هر منطقه شناسایی شود، افزود: براین اساس موسسه تحقیقاتی علوم دامی کشور در این زمینه شیوه نامه های منتشر کرده که متناسب با اقلیم و نیازهای خوراکی دامی ترسیم شده است .
یکی از بهترین مواد خوراکی که روی آن برنامه مناسب نبود پسماندهای کشاورزی بود که می توان به پسماند چغندر قند، سرشاخه های نیشکر و بقایای کلزا اشاره کرد.
رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور : این موسسه در طول 40 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی توانسته این پسماندها و خوراک های به دست آمده از آن ها را شناسایی و میزان استفاده هر کدام در غذای دام و تعیین درصد جیره غذایی مشخص کند.
دانش فنی ما برای هر کدام از پسماندها و با توجه به منطقه مورد نظر، بر اساس نیاز شرکت یا دامدار وجود دارد.
اسماعیل خانیان با بیان اینکه تولید اصلی نیشکر در خوزستان انجام می شود، گفت: خوراک مناسب دامی با استفاده از دانش فنی بومی از سرشاخه های نیشکر توسط موسسه تحقیقات علوم دامی تولید شد که متعاقب آن بخش خصوصی دراستان خوزستان کارخانه تولید خوراک دام راه اندازی کرد.
وی با بیان اینکهبا ضایعات خرما نیز یک کنسانتره خوب برای دام های پرواری و شیرده تولید می شودشود ،افزود: پیش بینی تولید 100 هزار تن خوراک دام از این پسماندها دیده شده که اکنون حدود چهارهزار تن تولید می شود و انتظار می رود در سال 98 این عدد به 50 هزار تن برسد .
برای مشاهده خبر ” جایگزین مناسب گوشت قرمز ، گوشت شتر مرغ ” لطفا کلیک نمایید .
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + هفت =