180 میلیون دوز واکسن آنفلوانزای حاد پرندگان نیاز سالانه

180 میلیون دوز واکسن آنفلوانزای حاد پرندگان نیاز سالانه

سازمان دامپزشکی سالانه 140 تا 180 میلیون دوز واکسن آنفلوانزای حاد پرندگان برای واکسینه شدن طیور نیاز دارد.

علیرضا اکبرشاهی مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور سازمان دامپزشکی کشور از واردات 30 میلیون دوز واکسن آنفلوانزای حاد پرندگان خبر داد و گفت:  تاکنون 20 میلیون دوز از این میزان برای واکسینه شدن 8 میلیون و 700 هزار پرنده مورد استفاده قرار گرفته است و 10 میلیون دوز مابقی در حال انجام کارهای آزمایشگاهی است که به محض اتمام، واکسیناسیون طبق برنامه صورت می‌گیرد.
وی با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی سالانه 140 تا 180 میلیون دوز واکسن آنفلوانزا نیاز دارد، افزود: با توجه به مشکلی که در تأمین واکسن آنفلوانزای حاد پرندگان داریم و هر کشوری توان ساخت آن را ندارد، از این رو واردات آن مستلزم سفارش از قبل است.
اکبرشاهی از صدور مجوز 150 میلیون دوز واکسن برای سال جاری خبر داد و گفت: براین اساس شرکت‌های واردکننده فراخور وضعیت، واردات را انجام می‌دهند.
براساس برنامه ریزی سازمان دامپزشکی، ماهانه 10 تا 15 میلیون دوز واکسن جهت واکسینه شدن طیور وارد کشور می‌شود.
وی درباره آخرین وضعیت آنفلوانزا حاد پرندگان در کشور افزود: تاکنون 2 کانون در استان چهارمحال و بختیاری و یک کانون در استان مازندران به بیماری آنفلوانزا حاد پرندگان مبتلا شده و در حال معدوم سازی گله‌های خود است.
مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور از کاهش بیماری آنفلوانزای حاد پرندگان نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت:با ادامه روند کنترل بیماری در سال جاری انتظار می رود که از   انفجار شیوع بیماری همانند سال گذشته خبری نباشد.
اکبرشاهی ادامه داد: در فاز اول برنامه واکسیناسیون استان های تهران، قم، البرز و قزوین و در فاز دوم آذربایجان شرقی و اصفهان و فاز سوم مزارع مرغ مادر استان های مازندران، گیلان و گلستان اضافه خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه واکسیناسیون پولت‌های جوجه‌های جوان یک ضرورت به شمار می‌رود، بیان کرد: پولت جوجه‌های جوان قبل از رسیدن به مرحله تولید باید واکسینه شوند و هم اکنون این امر در استان اصفهان عملیاتی شده است.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه مرغداران استان آذربایجان شرقی از واکسینه شدن پولت جوجه‌های جوان استقبالی نکردند، افزود: در حال رایزنی با مرغداران این استان هستیم تا با واکسینه شدن جوجه ها خطر ابتلا به بیماری به حداقل برسد.
اطلاع رسانی به موقع و سریع مرغداران  مبنی بر تلفات و افت مصرف دان در واحد ها و همچنین رعایت مسائل امنیت زیستی از سوی مرغداران در کنترل بیماری تاثیر بسزایی دارد.
برای مشاهده خبر ” کاهش جمعیت دام و نگکرانی دامدارانخراسان شمالی ” لطفا کلیک نمایید .
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 8 =