جریمه برای امتناع عرضه مرغ

جریمه برای امتناع عرضه مرغ

جریمه برای امتناع عرضه مرغ

 

مدیرکل تعزیرات حکومتی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به برخورد جدی با اخلال‌گران بازار مرغ، گفت: بر اساس ماده ۱۱ قانون تعزیرات حکومتی ، عرضه نکردن مرغ، مشمول احتکار و اخلال در نظام اقتصادی کشور است و در این راستا امتناع از عرضه آن با ۷۰ درصد جریمه بر مبنای قیمت کالا روبه رو خواهد بود.
این روزها به سبب کاهش عرضه از سوی کشتارگاه ها قیمت مرغ در بازار کهگیلویه و بویراحمد با افزایش چشمگیر روبه رو بوده، به گونه ای که قیمت هر کیلوگرم مرغ در بازار استان به حدود ۱۷۵ هزار ریال و حتی بیشتر رسیده است.
این در حالی است که نرخ مصوب برای هر کیلوگرم مرغ ۱۵۰ هزار ریال تعیین شده است.
براتعلی صالحی اظهار داشت: با اخلال‌گران در بازار تولید، عرضه و توزیع مرغ در استان برخورد جدی و قانونی می شود
وی افزود: هر گونه امتناع مرغداران از عرضه مرغ به کشتارگاه به مثابه احتکار است و با توجه نیاز بازار، ضرورت تزریق مرغ در بازار محسوس است.
مدیرکل تعزیرات حکومتی کهگیلویه و بویراحمد از مرغداران خواست که مرغ را با قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار در اختیار اتحادیه و کشتارگاه قرار دهد و از افزایش قیمت به صورت خودسرانه امتناع کنند زیرا این کار تخلف است و مشمول برخورد قانونی خواهد شد.
صالحی ابراز داشت: ملاک قیمت مرغ اعلام رسمی از سوی ستاد تنظیم بازار کشور است و تعزیرات حکومتی با هر گونه افزایش خود سرانه برخورد قانونی انجام خواهد داد.
وی بیان کرد: با توجه به نشست دادستانی و تعزیرات حکومتی در جهت تنظیم بازار مقرر شد هر واحد متخلف در صورت تخلف بلافاصله تعطیل و بر سر درب مغازه پلاکارد نصب شود، البته این مجازات خارج از مجازات مقرر قانونی است.
بر اساس آخرین آمار، ظرفیت تولید تعداد ۹۰ واحد مرغداری فعال در استان کمتر از ۳۰ تن در روز است، این در حالی است که میزان مصرف روزانه استان حدود ۴۷ تن است.
هم اینک از مجموع ۱۴۵ واحد مرغداری در سطح استان ۵۵ مورد آن راکد است.

 

برای مشاهده مقاله ” بیشترین تاثیر کرونا در آذربایجان شرقی ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید

بیشترین تاثیر کرونا در آذربایجان شرقی

بیشترین تاثیر کرونا در آذربایجان شرقی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: بیشترین تاثیر کرونا در آذربایجان شرقی  بیشترین تاثیر پذیری ناشی از ویروس کرونا در بخش کشاورزی، در پرورش مرغ و صنایع وابسته به صنعت مرغداری اتفاق افتاده است.
اکبر فتحی با بیان اینکه با شیوع ویروس کرونا مرزهای کشور بر روی صادرات و واردات محصولات کشاورزی بسته شد، اظهار کرد: عدم واردات سه ماهه این نهاده‌ها در ایام کرونا موجب کاهش ظرفیت تولیدی کارخانجات تولید خوراک دام و طیور و یا در برخی موارد موجب تعطیلی فعالیت‌های تولید خوراک دام و طیور شد.
وی در خصوص واردات محصولات کشاورزی به خصوص نهاده‌های دام و طیور، گفت: بیش از ۸۵ درصد نهاده‌های دام و طیور مورد نیاز کشور اعم از ذرت، سویا، کنجاله سویا و جو وارداتی هستند که پس از وارد شدن به کشور در کارخانجات تولید خوراک دام و طیور و یا توسط خود مرغداران میکس شده و مورد بهره برداری قرار می‌گیرند.
فتحی با اشاره به تشکیل ستاد مقابله با کرونا در استانداری آذربایجان شرقی و تشکیل کارگروه اقتصادی این ستاد که جهادکشاورزی استان نیز یکی از اعضای کارگروه مربوطه است، افزود: خرید گوشت مرغ تولیدی مرغداران توسط شرکت پشتیبانی امور دام آذربایجان شرقی، خرید از کشتارگاه‌های دو خطه و تک خطه و استفاده از ذخایر نهاده‌های دام و طیور شرکت پشتیبانی امور دام در ایام پیک بیماری کرونا در آذربایجان شرقی از جمله اقدامات کارگروه اقتصادی ستاد مقابله با کرونای استان در راستای حمایت از تولیدکنندگان محصولات دام و طیور و تعدیل قیمت این محصول بود.وی با بیان اینکه ۶۵ درصد نهاده‌های دامی به بخش طیور و ۱۵ درصد به بخش دام و مابقی به کارخانجات تولید خوراک دام و طیور اختصاص دارد، گفت: در حال حاضر مرغداران و فعالان صنعت مرغداری در استان می‌توانند با ثبت نام در سامانه بازارگاه نسبت به تهیه و تأمین نهاده مورد نیاز خود اقدام نمایند.
برای مشاهده مقاله ” خرید تضمینی جوجه بلدرچین گوشتی ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید

رانت نهاده های دامی

رانت نهاده های دامی

 

در حالی که صنعت دام و طیور کشور به دلیل نابسامانی در عرضه نهاده‌های دامی در آستانه یک چالش جدی قرار گرفته، واردکنندگان می‌گویند رانت‌جویی معدودی از واردکنندگان به این چالش دامن زده است.
درحالی که نابسامانی شدید در بازار نهاده‌های دامی، صنعت دام و طیور کشور را دچار چالش جدی کرده، واردکنندگان می‌گویند رانت‌جویی برخی شرکت‌های واردکننده به مشکلات موجود در این حوزه دامن زده است.
طی حدود هفت ماه گذشته نابسامانی گسترده‌ای در حوزه واردات و عرضه نهاده‌های دامی به وجود آمده و این مساله باعث شده نهاده‌های دامی که با صرف میلیاردها دلار ارز 4200 تومانی وارد کشور می‌شود به دست مصرف کننده نهایی یعنی دامداران و مرغداران که فعالان صنعت دام و طیور کشور را تشکیل می‌دهند، نرسد و دامداران و مرغداران ناچار شوند که برای تأمین نهاده مورد نیازشان به بازار سیاه روی آورند و نهاده‌ها را با دو برابر قیمت‌های مصوب، از دلالان و واسطه‌ها تهیه کنند.
این چالش تا حدی جدی است که برخی دامداران و مرغداران ناچار به تغییر و کاهش جیره غذایی دام و طیور شده‌اند

رانت خواری برخی شرکت‌های واردکننده در سایه بحران واردات و عرضه!
اخیراً نیز خبر رسیده در حالی که بسیاری از واردکنندگان در حال تلاش برای ترخیص محموله‌های رسوبی خود در گمرکات هستند، معدودی از شرکت‌ها با استفاده از روش‌های مختلف سعی در استفاده از موقعیت‌های انحصاری خود جهت ترخیص محموله‌هایشان خارج از نوبت، از گمرکات دارند. که این مساله با اعتراض شدید سایر واردکنندگان مواجه شده است.
در همین راستا، اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور در نامه‌های جداگانه به سرپرست وزارت صمت و نیز رئیس کارگروه ارزی این وزارت خانه به این مساله اعتراض کرده است. در نامه اتحادیه مذکور به سرپرست وزارت صمت عنوان شده است: طی ماه‌های اخیر برگزاری برخی جلسات با شرکت‌های خاص تحت عناوین مختلف از جمله شرکت‌های برتر یا شرکت‌های توانمند و ارائه اطلاعات یا تصمیماتی که شائبه ایجاد فرصت ویژه تجاری برای شرکت‌های خاص در پی دارد عملاً و علناً با انتظارات به حق مندرج در صدر این نامه و شناخت قبلی از رویکرد جنابعالی به ویژه توجه خاص به اصل تعامل دولت با تشکل‌های قانونی به منظور پیشگیری از هر گونه رانت و فساد احتمالی نیز در تضاد است.

رانت نهاده های دامی
همچنین در نامه این اتحادیه به رئیس کارگروه ارزی وزارت صمت آمده است: معدودی از شرکت‌ها با استفاده از روش‌های مختلف سعی در استفاده از موقعیت‌های انحصاری برای خود دارند.
در ا ین نامه عنوان شده است: با عنایت به تأکیدات ویژه سرپرست محترم وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص لزوم اخذ اطلاعات در فرایندهای برابر و به دور از هرگونه تبعیض یا رانت برای برخی از فعالین واردات کالاهای اساسی و همچنین عملکرد شفاف این اتحادیه در این زمینه، متأسفانه بعضاً مشاهده می‌گردد معدودی از شرکت‌ها مسیر برابر و شفاف را بر نتابیده و با استفاده از روش‌های مختلف سعی در استفاده از موقعیت‌های انحصاری برای خود دارند.
رانت نهاده های دامی
اخیراً نیز عباس حاجی زاده، دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور در گفتگویی از توزیع ارز برای واردات نهاده‌های دام و طیور توسط وزارت صمت در بین برخی از واردکنندگان به صورت گزینشی و بدون ضابطه انتقاد کرده و گفته است: منابع ارزی محدود برای واردات نهاده، بین شرکت‌های خاص توزیع شد.
وی ادامه داده است: روز جمعه شانزدهم خرداد ماه سال جاری از طریق وزارت صمت به صورت تلفنی تعدادی از اعضای این اتحادیه فراخوان و مقداری ارز به صورت دینار عراق بین وارد کنندگان توزیع شده بدون اینکه به اتحادیه اطلاعی داده باشند. معلوم نیست بر اساس چه ضابطه‌ای چند شرکت وارد کننده نهاده‌های دامی انتخاب شده‌اند و جلسه‌ای آن‌هم در روز تعطیل با حضور تعداد معدودی از اعضای اتحادیه در وزارت صمت تشکیل شده است. عصر روز جمعه از ساعت شش بعد از ظهر تا ساعت 11 شب بدون اطلاع اتحادیه و تعیین هیچ گونه ضابطه‌ای از قبل این ارز بین یکسری واردکنندگان توزیع شده که مصداق بارز رانت است.
شرایط تولیدکنندگان روز به روز بحرانی‌تر می‌شود
این شرایط در حالی است که وضعیت تولیدکنندگان صنعت دام و طیور روز به روز بدتر می‌شود و قیمت نهاده‌ها نیز به طور سرسام‌آوری در حال افزایش است. گفته می‌شود ادامه این شرایط طی ماه‌های آینده کشور را با چالش تولید محصولات پروتئینی مواجه می‌کند. در همین زمینه سید احمد مقدسی با بیان اینکه نابسامانی در بازار نهاده‌های دامی همچنان ادامه دارد، گفت: شرایط به گونه‌ای است که انگار با قحطی نهاده‌های دامی مواجه هستیم.
وی قیمت هر کیلوگرم ذرت را 2700 تومان، جو را 2,200 تومان و سویا را 5,600 تومان اعلام کرد که حدوداً دو برابر نرخ مصوب است.
وی ارز 4200 تومانی را عامل اصلی بروز این نابسامانی معرفی کرد و گفت: تولیدکنندگان عمده نهاده‌های دامی مورد نیاز خود را از بازار آزاد و به قیمت بالا تهیه می‌کنند. در واقع ارز 4200 تومانی به نام تولیدکننده اما به کام دلالان است. بنابراین ما موافق هستیم که ارز 4200 تومانی حذف شود چرا که این ارز نصیب تولیدکننده نمی‌شود و کسان دیگری سود آن را می‌برند.
برای مشاهده مقاله ” خرید تضمینی جوجه بلدرچین گوشتی ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید

صنعت مرغداری در آینده تاریکی

صنعت مرغداری در آینده تاریکی

دبیر انجمن مرغداران استان اصفهان با اشاره به آینده تاریک صنعت مرغداری، گفت: به دلیل کمبود و نبود نهاده ها احتمال کاهش جوجه ریزی و تولید مرغ در کشور وجود دارد.
بهرام پاکزاد با اشاره به اینکه طی یک هفته گذشته تاکنون مرغ به قیمت واقعی خود نزدیک شده است، گفت: بعد از شیوع کرونا و کاهش تقاضا قیمت مرغ رو به کاهش رفت، اما طی چند روز گذشته مرغ به قیمت واقعی خود نزدیک شده است.
وی با اشاره به اینکه در ماه های آینده احتمال کاهش تولید مرغ وجود دارد، گفت: در ماه های فروردین و اردیبهشت بین ۶.۵ تا ۷.۵ میلیون جوجه ریزی در استان اصفهان انجام داده شد، اما احتمال می رود در خرداد ماه به دلیل نبود نهاده ها کاهش جوجه ریزی داشته باشیم.
وی با انتقاد از نبودن نهاده هایی همچون ذرت و سویا، افزود: تحریم ها از یک سو و همچنین تامین نشدن ارز مورد نیاز برای واردات نهاده ها موجب نایاب شدن آن در بازار شده است.
صنعت مرغداری در آینده تاریکی
گویا طی چهار ماه گذشته هیچ ثبت سفارسی برای سویا نشده است، البته گفته می شود ذرت خریداری شده و تا ماه آینده شرایط تامین آن بهتر خواهد شد.
در حال حاضر ذرت بین ۲۵۰۰ تا ۲۷۰۰ وحتی ۳۰۰۰ تومان و سویا با نرخ ۵۸۰۰ تومان در بازار آزاد موجود است.
برای رفع این مشکل دولت طی چند ماه اخیر از ذخایر استراتژیک خود برای تامین نهاده ها استفاده کرده است، البته نظارت مناسبی بر سیستم توزیع نهاده ها وجود ندارد.پیش از این تولید ماهانه مرغ در کشور ۱۴۰ میلیون تن بود، اما به دلیل نبود و کمبود نهاده ها ناچار به کاهش تولید هستیم و شنیده می شود در خرداد ماه تولید جوجه در کشور به ۱۱۰ تا ۱۱۵ میلیون تن کاهش یابد.
وی همچنین با انتقاد بر اینکه اکنون ذرت و سویا در بازار موجود و بالاتر از نرخ مصوب توزیع می شود، تاکید کرد: سویا با نرخ مصوب ۲۵۰۰ تومان اکنون ۵۷۰۰ تومان و ذرت با قیمت مصوب ۱۵۰۰ تومان با نرخ ۲۷۰۰ تومان در حال توزیع است اما ناچاریم مرغ را با نرخ مصوب به فروش برسانیم.
وی با اعتقاد بر اینکه کنترل قیمت ها راحت است، پیشنهاد داد: باید هر باری که بالاتر از قیمت مصوب به فروش می رود را از بازار جمع آوری و در شرکت پشتیبانی با همان نرخ مصوب در بین مرغداران توزیع کنیم .
برای مشاهده مقاله ” خرید تضمینی جوجه بلدرچین گوشتی ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید

خسارت میلیاردی روی دام و طیور

خسارت میلیاردی روی دام و طیور

 

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت : به دلیل کاهش تقاضای مصرف در ماههای اخیر قیمت مرغ با افت ۳۰درصدی مواجه شده است به نحوی که بهای هر کیلو گرم مرغ آماده طبخ که در اسفند ماه سال ۹۷ تا حدود۱۴ هزار تومان رسید که این امر می طلبد در سطح کلان بسته های حمایتی برای جبران خسارات ناشی از شیوع ویروس کرونا در نظر گرفته شود .
خسارات وارده به واحدهای مرغداری در سه ماهه گذشته بیش از ۳۰ میلیارد تومان بوده است.
او تامین نهاده های مورد نیاز مرغداران و دامداران را از اولویت های دولت در سال جاری اعلام کرد و گفت : علی رقم مسائل و محدودیت های کشور در تامین ارز در سال ۹۹ هم تخصیص ارز ۴۲۰۰ برای واردات و تامین نهاده های دامی شامل ذرت، سویا، و جو در دستور کار دولت قرار دارد .
خسارت میلیاردی روی دام و طیور
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی در ادامه معدوم سازی جوجه یک روزه به شکلی که در شبکه های مجازی انتشار یافت، را امری غیر انسانی و غیر اخلاقی دانست و افزود: این امر مورد تائیدهیج فرد یا ارگانی نمی باشد و باید قبل از تبدیل به جوجه و به صورت تخم مرغ عملیات معدوم سازی انجام شود.
مجید آذر در پایان گفت: استان مرکزی با تولید حدود ۵۵ هزار تن گوشت قرمز ، ۷۰ هزار تن گوشت مرغ ، ۳۷هزار تن تخم مرغ ، و ۳۴۸ هزار تن شیر در سال ۹۸ از جایگاه ویژه ای در کشور بر خوردار است و در صورت مهیا شدن امکانات و بازار مصرف مناسب، پتانسیل تولید محصولات در استان مرکزی به بیش از ۵۰ درصد از مقادیر فوق خواهد رسید.
برای مشاهده مقاله ” خرید تضمینی جوجه بلدرچین گوشتی ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .

عرضه 1.8 میلیون تن نهاده

عرضه 1.8 میلیون تن نهاده

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور با تاکید بر اینکه وضعیت بازار نهاده‌های دامی نسبت به یک ماه گذشته مناسب است، گفت: از ابتدای فروردین‌ماه تاکنون بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن انواع نهاده‌های دامی به دست تولیدکنندگان رسیده است.
البته نیاز تولید طی مدت مذکور دو میلیون و ۲۰۰ هزارتن بود که به دلیل کندی سیستم حمل و نقل تاکنون این میزان نهاده به بازار عرضه شده است.
به طور مثال یک ماه پیش روزانه ۱۰ تا ۱۵ هزارتن نهاده دامی ترخیص و به استان ها حمل می شد اما اکنون روزانه میزان حمل به بالای ۴۰ هزارتن رسیده است که این فاصله را به زودی پر خواهد کرد.
عرضه 1.8 میلیون تن نهاده
عباسی تصریح کرد: اکنون دو میلیون و ۲۵۰ هزارتن  نهاده دامی در بنادر موجود است که فرایند ترخیص، کنترل، استاندارد، غذا و دارو دامپزشکی آنها در حال انجام است و به زودی به بازار عرضه می‌شود تا شرایط بازار این محصولات به روال عادی بازگردد.
وی با بیان اینکه خرید و عرضه نهادههای دامی شرکت پشتیبانی امور دام در سامانه بازارگاه انجام می شود،گفت: در این سامانه قیمت، خریدار، محل تحویل و آدرس تحویل گیرنده به طور کامل مشخص است و حتی یک کیلوگرم از این نهاده ها در اختیار دلالان قرار نگرفته است تا بتوانند با قیمت‌های بالا آن را در بازار ارایه کنند.
به گفته مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور، طی روزهای آتی بازار نهاده‌های دامی متعادل می شود.
عباسی تصریح کرد: طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلوگرم ذرت در بنادر ۱۵۰۰ تومان، جو در ۱۳۵۰ تومان و کنجاله سویا ۲۴۵۰ تومان است که با احتساب هزینه حمل و نقل و انبارداری باید با قیمت های هر کیلوگرم ذرت ۱۷۵۰ تومان، جو  ۱۶۰۰ و کنجاله سویا  ۲۷۰۰ تومان در استان ها تحویل داده شود.
برای مشاهده مقاله ” خرید تضمینی جوجه بلدرچین گوشتی ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .

تولید مرغ استاندارد 1600 گرمی

تولید مرغ استاندارد 1600 گرمی

 

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور گفت: تولید و مصرف استاندارد مرغ با وزن‌های بین ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ گرم در دستور کار قرار گرفته است.
حسن عباسی معروفان با بیان اینکه اکنون مرغ صادراتی دارای وزن ۱۸۰۰ گرم است افزود: تولیدکنندگان و مصرف کنندگان باید فرهنگ مصرف گوشت مرغ را به سمت وزن های استاندارد سوق دهند زیرا تولید و مصرف مرغ با وزن های دو تا سه کیلوگرم غیراستاندارد است.
وی با بیان اینکه در حال خرید گوشت مرغ مازاد از تولیدکنندگان با وزن های  استاندارد هستیم تصریح کرد: برای استانداردسازی مرغ با وزن های بین ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ گرم هر کیلوگرم گوشت مرغ با خط دو تولید را با قیمت ۱۴ هزارو ۵۰۰ تومان خریداری می شود.
به گفته وی، اکنون هر کیلوگرم مرغ مازاد تولیدکنندگان با وزن حداکثر ۱۸۰۰ گرم با نرخ ۱۲ هزارو ۹۰۰ تومان توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور خریداری می شود.
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور اظهارداشت: در واقع شرکت هر کیلوگرم مرغ با وزن استاندارد را ۱۶۰۰ تومان گران تر از تولیدکنندگان خریداری می کند تا این امر در بخش تولید و ذائقه مردم جابیفتد.
تولید مرغ استاندارد 1600 گرمی
از ابتدای سال ۹۹ تا هفته گذشته ۳۷ هزارتن گوشت مرغ مازاد از تولیدکنندگان خریداری شده است.
وی با بیان اینکه سال گذشته نزدیک ۵۰ هزار تن گوشت مرغ کیفی خریداری شده بود گفت: سال ۹۸ تاکنون در مجموع بیش از ۸۷ هزارتن گوشت مرغ کیفی خریداری و ذخیره سازی شده است.
ایشان با اشاره به مشکل  برخی کشورها در تامین گوشت مرغ به دلیل شیوع کرونا افزود: ایران آماد گی دارد تا گوشت مرغ مورد نیاز عراق، افغانستان و چین را تامین کند.
وی از تجار و صادرکنندگان خواست تا برای حمایت از تولید داخل نسبت به صادرات این محصول پروتئینی به کشورهای هدف اقدام کنند.
عرضه مرغ گوشتی با وزن پایین علاوه بر کمک به افزایش صادرات این محصول، به کاهش هزینه های تولید از جمله مصرف نهاده های طیور کمک می کند.
همچنین مصرف مرغ با وزن های پایین در ذائقه مردم اثرگذار است زیرا در هیچ جای دنیا مرغ با وزن بالا استفاده نمی کنند.
برای مشاهده مقاله ” خرید تضمینی جوجه بلدرچین گوشتی ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .

تشکیل ستاد تنظیم بازار در حوزه نهاده‌

تشکیل ستاد تنظیم بازار در حوزه نهاده‌

 

وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد : پیشنهاد تشکیل ستاد تنظیم بازار در حوزه نهاده های دامی در وزارت جهاد کشاورزی را به هیئت دولت دادیم که با توجه به الزامات قانونی توسط معاون اول رئیس‌جمهور تایید شد.

کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در جلسه هم اندیشی با تشکل ها، اتحادیه ها و انجمن های بخش خصوصی با اشاره به این نکته که تولید محصول کشاورزی و صادرات آن باید توسط یک سیاست واحد اداره شود، خاطرنشان کرد: از آن جایی که وزارت جهاد کشاورزی در ستاد تنظیم بازار تنها یک عضو از ۱۴ عضو بوده و تصمیم‌گیری‌ها بیشتر معطوف به مصرف‌کننده است، پیشنهاد اجرایی شدن تشکیل ستاد تنظیم بازار در حوزه نهاده های دامی در وزارت جهاد کشاورزی را به هیئت دولت دادیم که توسط معاون اول رئیس‌جمهور تایید شد.

ما افتخار داریم که کنار تشکل‌ها باشیم تا در تصمیم گیری ها با هم مشورت کنیم و بتوانیم با همراه شدن با هم از تولیدکننده دفاع کنیم.
قدم دوم ما این است که صادرات محصولات کشاورزی در اختیار ستاد تنظیم بازار تشکیل شده در وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد.

خاوازی با اشاره به مسئله تهاتر در محصولات کشاورزی تصریح کرد: مسئله تهاتر در هیئت دولت مطرح و تایید شده و باید توسط تشکل‌ها پیگیری شود که از این طریق می‌توانیم با صادرات مرغ، گوشت و محصولات دیگر مورد نیاز بخش را وارد کنیم.

تشکیل ستاد تنظیم بازار در حوزه نهاده‌
در بحث صادرات محصولات کشاورزی با رایزنی با وزارت خارجه مقرر شد تا رایزن‌ها و دیپلمات ها برای صادرات محصولات کشاورزی همکاری بیشتری کنند.

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با تخصیص ارز به واردات نهاده‌های کشاورزی و دامی عنوان کرد: برای واردت جو، ذرت و کنجاله سویا ارز دولتی همچنان پابرجا و تمام این کالاها جزوه کالاهای اساسی محسوب می شود.
وی در رابطه با واگذاری تصدی‌گری‌ها به بخش خصوصی اظهار کرد: واگذاری ها باید با جزئیات اتفاق بیفتد و ما هم سعی می‌کنیم تا جایی که امکان دارد واگذاری‌ها را پیگیری کنیم.

اصلاح نظام توزیع باید در دستور کار قرار گیرد و مقرر شده سامانه بازارگاه با یک سامانه دیگر جایگزین شده تا مشکلات توزیع مرتفع شود.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به افزایش وزن برخی دام ها در استان های کشور و نیاز به صادرات بیان کرد: ما در رابطه با صادرات دام با معاون امور تولیدات دامی جلساتی را داشته ایم و مقرر شده که این موضوع به سرعت ساماندهی شود.

خاوازی با اشاره به راه اندازی برنامه‌ای تحت عنوان «کانال تلویزیونی کشاورزی» گفت: امشب «کانال تلویزیونی کشاورزی» در شبکه آموزش آموزش افتتاح می شود که محل مناسبی برای گفتمان‌ها و اطلاع‌رسانی است و تشکل ها می توانند از طریق این شبکه دغدغه های کارشناسی خود را بیان کنند.
گفتنی است؛ در ادامه این جلسه، رؤسای تشکل‌ها، اتحادیه‌ها و انجمن‌های بخش خصوصی هم پیشنهادات و نقطه نظرات خود را برای حل بحران در بخش کشاورزی بیان کردند.

 

برای مشاهده مقاله ” خرید تضمینی جوجه بوقلمون بیوتی ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .

ریز مغذی ها شامل ارز نمیشوند

ریز مغذی ها شامل ارز نمیشوند

 

با اینکه مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام، حذف ارز دولتی برای واردات خوراک دام را منتفی دانست اما مجید موافق قدیری، رئیس انجمن صنایع خوراک دام، از حذف ارز 4200 تومانی ریزمغذی‌های خوراک دام در چند روز آینده خبر داد.
با وجود اینکه 3 میلیون تن انواع خوراک مانند کنجاله سویا، جو و ذرت در گمرک است اما چند ماه است ارزی برای ترخیص آن به واردکنندگان پرداخت نشده است و کالا در انبارها دپو شده است.البته از یکی دوهفته اخیر مجوزی داده شد برای ترخیص نهاده‌ها که بیشتر شامل ذرت است در حالی که مشکل حاد ما در حال حاضر کمبود کنجاله سویا است. با وجود اینکه در بودجه تخصیص ارزبرای واردت نهاده‌ها آمده اما استراتژی مشخصی برای تخصیص ارز به کالاهای اساسی نداریم. مثلاً مشکلات بین دو وزارتخانه صمت و جهاد کشاورزی یکی از علت‌های تأخیر در تخصیص ارز دولتی برای واردات نهاده است.

ریز مغذی ها شامل ارز نمیشوند

به گفته رئیس انجمن صنایع خوراک دام به‌خاطر کمبود خوراک، هزینه تمام شده تولید بالا رفته اما از طرف دیگر به‌خاطر شیوع کرونا خریدار نیست و تولید‌کنندگان دو برابر متضرر شده‌اند.
دولت توضیحی نمی‌دهد چرا ارز تخصیصی به وارد‌کنندگان پرداخت نمی‌شود. اگر دولت در این خصوص توضیح می‌داد شاید می‌توانستیم مشکل را حل و فصل و مدیریت کنیم. بلاتکلیفی فعالان اقتصادی باعث کاهش انگیزه فعالیت در زمینه واردات یا تولید نهاده‌ها است که نتیجه آن چالش جدی کاهش تولید محصولات پروتئینی است. بلاتکلیفی در تأمین ارز صنعت دامپروری را تهدید می‌کند. به همین دلیل ما به دولت پیشنهاد دادیم ارز دولتی برای واردات نهاده‌ها حذف شود. اما دولت نگران تورم تولیدات است. ما هم پیشنهاد دادیم برخی ریزمغذی‌های خوراک دام از دریافت ارز دولتی حذف شود. پیش‌بینی می‌کنیم در چند روز آینده ارز ریزمغذی‌های خوراک دام قطع شود.

برای مشاهده مقاله ” خرید تضمینی جوجه بوقلمون بیوتی ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .

توزیع نکردن نهاده های خوب دولتی

توزیع نکردن نهاده های خوب دولتی

 

 

یک مقام مسئول با بیان اینکه شرکت پشتیبانی امور دام ذخایر خوبی در زمینه نهاده ها دارد اما اقدام به عرضه این ذخایر برای تنظیم بازار نمی‌کند، گفت: لغو قانون تمرکز، به مشکلات تولید دامن زده است.
حبیب اسدالله نژاد، نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی کشور با اشاره به اینکه تأمین و توزیع نهاده‌های دامی همچنان با مشکل مواجه است، گفت: این در حالی است که شرکت پشتیبانی امور دام ذخایر بسیار خوبی در این زمینه دارد اما اقدام به عرضه این ذخایر برای تنظیم بازار نمی‌کند.وی با اشاره به نقش شرکت پشتیبانی امور دام در تنظیم بازار نهاده‌های دامی، افزود: این شرکت هم اکنون بیش از ۵۰۰ هزار تن ذخیره سویا دارد در حالی که قیمت سویا در بازار به دلیل کمبود عرضه حدود ۲ برابر نرخ مصوب آن شده است.
این فعال بخش خصوصی تصریح کرد: لازم است که شرکت مذکور ذخایر سویا و ذرت خود را آزاد کند تا قیمت‌ها در بازار متعادل شود.
اسدالله نژاد با بیان اینکه همچنان با کمبود عرضه نهاده‌ها در بازار مواجه هستیم، گفت: تولیدکنندگان به سختی نهاده‌های مورد نیازشان را تأمین می‌کنند که یک دلیل آن عدم تخصیص به موقع ارز و دلیل دیگر نیز عدم تسریع در توزیع نهاده‌ها است.
توزیع نکردن نهاده های خوب دولتی
وی قیمت هر کیلوگرم سویا را در بازار آزاد بیش از ۴,۵۰۰ تومان و قیمت ذرت را ۲,۴۰۰ تومان اعلام کرد این در حالی است که قیمت مصوب سویا ۲,۵۵۰ تومان و ذرت ۱,۳۵۰ تومان است.
ااین نهاده‌ها همه با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده‌اند نه ارز نیمایی یا ارز آزاد و آنچه باعث چنین شرایطی شده عدم توزیع مناسب و عدم نظارت بر توزیع است در حالی که این اقدامات به راحتی قابل ساماندهی بوده اما اراده کافی برای انجام آن وجود نداشته است.لغو قانون تمرکز، به مشکلات تولیدکنندگان دامن زده است
وی گفت: باید به دولت هشدار بدهیم که با ادامه این روند و عدم توجه به تولیدکنندگان و به خطر افتادن استمرار و پایداری تولید با حذف و یا بی رغبتی مرغداران برای تولید قیمت مرغ به حدود ۲۰ هزار تومان خواهد رسید.
اسدالله نژاد افزود: این مشکلات فقط مربوط به صنف ما نیست و دامداران را نیز گرفتار کرده است.
وی با بیان اینکه مکاتبات با دولت و وزارت جهاد کشاورزی تاکنون راه به جایی نبرده است، گفت: متأسفانه مسئولان به رسانه‌های خبری، مردم و تولیدکنندگان واقعیت را نمی‌گویند و مرتب اعلام می‌کنند کمبودی وجود ندارد و بزودی مشکلات رفع می‌شود اما بعد از گذشت ماه‌ها هنوز اتفاقی در این حوزه نیفتاده است.
اسدالله نژاد قانون انتزاع وظایف بخش کشاورزی و پراکندگی مسئولیت‌ها در دستگاه‌های مختلف را از دیگر دلایل این چالش‌ها عنوان کرد و افزود: دستگاه‌های متولی تولید و تنظیم بازار موازی یکدیگر عمل می‌کنند و تولیدکنندگان نمی‌دانند باید به کدام یک از این دستگاه‌ها برای حل مشکلات خود مراجعه کنند و عملاً وظایف را بین هم پاس کاری می‌کنند.

برای مشاهده مقاله ” خرید تضمینی جوجه بوقلمون بیوتی ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .