زمستان داغ در صنعت دامی

زمستان داغ در صنعت دامی

زمستان داغ در صنعت دامی

آمارها نشان می‌دهد شرایط مساعد مرتع به رشد تولید دام در کشور منجر شده، با این حال، با وجود رشد تولید، قیمت‌ها همچنان تناسبی با سطح معیشت خانواده‌ها ندارد. در چنین شرایطی برخی معتقدند با توجه به تولید دام مازاد ۴۰درصد دامداری‌ها در خطر تعطیلی هستند و باید صادرات دام آزاد شود اما مخالفان می‌گویند با آزاد‌سازی‌ صادرات، قیمت گوشت به‌شدت افزایش می‌یابد.
 امسال با وجود شرایط مساعد مرتع و صحرا در پی بارش‌های مناسب، تولید دام سبک و سنگین در حدی است که بسیاری از دامداران از انباشتگی دام در واحدهای دامداری انتقاد می‌کنند و خواستار صادرات دام برای رفع معضل کنونی هستند. اما رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی لغو ممنوعیت صادرات را تهدید جدی برای تلاطم بازار گوشت در داخل می‌داند.
با وجود آنکه آمار دقیقی از فعالیت دامداری‌ها وجود ندارد، اما برخی مسئولان بر این باورند که تا ۵۰درصد واحدهای دامداری به سبب تعدد و انباشتگی دام و‌ نبود تقاضا در بازار داخل در تعطیلی به‌سرمی‌برند که اگر مسئولان وزارت صنعت به صدور مجوز صادرات هرچند محدود اقدام‌نکند، ‌ظرف چند‌ماه آینده در بخش تولید گوشت گوساله با مشکلاتی مواجه خواهیم شد، زیرا بسیاری از دامداران به‌دلیل نبود بازار از پروار سال آینده عقب ماندند. در این زمینه اتحادیه‌های تولید پیشنهاد کرده‌اند دولت مرزهای صادرات را به روی گوشت قرمز باز کند تا قیمت متعادل شود و دامداران ضرر نکنند.
این پیشنهاد در حالی مطرح شده که سال گذشته قیمت گوشت با وجود تزریق ارز 4200تومانی یکباره افزایش یافت و از کیلویی 35هزار تومان به 120هزار تومان رسید و اگر قیمت اکنون به زیر 100هزار تومان رسیده، در حقیقت از افزایش‌های سال گذشته اندکی عقب‌نشینی کرده است. به‌تازگی عباس کشاورز، سرپرست وزارت جهادکشاورزی در نشستی که در اتاق بازرگانی با تولید‌کنندگان داشت، به‌صورت تلویحی به بالابودن قیمت گوشت قرمز و کاهش قدرت خرید مردم اشاره کرد. او در پاسخ به یکی از مسئولان اتحادیه مرغ که خواستار افزایش قیمت بود، گفت: مردم توان خرید گوشت را ندارند، حداقل امکان خرید مرغ را از آنها نگیرید. در دیگر سو، برخی کارشناسان براین باورند که آزاد‌کردن صادرات گوشت قرمز باعث افزایش دوباره قیمت گوشت خواهد شد، زیرا در تولید این محصول خودکفا نیستیم و سالانه 150هزار تن گوشت قرمز وارد می‌کنیم بنابراین احتمال افزایش قیمت گوشت وجود دارد.
صادرات آزاد شود
زمستان داغ در صنعت دامی
اما در مقابل مدافعان صادرات دام معتقدند که با توجه به انباشت دام در دامداری‌ها باید هر‌چه سریع‌تر موانع قانونی برای صادرات دام برداشته شود. در همین رابطه احمد مقدسی، رئیس انجمن صنفی گاوداران کشور با انتقاد از واردات گوشت در ماه‌های اخیر، گفت: باوجود آنکه ۹۵‌درصد گوشت مورد نیاز در داخل تولید می‌شود، اما در ماه‌های اخیر واردات به نابودی تولید داخل منجر شد که اگر هر‌چه سریع‌تر تمهیداتی برای این موضوع اندیشیده نشود، دامداران در دوره بعد تمایلی به تولید نخواهند داشت. او با اشاره به اینکه وضعیت فعلی صنعت دامداری بحرانی است، افزود: هم‌اکنون ۳۶۰‌هزار رأس دام سبک و سنگین به سبب نبود بازار در واحد‌های دامداری انباشت شده که این موضوع مشکلات متعددی برای پروار‌بند‌ها ایجاد کرده است. مقدسی گفت: با توجه به انباشت چشمگیر دام روی دست پروار‌بند‌ها انتظار می‌رود وزارت صنعت اجازه صادرات ۲۰ هزار رأس گوساله با وزن بالای ۵۰۰ کیلو را صادر کند.
صادرات، قیمت را بالا می‌برد
در طرف مقابل، مخالفان صادرات دام معتقدند این کار به افزایش قیمت گوشت در بازار منجر خواهد شد. در همین رابطه، علی‌اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی تعطیلی واحد‌های دامداری را تکذیب کرد و گفت: هم‌اکنون برخی چوب‌داران و افرادی که منفعتشان در صادرات است، با اظهاراتی مبنی بر انباشتگی دام یا تعطیلی دامداری‌ها به‌دنبال صادرات هستند درحالی‌که به سبب کاهش واردات گوشت خارجی، دامداران در مضیقه نیستند. ملکی گفت: با آزادسازی صادرات دام، دامداران دیگر تمایلی به عرضه دام در داخل کشور نخواهند داشت که این امر به سبب کمبود عرضه در داخل بر التهاب بازار گوشت همانند گذشته دامن می‌زند.
زمستان داغ در صنعت دامی
اطلاعات مرکز آمار نشان می‌دهد در پاییز امسال تعداد گوسفند و بره موجود در دامداری‌های کشور 41.3میلیون رأس و تعداد بز و بزغاله 15میلیون رأس بوده است. همچنین در پاییز امسال 5.9میلیون رأس بره و 2.2میلیون رأس بزغاله در بهره‌برداری‌های پرورش‌دهنده دام سبک متولد شده‌ که تعداد این زایش‌ها در فصل تابستان برای بره 1.4میلیون رأس و برای بزغاله 637هزار رأس بوده است. در پاییز امسال 2.7میلیون رأس گوسفند و بره و730هزار رأس بز و بزغاله در دامداری‌ها برای تولید گوشت عرضه شده و به‌معنای این است که تولید گوسفند و بره در آذر‌ماه امسال نسبت به آذر پارسال 3.2درصد رشد کرده اما مقدار تولید بز و بزغاله به‌عنوان دام سبک 2.5درصد کاهش داشته؛ البته باید توجه داشت با توجه به ویژگی‌های دام سبک، جمعیت این نوع دام در طول سال همواره در حال تغییر است، به‌نحوی که با افزایش زایش در فصل‌های پاییز و زمستان، جمعیت افزایش می‌یابد و در فصل‌های بهار و تابستان، با کاهش زایش و همچنین خروج دام‌های پرواری از بهره‌برداری‌ها، جمعیت کاهش می‌یابد. از طرفی نیمی از گوشت قرمز تولید شده در کشور و 10درصد شیر خام تولیدی، مربوط به این نوع دام است.
برای مشاهده اخبار ” شیوع تب برفکی در قم ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .
شیوع تب برفکی در قم

شیوع تب برفکی در قم

شیوع تب برفکی در قم

 

مدیرکل دامپزشکی استان قم گفت: 120 گله و واحد دامداری در بیش از 30 روستای استان درگیر بیماری تب برفکی شده اند.
آقای رفیعی با اعلام این خبر گفت: از اواخر آذر امسال شاهد افزایش ابتلا به تب برفکی در سطح استان بودیم.
وی مهمترین عامل شیوع این بیماری را جابه جایی و نقل و انتقال بدون مجوز و بدون سابقه واکسیناسیون دامها عنوان کرد و گفت: زخم و تاول در دهان دام، زخم در پستان، لنگی دام و زخم در سم ها، تلفات ناگهانی در گوساله ها و بره های جوان، سقط جنین و مشکل در شیردوشی از جمله علائم بروز این بیماری است.
مدیرکل دامپزشکی استان با اشاره به این که تب برفکی بیماری بدون درمان قطعی است گفت: تنها میتوان از طریق پیشگیری و واکسیناسیون و رعایت مسائل بهداشتی و قرنطینه ای با این بیماری مقابله کرد.

شیوع تب برفکی در قم :

رفیعی از اجرای طرح واکسیناسیون رایگان تب برفکی در سطح استان خبر داد و افزود: طرح واکسیناسیون رایگان تب برفکی گوسفندی تا پایان دی در استان ادامه دارد و دامدارانی که ازآخرین مرحله واکسن آنها 4 ماه گذشته میتوانند به واحدهای دامپزشکی مراجعه کنند.
وی همچنین از اجرای طرح واکسیناسیون تب برفکی رایگان گاو و گوساله در 3 بخش کهک، خلجستان و سلفچگان خبر داد و افزود: تب برفکی گاوی در بخش جعفریه بیشتر بوده و در بخش مرکزی هم مواردی مشاهده شده با این حال فرایند نمونه برداری، مراقبت و ثبت و تحلیل داده ها و این بیماری در این بخش ها ادامه دارد.
مدیرکل دامپزشکی استان همچنین بیان کرد : در کانون های شیوع این بیماری طرح سمپاشی رایگان واحدها اجرایی شده و تا کنون بیش از هزار لیتر مایع ضدعفونی رایگان میان واحدها توزیع شده است.
برای مشاهده اخبار ” گرانی نرخ حمل و نقل ، عامل اصلی گرانی نهاده ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .
گرانی نرخ حمل و نقل ، عامل اصلی گرانی نهاده

گرانی نرخ حمل و نقل ، عامل اصلی گرانی نهاده

گرانی نرخ حمل و نقل ، عامل اصلی گرانی نهاده

مشاور اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور گفت: با توجه به تعطیلات سال نو میلادی انتظار می رود از اوایل ماه ژانویه 2020 ،بازار غلات منطقه دریای خزر بخشی از رونق خود را از دست بدهد.
 امیرحسین شاهمیر با اعلام این مطلب اظهارکرد : در منطقه دریای خزر هنوز معاملات غلات کاهش پیدا نکرده است و حجم انبوهی از این محموله‌ها از طریق بنادر ماخاچکالا و آکاتاوا جابجا می‌شود.
وی افزود: به دلیل عدم ثبات نرخ حمل و نقل کالا از روسیه نمی‌توان انتظار داشت که قیمت تمام شده اقلام وارداتی به ایران از جمله غلات و نهاده‌های دامی ثابت باقی بماند.
مشاور ارشد اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام وطیورایران با تاکید بر تأثیر متغیر بودن شاخص قیمت حمل و نقل در نرخ نهایی محصولات وارداتی تصریح کرد: با توجه به شرایط اقلیمی روسیه که منجر به یخ زدگی سطح رودخانه ولگا می‌شود، تعداد محدودی از کشتی‌ها حاضر به جابجایی محموله‌ها می‌شوند و همین امر زمینه بی ثباتی در قیمت حمل و نقل و افزایش این مؤلفه در قیمت نهایی محصولات را مهیا می‌کند.
شاهمیر ادامه داد: تلاش فروشندگان جهت ایفای تعهدات قراردادی خود برای تحویل محمولات غلات موجب می‌شود تا مسیرهای جایگزین (هرچند که دورتر باشند) برای تحویل بار به مشتریان انتخاب شوند که این امر افزایش تقاضا برای جابجایی کالا از بنادر ماخاچکالا را به دنبال داشته است.
وی افزود: بدون تردید افزایش تقاضا برای جابجایی محموله‌ها از بندر ماخاچکالا یکی از دلایل بالارفتن هزینه‌های حمل و نقل است.
شاهمیر درباره مشکلات واردکنندگان ایرانی غلات و نهاده‌های دامی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه خریداران ایرانی با مساله مدت دار بودن ثبت سفارش مواجه هستند و اگر در بازه زمانی مشخصی کالا را وارد کشور نکنند این مجوز ابطال می‌شود بنابراین تلاش می‌کنند تا با مذاکرات جدی با فروشندگان روسی آنها را متقاعد به تحویل محموله‌ها در اسرع وقت کنند.
برای مشاهده اخبار “ تامین مرغ و گوشت شب عید ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .
تامین مرغ و گوشت شب عید

تامین مرغ و گوشت شب عید

تامین مرغ و گوشت شب عید

تمهیدات لازم برای تامین گوشت مرغ در شب عید اندیشیده شده است
رئیس جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: تمهیدات لازم برای تامین گوشت مرغ در شب عید در این استان اندیشیده شده است.
ذبیح الله غریب با اشاره به اینکه تمهیدات لازم برای تأمین گوشت مرغ در شب عید در این استان اندیشیده شده است، اظهار داشت: جوجه ریزی در مرغداری‌های این استان افزایش یافته است.
رئیس جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: جوجه ریزی و تولید گوشت نسبت به مدت مشابه سال گذشته در این استان ۲۴ درصد افزایش داشته است.
وی تاکید کرد: جوجه ریزی در سه ماهه پایانی سال افزایش قابل توجهی در این استان خواهد داشت.
رئیس جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: گوشت مرغ تولیدی در این استان جز با کیفیت ترین محصولات تولیدی بخش کشاورزی به شمار می‌رود که بخش قابل توجهی در خود استان مصرف و بخشی دیگر نیز به استان‌های دیگر ارسال می‌شود.
وی بیان کرد: بیش از ۲۰۰ مرغداری در این استان فعال هستند.

و

در حکمی از سوی مهندس عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، آقای حسن عباسی معروفان به سمت مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام منصوب شد.
در بخشی از این حکم آمده است: به استناد صورتجلسه ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده شرکت پشتیبانی امور دام، به موجب این حکم به سمت عضو موظف هیئت مدیره و مدیرعامل منصوب می شوید.
همچنین در حکمی جداگانه از سوی سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، به استناد صورتجلسه ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده شرکت پشتیبانی امور دام، آقای محمدرضا حزینی به سمت عضو علی البدل منصوب شد.
برای مشاهده اخبار ” ضرر 6 هزار تومانی در فروش گوساله زنده ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .
ضرر 6 هزار تومانی در فروش گوساله زنده

ضرر 6 هزار تومانی در فروش گوساله زنده

ضرر 6 هزار تومانی دامداران در فروش هر کیلو گوساله زنده

مقدسی با اشاره به انباشت ۳۶۰ هزار رأس دام سبک و سنگین در کشور گفت: باید تمهیداتی برای کاهش زیان دامداران اندیشیده شود.
احمد مقدسی رئیس انجمن صنفی گاوداران کشور وضعیت کنونی صنعت دامداری را بحرانی دانست و گفت: هم‌اکنون رقمی بالغ بر ۳۶۰ هزار رأس دام سبک و سنگین در واحد‌های دامداری انباشت شده که به سبب نبود تقاضا دامداران با مشکلات متعددی مواجه هستند.
رئیس انجمن صنفی گاوداران کشور با انتقاد از واردات بی رویه گوشت بیش از نیاز کشور طی ماه‌های اخیر گفت: با وجود آن که ۹۵ درصد نیاز گوشت کشور در داخل تولید می‌شود از این رو واردات بی رویه طی ماه‌های اخیر منجر به نابود تولید داخل شده است به طوری که اگر تمهیداتی برای این موضوع اندیشیده نشود تولیدکنندگان در دوره بعد اقدام به تولید نخواهند کرد.
سال گذشته به سبب بحران ارزی و جنگ اقتصادی تمامی کالا‌ها با نوساناتی روبرو شد که گوشت هم از این ماجرا مستثنی نبود، اما متأسفانه مسئولان ذی ربط به قدری اقدام به واردات کردند که علاوه بر خروج ارز گوشت زیادی روی دست تولیدکنندگان مانده است و با این وجود در شرایط فعلی اجازه صادرات نمی‌دهند که این امر بیش از پیش تولیدکنندگان را دچار بحران کرده است.
به گفته مقدسی با توجه به انباشت چشمگیر دام روی دست دامدار تقاضا داریم که اجازه صادرات ۲۰ هزار رأس گوساله با وزن بالای ۵۰۰ کیلو را به منظور کاهش انباشت دام و خروج دامدار از بحران فعلی را بدهند همانگونه که در سال ۹۲ تا ۹۶ صادرات دام به بازار‌های هدف انجام می‌شد.
این مقام مسئول خرید تضمینی دام از دامدار را یکی دیگر از راهکار‌های خروج از بحران فعلی دانست و گفت: اگرچه خرید تضمینی دام از دامدار می‌تواند کاهش انباشت دام در واحد‌های دامداری را به همراه داشته باشد، اما بار مالی به دولت وارد می‌کند که به همین خاطر تقاضا داریم اجازه صادرات مدیریت شده دام را بدهند تا علاوه بر خروج مازاد، بخشی از ارز کشور که از طریق واردات خارج شده جبران شود.
رئیس انجمن صنفی گاوداران کشور از کاهش ۱۴ هزار تومانی قیمت گوساله در بازار خبر داد و گفت: هم‌اکنون قیمت هر کیلو گوساله زنده ۲۵ هزار تومان است در حالیکه در ابتدای سال با نرخ ۳۹ هزار تومان خرید و فروش می‌شد.

ضرر 6 هزار تومانی در فروش گوساله زنده

قیمت تمام شده هر کیلو گوساله زنده برای دامدار را ۳۱ هزار تومان اعلام کرد و افزود: با توجه به زیان ۶ هزار تومانی دامداران در فروش هر کیلو دام و انباشتگی در واحد‌های دامداری جای این سئوال مطرح است که چرا دولت همچنان به واردات اصرار دارد.
این مقام مسئول درباره آخرین تحولات بازار گوشت گفت: با توجه به کاهش قیمت دام زنده نرخ هر کیلو گوشت گوساله از ۱۲۰ هزار تومان ابتدای سال به ۷۵ تا ۸۰ هزار تومان رسیده است و حال اینکه در برخی خرده‌فروشی‌ها با نرخ‌های بالاتری عرضه می‌شود ارتباطی به تولیدکننده ندارد.
مقدسی با اشاره به اینکه نیازی به واردات نداریم، بیان کرد: با توجه به انباشت دام در واحد‌های دامداری و واردات ۳ برابری گوشت بیش از نیاز کشور به طور کامل خوداتکا هستیم به طوری که اگر به داد دامداران نرسند تولید داخل در ورته نابودی قرار می‌گیرد.
حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی قیمت نهایی شیر و گوشت قرمز را افزایش می‌دهد
ایشان در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به اینکه کمبودی در نهاده‌های دامی وجود ندارد، بیان کرد: هم‌اکنون هر کیلو ذرت با نرخ مصوب یک هزار و ۳۵۰ تومان و کنجاله سویا ۲ هزار و ۴۵۰ تومان به دست دامداران می‌رسد و تنها به دلیل مسائل حمل و نقل ممکن است کمی تأخیر در عرضه صورت گیرد، اما به طور کلی بازار نهاده‌های دامی در تعادل به سر می‌برد.
ایشان درباره تأثیر حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی از واردات نهاده‌های دامی تصریح کرد: اگر ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی از واردات ذرت و کنجاله سویا حذف شود بدون تردید به سبب افزایش قیمت تمام شده شیر و گوشت قرمز تغییراتی در قیمت نهایی برای مصرف کننده ایجاد می‌شود که به همین خاطر دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت نهایی محصولات باید مابه‌التفاوت آن را به مصرف کننده پرداخت کند.
برای مشاهده اخبار ” بیش از 1100 تن گوشت بوقلمون ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .
بیش از 1100 تن گوشت بوقلمون

بیش از 1100 تن گوشت بوقلمون

بیش از 1100 تن گوشت بوقلمون تولید سالانه کشور

 

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از تولید سالانه بیش از ۱۱۰۰ تن گوشت بوقلمون در استان خبر داد.
رضا یوسفی رضایی با اعلام این خبر گفت: ۱۵ واحد پرورش و تولید گوشت بوقلمون با ظرفیت پرورش ۶۸ هزار و ۴۰۰ قطعه در هر دوره در آذربایجان غربی فعال است که سالانه دو نوبت ۴ و نیم ماهه جوجه ریزی در این واحد‌ها انجام می‌گیرد.
وی با اشاره به اینکه بیش از ۳۰ درصد از گوشت بوقلمون استان در خوی تولید می‌شود، افزود: سهم شهرستان خوی از مجموع ۱۵ واحد تولیدی، تعداد ۵ واحد با ظرفیت ۲۵ هزار قطعه در هر دوره است و بزرگترین واحد پرورش و تولید بوقلمون استان با ظرفیت ۱۰ هزار قطعه در سال در خوی فعال است.
رضایی با اشاره به مزایای مصرف گوشت بوقلمون تصریح کرد: گوشت بوقلمون کم چرب بوده و کلسترول پایینی دارد و درپیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی و بیماری‌های مربوط به اختلالات چربی خون حائز اهمیت است.
رورش بوقلمون یکی از عرصه‌های اقتصاد مقاومتی است که درآمدزایی خوبی را به همراه دارد و توسعه واحد‌های بوقلمون جز سیاست هاو اولویت‌های جهاد کشاورزی در تامین گوشت مورد نیاز کشور است.
گوشت بوقلمون دارای خواص بسیاری نیز می باشد .

مجموعه بلدرچین مزرعه سبز ، جوجه بوقلمون های نژاد بیوتی خود را همراه با ضمانت سلامت جوجه به فروش

می رساند و همچنین بوقلمون های کشتاری را مجموعه با عقد قرارداد از شما خریداری خواهد کرد .

جوجه های بلدرچین مزرعه سبز از گله های با کیفیت بالا می باشند .

برای خرید و همچنین نژاد های موجود جوجه بوقلمون ها به فروشگاه مجموعه مراجعه فرمایید .

برای مشاهده اخبار ” ساماندهی مجتمع دامداری در شهرکرد ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .

 

 

ساماندهی مجتمع دامداری در شهرکرد

ساماندهی مجتمع دامداری در شهرکرد

ساماندهی مجتمع دامداری در شهرکرد

برای نخستین بار، آماربرداری از واحد‌های دامپروری مجتمع‌های دامداری شهرستان شهرکرد انجام شد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهرکرد گفت: امسال برای نخستین بار، آماربرداری از واحد‌های دامپروری در مجتمع‌های دامداری شامل مجتمع‌های ماه بانو، حاج کهوای شمالی، حاج کهوای جنوبی، اسکان ، شاه منظر، شورابچه، و دهک انجام شد.
فرهاد رفیعی افزود: در این خصوص واحد‌های دامی از نظر نوع و میزان فعالیت، انطباق فعالیت با طرح مصوب، میزان پیشرفت فیزیکی طرح، شناسایی واحد‌های غیر فعال یا نیمه ساز و واحد‌ها با فعالیت‌های غیر مرتبط بررسی شد.
وی گفت: این طرح با هدف ساماندهی مجتمع‌های دامپروری، افزایش زمینه فعالیت و توسعه واحد‌های فعال و پیشرو، ایجاد زمینه فعالیت برای سرمایه گذاران واقعی، پیشگیری از اجرای طرح‌های غیر مرتبط، افزایش بهره وری در بخش دامپروری، فراهم کردن شرایط انتقال قطعی زمین‌های واگذاری به فعالان بخش و کمک به توسعه پایدار در بخش کشاورزی و دامپروری اجرا شد .

توزیع ۱۱۲ هزار تن نهاده دامی در اردبیل

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل : امسال ۱۱۲ هزار تن نهاده‌های دامی برای تولیدکنندگان بخش کشاورزی این استان به قیمت مصوب دولتی توزیع شد.
نوبخت اژدری : در این مدت ۲ هزار و ۶۶۰ تن ذرت ، ۲۸ هزار تن کنجاله سویا ، ۶.۵ تن لیزین  و میتونین و ۱۴.۵ تن جو در بین دامداران استان توزیع شده است.
وی میانگین تولید گوشت قرمز در استان را ۲ هزار و ۵۰۰ تن و برآورد گوشت قرمز سالانه را نیز ۳۰ هزار تن ذکر کرد.
او افزود: هر فرد در سال ۱۱ کیلوگرم گوشت قرمز مصرف می‌کند و بر همین اساس سالانه ۱۴ هزار تن گوشت در داخل استان مصرف می‌شود و سالانه ۱۶ هزار تن تولید گوشت قرمز هم به دیگر استان‌های کشور صادر می‌شود.
تعداد کل جمعیت دام استان اردبیل سه میلیون و 898 هزار و 259 واحد دامی است که از این تعداد یک میلیون و 971 هزار و 384 واحد را دام سنگین و یک میلیون 926 هزار و 875 واحد را دام سبک تشکیل می‌دهد.
این استان با تولید سالانه 265 هزار و 390 تن شیر خام ، 42 هزار و 356 تن گوشت مرغ ، هشت هزار و 142 تن تخم مرغ و 6 هزار و 151 تن عسل از استان‌های موفق و مطرح در بخش دامداری کشور است.
برای مشاهده خبر “واردات گوشت امسال نداریم” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .
واردات گوشت امسال نداریم

واردات گوشت امسال نداریم

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران با بیان اینکه سالانه ۱۰ درصد گوشت قرمز مورد نیاز کشور از محل واردات تامین می‌شود گفت: امسال به دلیل مازاد دام زنده سبک و سنگین نیازی به واردات گوشت قرمز نداریم.
۹۰ درصد گوشت مورد نیاز کشور در داخل تامین می‌شود که امسال به دلیل وجود شرایط آب و هوایی مناسب و افزایش زایش‌ها آنچه که پیش از این محل واردات تامین می‌شد، می‌تواند از محل تولید داخل تامین شود.
برای حمایت از تولید داخلی نیاز است تا واردکنندگان و تامین‌کنندگان گوشت قرمز به جای واردات گوشت و خروج ارز از کشور اقدام به خرید مازاد دام زنده از تولیدکنندگان کنند تا علاوه بر حفظ منافع ملی، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نیز از آن منتفع شوند.مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران به کاهش ۲۵ تا ۴۰ درصدی نرخ دام زنده در هفته‌های اخیر اشاره کرد و اظهار داشت: قیمت هر کیلوگرم دام زنده سبک ۳۵ هزار تومان و سنگین ۲۵ هزار تومان است درحالی که نرخ این محصول در ابتدای سال برای دام سبک ۴۸ هزار تومان و برای دام سنگین ۴۱ هزار تومان بوده است.
به گفته وی، با توجه به کاهش نرخ دام زنده در کشور، باید هر کیلوگرم گوشت گوسفندی با نرخ ۷۵ هزار تومان و گوشت گوساله ۵۰ هزار تومان به دست مصرف‌کنندگان برسد.
وی علل ازدیاد دام زنده در کشور را کاهش تقاضای مصرف، جلوگیری از صادرات دام زنده دانست تصریح کرد: در ماه‌های اخیر دامپروران و تولیدکنندگان به دلیل ازدیاد دام متضرر شده‌اند، تا جایی که حتی حاشیه سود ۱۰ درصدی نیز نصیبشان نمی‌شود.
وی گفت: در حالی این اتفاق برای تولیدکنندگان گوشت قرمز رخ می‌دهد که همه منافع ناشی از این صنعت به جیب دلالان می‌رود، زیرا دام را ارزان قیمت از دامپروران خریداری و با مدیریت بازار گوشت قرمز را با نرخ‌های بالا به دست مصرف کننندگان می‌رسانند.به گفته وی، اکنون بیش از ۱۶ هزار راس دام سنگین در تهران روی دست تولیدکنندگان باقمیانده است؛ در حالی که یکی از شهر‌های بزرگ مصرف‌کننده گوشت کشور به شمار می‌رود.
اکنون قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز گوسفندی و گوساله در بازار مصرف (به اشکال مختلف از قبیل: نیم شقه دست، نیم شقه ران و شقه) بین ارقام ۷۹ هزار تومان تا ۱۲۵ هزار تومان به فروش می‌رسد.
طبق آمار سال گذشته نزدیک به ۸۹۵ هزار تن گوشت قرمز در کشور تولید و بیش از ۱۶۰ هزار تن گوشت قرمز وارد کشور شده است.

 

 

برای مشاهده خبر “ تلفات آنفولانزا مرغی در انگلستان ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در کانال مزرعه سبز از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .
تلفات آنفولانزا مرغی در انگلستان

تلفات آنفولانزا مرغی در انگلستان

تلفات آنفولانزا مرغی در انگلستان

وزارت محیط زیست، غذا و امور روستایی انگلیس ۲۰ آذر تایید کرد، بر اثر شناسایی نمونه‌ ویروس آنفلوآنزای مرغی در مزرعه‌ای در شرق این کشور، همه ۲۷ هزار مرغ موجود معدوم شده‌اند.
به گفته یک مقام‌های دولتی، نمونه این ویروس از نوع خفیف H5 بوده اما از مردم منطقه « سافولک » که طیور نگهداری می‌کنند خواسته‌ شده تا مراقبت‌های ویژه‌ای در این زمینه اعمال کنند.
در حال حاضر منطقه‌ای به شعاع یک کیلومتر از محل پیدا شدن نمونه آنفلوآنزای مرغی تحت حفاظت قرار گرفته و قرار است هفت مزرعه در اطراف محل یافت شده نمونه‌ آلوده مورد نظارت قرار گیرد.
مقام‌های وزارت بهداشت انگلیس اعلام کردند در حال حاضر ریسک تهدید آنفلوآنزای مرغی برای مردم این کشور پایین است.

سازمان استاندارد غذا در انگلیس نیز اعلام کرده اکنون هیچ تهدیدی از آنفلوآنزای مرغی برای مردم این کشور وجود ندارد.
هم‌زمان تحقیقات درباره شناسایی منبع ویروس یافته شده آغاز شده است.
ویروس پیداشده، ضعیف‌تر از نمونه‌ای است که در سال 2008 در سراسر جهان یافت شد و می‌توانست به سایر موجودات زنده منتقل شود. آخرین بار در سال 2016 این ویروس در مزرعه‌ای در شمال انگلستان مشاهده شد.

و همچنین خرید مرغ مازاد تولیدکنندگان بدون محدودیت ادامه دارد

شرکت پشتیبانی امور دام اعلام کرد: در راستای سیاست‌های تنظیم بازار و به منظور تامین نیازهای مردم، خرید مرغ مازاد مرغداران بدون محدودیت ادامه دارد.
شرکت پشتیبانی امور دام، از آمادگی این شرکت برای خرید مرغ منجمد شیرینگ پک از تولیدکنندگان خبر داد و اعلام کرد: بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، خرید مرغ مازاد تولیدکنندگان، بدون محدودیت ادامه دارد.
براساس اعلام این شرکت، به منظور جلوگیری از افت قیمت مرغ زنده و در راستای حمایت و تداوم تولید صنعت طیور، شرکت پشتیبانی امور دام کشور اقدام به خرید مازاد گوشت مرغ به صورت منجمد شیرینگ‌پک از تولیدکنندگان بر اساس قیمت اعلامی سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان کرده است که بر این اساس، نرخ هر کیلوگرم ۱۲۷۰۰۰ ریال در کشتار خط یک و ۱۳۰۰۰۰ ریال در کشتار اتوماتیک (خط دو) است.
براساس این گزارش،خرید مذکور از تاریخ ۱۳۹۸/۰۹/۰۲ آغاز شده و تا متعادل شدن قیمت بدون هیچ‌گونه محدودیت ادامه خواهد داشت.

 

 

برای مشاهده خبر “ افزایش تقاضا گوشت مرغ در جهان  ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در کانال مزرعه سبز از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .
افزایش تقاضا گوشت مرغ در جهان

افزایش تقاضا گوشت مرغ در جهان

افزایش تقاضا گوشت مرغ در جهان

طبق گزارشات Rabbobank به دنبال شیوع تب خوکی افریقایی و کاهش ذخائر، احتمال دارد تقاضا برای گوشت مرغ به صورت کوتاه مدت بالا رود. بنابراین تأثیراتی که این اتفاق بر روی بازار مرغداری خواهد گذاشت زودگذر و محدود خواهد بود؛ طبق گزارشات فصلی مرغداری، گزارش مربوط به فصل چهارم سال 2019 حاکیست بهای گوشت تیرۀ مرغ افزایش و گوشت سینۀ مرغ کاهش می یابد.
طبق اظهارات Nan-Dirk Mulder تحلیلگر ارشد بازار پروتئین حیوانی : انتظار می رود که به دنبال شیوع بیماری تب خوکی افریقایی و تبعات آن در این بازار، افزایش قیمت و جایگزینی تقاضا، نوعی وارونگی در بازار مرغداری را شاهد باشیم. با اینحال بایستی این را هم بگویم که این تغییرات در بازار جهانی مرغداری محدود و برای مدت کوتاهی خواهد بود.
این گزارش همچنین برخی مسائل مهم و نگران کنندۀ دیگری در بر داشت که از آن جمله عرضۀ بیش از حد کالا و مازاد در بسیاری از بازارهای جهان مثل اتحادیۀ اروپا، امریکا، و افریقای جنوبی می باشد. تنها کشورهای چین، مکزیک و برزیل (به دلیل کاهش عرضه و بهبود وضعیت صادرات) عملکرد بهتری خواهند داشت. بنابراین در نیمۀ دوم سال میلادی، عرضۀ منظم تر می تواند معیاری برای برگشت به سودآوری در صنعت مرغداری جهان تلقی گردد.
عمدۀ واردات چین شامل گوشت تیره رنگ مانند ران و بال هاست. گوشت سینه معمولاً در چین مورد استقبال قرار نمی گیرد و اگرچه ممکن است که تقاضا برای گوشت سینۀ داخلی افزایش یابد اما در معاملات جهانی به این صورت نیست چرا که تفاوت پول آن نیز زیاد است.
کشورهای چین و ویتنام که این بیماری در آنها شایع است شاهد بهتر شدن قیمت گوشت های تیره رنگ خواهند بود اما اندک بودن تقاضای جهانی برای گوشت سینه مهم ترین نگرانی شرکت هایی است که در سطح جهانی هستند چرا که از نظر بسیاری صنایع، بخش سودآور همین است.
بر طبق این گزارش، تمرکز عمدۀ شرکت های جهانی بایستی بر روی احیاء و بازگرداندن پایه های اساسی صنعت مرغداری از طریق رشد عرضۀ منظم در طی ماههای آتی باشد.

 

برای مشاهده خبر “ احتمال وضع عوارض صادرات تخم مرغ ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در کانال مزرعه سبز از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .