شرطی شدن تحویل نهاده

شرطی شدن تحویل نهاده

شرطی شدن تحویل نهاده

 

معاون وزیر جهاد گفت : در بازارگاه جدید موضوع دریافت نهاده‌ها به حجم تولید مرتبط شده و عملاً تولیدکننده‌ای که نتواند محصول نهایی را به بازار عرضه کند در دوره بعدی، نهاده دریافت نمی‌کند
با اضافه شدن تولیدکنندگان به سامانه بازارگاه، توزیع دستی و خارج از سامانه نهاده‌های دامی متوقف و توزیع مکانیزه و اتوماتیک جایگزین شده است.
امید گیلان پور با اشاره به گلایه دامداران و مرغداران از تخصیص نیافتن نهاده‌های دامی به میزان لازم برای تولید افزود: در توزیع دستی امکان توزیع نامتوازن وجود دارد، اما باتوجه به اصلاحاتی که در سامانه بازارگاه صورت گرفته میزان تأمین نهاده به اندازه تولید واحد مرتبط شده و نهاده‌ها به صورت مکانیزه و اتوماتیک از طریق سامانه بازارگاه در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرد.
پیشتر تنها دامداران نهاده‌های خود را از طریق سامانه بازارگاه دریافت می‌کردند در حالی که با اصلاحات جدید صورت گرفته توزیع نهاده‌های مورد نیاز مرغداران گوشتی هم از طریق سامانه بازارگاه به صورت مکانیزه و اتوماتیک صورت می‌پذیرد.
همچنین با دستور وزیر جهاد کشاورزی اطلاعات واحد‌های تولیدی مرغ تخم گذار هم جمع آوری شده و نهاده‌های مورد نیاز این واحد‌ها نیز از طریق بازارگاه صورت می‌پذیرد.
شکایت مرغداران تولیدکننده تخم مرغ، مبنی بر عدم توازن در توزیع نهاده‌ها، دریافت شده و در راستای این شکایت اطلاعات این مرغداری‌ها در حال بررسی است تا مشکلات مربوط به گذشته نیز پیگیری و شفاف سازی شود که چه مشکلاتی در توزیع نهاده‌ها وجود داشته است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این سوال که برخی مرغداران می‌گویند قسمتی از نهاده‌های دامی پیش از اینکه از گمرک ترخیص شوند خریداری شده و در بازار آزاد به فروش می‌رسند تصریح کرد: از اصلاحات دیگر سامانه بازارگاه این است که نهاده‌های دامی قبل از ترخیص از گمرک روی پیش تابلوی سامانه بازارگاه قرار می‌گیرد و محموله پیش از ترخیص در بازارگاه رصد می‌شود و اجازه نمی‌دهیم که خارج از سامانه توزیع صورت پذیرد.
وی با اشاره به اینکه شنیده شده برخی واحد‌های تولیدی با حذف جوجه‌ها، نهاده‌هایی را که با قیمت مصوب دریافت می‌کنند در بازار آزاد به فروش می‌رسانند اضافه کرد: در بازارگاه جدید موضوع دریافت نهاده‌ها به حجم تولید مرتبط شده و عملاً تولیدکننده‌ای که نتواند محصول نهایی را به بازار عرضه کند در دوره بعدی، نهاده دریافت نمی‌کند و این میزان تولید محصول است که تعیین می‌کند تولیدکننده چقدر نهاده دریافت کند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: برخی ادعا‌ها مبنی بر اینکه نهاده‌ها خارج از سیستم توزیع می‌شود به دست ما رسید بلافاصله پیگیری شد و مواردی نیز مورد تأیید قرار گرفت که مراتب به دستگاه‌های نظارتی گزارش شده و اگر تولید واحدی به منظور این گونه سودجویی‌ها وارد بازار نشود با آن‌ها برخورد می‌کنیم.
برای مشاهده مقاله ” کانیبالیسم بدون سرایت به انسان ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید.
کانیبالیسم بدون سرایت به انسان

کانیبالیسم بدون سرایت به انسان

کانیبالیسم بدون سرایت به انسان

 

بیماری کانیبالیسم منشا و عوامل متفاوت و مختلفی دارد . کانیبالیسم منشا و بیماری عصبی می باشد که در تمامی پرنده ها پدید می آید .

شهرام موحدی  با اشاره به کلیپ پخش شده در فضای مجازی که ترس از خرید گوشت مرغ را در بین شهروندان اصفهانی پدید آورده است، اظهار داشت: انتشار این چنین کلیپ‌هایی که بعید به نظر می‌رسد در داخل کشور تولید شده باشد نشان از قصد بیمارگونه منتشر کننده است.
مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با مذمت انتشار کلیپ‌هایی که در فضای مجازی و به علت فقر سواد رسانه‌ای می‌تواند موجب تشویش اذهان عمومی شود،آنچه مشخص است این کلیپ با مقاصد غیراخلاقی تولید شده است.
این بیماری «همخواری» در طیور رفتاری پرخاشگرانه است که در میان ماکیان رخ می‌دهد. در این بیماری، پرنده بیمار با نوک زدن به پرنده دیگر سعی می‌کند تخلیه روانی شود و سایر پرندگان هم با تقلید این رفتار به همنوع خواری می‌پردازند.
یکی از دلایل بروز کانیبالیسم تراکم بالای پرندگان به ویژه در قفس، جیره غذایی نامناسب، دما و نوردهی غیراستاندارد و حتی وجود انگل و شپش منجر به این عارضه خواهد شد.
مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با اشاره به حساسیت طیور به رنگ قرمز گفت: در مرغداری‌های سنتی این مساله مدیریت می‌شود و مرغ زخمی از میان بقیه مرغ‌ها جمع آوری می‌شود و در واحدهای مرغداری صنعتی که مدیریت این مورد به نحو احسن انجام می‌شود.
در کلیپ منتشر شده در فضای مجازی مرغی به تصویر کشیده می‌شود که یک سوم بدن آن خورده شده و هنوز زنده است و توسط سایر مرغ‌ها نوک زده می‌شود ناشی از ساختگی بودن این فضاست.
موحدی با تاکید بر اینکه در واحدهای مرغداری عارضه «کانیبالیسم» کاملاً تحت کنترل و مدیریت است، تصریح کرد: این عارضه به هیچ عنوان از دام به انسان منتقل نمی‌شود و پرنده‌های زخمی در کشتارگاه به طور کامل جدا می شوندو از چرخه مصرف دور می‌شود.
شهروندان با طیب خاطر از فراورده‌های طیور و دام استفاده کنند و چنانچه مسأله‌ای در ارتباط دام و طیور سلامت انسان را به خطر بیندازد از طریق اداره کل دامپزشکی به عنوان مرجع ذی صلاح در حوزه تضمین سلامت فراورده‌های خام دامی، اطلاع رسانی می‌شود.
برای مشاهده مقاله ” تغیر اولویت تخصیص ارز نهاده دامی ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید.
تغیر اولویت تخصیص ارز نهاده دامی

تغیر اولویت تخصیص ارز نهاده دامی

تغیر اولویت تخصیص ارز نهاده دامی

 

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان گفت: براساس مصوبه کمیته ارزی از این پس، اولویت تخصیص و تامین ارز نهاده های دامی با واحدهای تولیدی است.
مجید موافق قدیری از تعیین اولویت تأمین و تخصیص ارز برای واردات نهاده‌های دامی پرمصرف همچون جو، ذرت و کنجاله سویا خبر داد و گفت: طبق مصوبه کمیته ارزی و تصمیمات اخذ شده در این زمینه، اولویت تأمین و تخصیص ارز از طرف بانک مرکزی و وزارتخانه‌های جهاد و صمت به واحدهای تولیدی تغییر یافته است.
وی اضافه کرد: این موضوع جز مطالبات ماههای گذشته بخش خصوصی در سال جهش تولید بود و براین اساس قرار است از این پس اولویت تأمین و تخصیص ارز با واحدهای تولیدکننده خوراک دام و زنجیره‌های تولید، مرغداران و دامداران بر اساس پروانه ظرفیت و بهره برداری باشد و پس از آن تخصیص ارز شرکتهای واردکننده و تجاری به ترتیب تاریخ ثبت سفارش تعلق می‌گیرد.
عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران ادامه داد؛ در حال حاضر ۴۲ شرکت تولید کننده خوراک دام، طیور و آبزیان امکان واردات بیش از ۷۰ درصد از نیاز نهاده‌های دامی کشور را دارند که از این تعداد ۲۹ شرکت سابقه واردات این اقلام را در کارنامه سال‌های گذشته خود داشته‌اند.
به گفته قدیری این تصمیم سیاستگذار اقتصادی با هدف حمایت از واحدهای تولید شیر، گوشت و تخم مرغ، صرفه جویی ارزی، کاهش قیمت تمام شده، تعادل و تنظیم بازار و کاهش بروکراسی‌های پیچیده اداری انجام گرفته است.
برای مشاهده مقاله ” 450 میلیارد ضرر تولیدکنندگان ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید.
450 میلیارد ضرر تولیدکنندگان

450 میلیارد ضرر تولیدکنندگان

450 میلیارد ضرر تولیدکنندگان

 

غلامعلی فارغی رئیس انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه با اشاره به اینکه بازار جوجه یکروزه تعریفی ندارد، اظهار کرد: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، قیمت منطقی هر قطعه جوجه یکروزه بالای ۴ هزار تومان است، در حالی که هم اکنون با نرخ ۵۰۰ تومان از تولیدکنندگان خریداری می‌شود.
او زیان ماهانه تولیدکنندگان جوجه یکروزه را بالای ۴۵۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: اگر مسئولان به داد صنعت مرغداری نرسند، علاوه بر فشار بر مصرف کننده کار به واردات می‌رسد، این در حالی است که هیچ کشوری توان تامین این میزان مرغ و تخم مرغ را ندارد.
صادرات ماهانه حداکثر ۱۰ میلیون تخم مرغ نطفه دار
ماهانه حداکثر ۱۰ میلیون تخم مرغ نطفه دار صادر می‌شود و از آنجا که صادرات به قیمت ریالی است، هیچ گونه ارزش افزوده‌ای برای کشور ندارد.
رئیس انجمن تولیدکنندگان جوجه با اشاره به اینکه مسئولان باید پاسخگوی آشفتگی بازار نهاده‌های دامی باشند، بیان کرد: در حال حاضر هر کیلو کنجاله سویا با نرخ بالای ۱۱ هزار تومان و ذرت با نرخ ۳ هزار تومان به دست مرغدار می‌رسد که اگر اقدامات لازم برای تامین نهاده‌ها به کار گرفته نشود، مسئولان باید جوابگوی آشفتگی‌ها باشند.
او تولید فعلی جوجه یکروزه را بالای ۱۲۵ میلیون قطعه اعلام کرد و افزود: در شرایط فعلی تولید بر مبنای موجودی نهاده باید صورت پذیرد که با توجه به شرایط توزیع ذرت و کنجاله بیش از ۷۵ تا ۸۰ میلیون قطعه نباید جوجه ریزی شود که متاسفانه مسئولان امر برمبنای مصرف کشور تولیدکننده را وادار به جوجه ریزی می‌کنند.فارغی در پایان تصریح کرد: با توجه به نوسان شدید نرخ نهاده‌های دامی، قیمت هر کیلو مرغ زنده بالای ۱۵ هزار تومان تمام می‌شود و حال جای این سوال مطرح است که مسئولان بر چه مبنایی نرخ مصوب را اعلام می‌کنند؟
برای مشاهده مقاله ” کلاهبرداری نهاده در ایلام ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید.
کلاهبرداری نهاده در ایلام

کلاهبرداری نهاده در ایلام

کلاهبرداری نهاده در ایلام

 

علی جمالی صبح چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در پی مراجعه یکی از شهروندان به این پلیس و طرح شکایت مبنی بر اینکه از وی در شبکه اجتماعی تلگرام کلاهبرداری شده است، پرونده‌ای در این پلیس تشکیل شد.
وی افزود: بررسی‌های اولیه و تحقیقات مقدماتی از شاکی نشان داد که وی صاحب یک مرغداری بوده و قصد خرید نهاده‌های دامی را داشته که پس از خرید از یک شرکت صوری فروش نهاده‌های دامی مبلغ یک میلیارد و ۶۷۰ میلیون ریال از وی کلاهبرداری شده است، که موضوع در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت. این مقام مسئول ادامه داد: با اقدامات به موقع کارشناسان این پلیس و استفاده از روش‌های فنی و تخصصی متهم شناسایی و پس از هماهنگی با مراجع قضایی کل مبلغ مورد کلاهبرداری مسدود شد.
رئیس پلیس فتا ایلام با اعلام ناکامی کلاهبردار از انجام فعل مجرمانه خود، عنوان کرد: پرونده پس از شناسایی متهم برای سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی داده شد. این مقام انتظامی به شهروندان توصیه کرد: در هنگام خریدهای اینترنتی خود مراقب کلاهبرداران باشند و با رعایت نکات امنیتی خریدهای خود را از مراکز و فروشگاه‌های اینترنتی مجاز انجام دهند و از پرداخت هرگونه پیش پرداخت و بیعانه بدون رویت کالا و حصول اطمینان خودداری کنند.
سرهنگ جمالی از شهروندان خواست ضمن مدنظر قرار دادن هشدارهای پلیس فتا، در صورت مشاهده جرایم مشابه یا سایر جرایم رایانه‌ای موضوع را سریعاً از طریق وب سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir به همکاران ما اطلاع دهند.
برای مشاهده مقاله “ 4 برابر اختلاف کنجاله با مصوب ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید.
4 برابر اختلاف کنجاله با مصوب

4 برابر اختلاف کنجاله با مصوب

4 برابر اختلاف کنجاله با مصوب

 

احمد مقدسی رئیس انجمن صنفی گاوداران با اشاره به اینکه زنگ خطر تولید شیر و گوشت کشور به صدا درآمده است، اظهار کرد: هم اکنون هر کیلو کنجاله سویا با نرخ ۱۰ هزار تومان، جو ۳ هزار تومان و ذرت ۳ هزار و ۵۰۰ تومان پیدا نمی‌شود که اگر دولت هر چه سریع‌تر این مشکلات را حل نکند، ظرف یک تا ۲ ماه آینده  صنعت دامپروری  نابود می‌شود.
اخبار اقتصادی- به گفته او، نرخ فعلی جو و ذرت با قیمت مصوب ۲ برابر و کنجاله سویا با قیمت مصوب ۴ برابر فاصله دارد.
مقدسی ادامه داد: در حال حاضر ذرت در بنادر آمده و تنها به سبب مشکل تامین ارز امکان ترخیص آن وجود ندارد و اگر بانک مرکزی نمی‌تواند ارز مورد نیاز را تامین کند، اجازه واردات با ارز آزاد را بدهند چرا که دستگاه ما موجود زنده ای است که نبود ارز و تحریم متوجه نمی‌شود.
این مقام مسئول قیمت تمام شده یک کیلو شیرخام را ۴ هزار و ۶۰۰ تا ۴ هزار و ۷۰۰ تومان و دام زنده را ۳۵ هزار تومان اعلام کرد و گفت: عرضه با نرخ‌های فعلی بیانگر زیان دامداران است که با این وجود خطر جدی پیش روی این صنعت است.
رئیس انجمن صنفی گاوداران با انتقاد از انباشت چشمگیر دام سنگین در واحد‌های دامداری بیان کرد: با توجه به ممنوعیت صادرات، پشتیبانی امور دام هر کیلو گوشت را با نرخ ۷۰ هزار تومان خریداری می‌کند که این نرخ جوابگوی هزینه‌های تولید نیست.
او در پایان حداقل قیمت خرید گوشت پشتیبانی از دامدار را ۷۵ هزار تومان اعلام کرد و گفت: با احتساب سود معقول برای دامدار هر کیلو گوشت با نرخ ۸۰ هزار تومان باید خریداری شود.
برای مشاهده مقاله ” 33 درصد واردات نهاده برای دولت ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید.
33 درصد واردات نهاده برای دولت

33 درصد واردات نهاده برای دولت

33 درصد واردات نهاده برای دولت

 

داوود رنگی اظهار داشت: در واردات نهاده‌های دامی انحصاری وجود ندارد زیرا سهم شرکت پشتیبانی امور دام از واردات این اقلام ۳۳ درصد و سهم بخش خصوصی از واردات نهاده‌های دامی ۶۷ درصد است. وی افزود: سهم شرکت پشتیبانی امور دام از واردات نهاده‌های دامی به تنهایی ۳۰ درصد است در حالی که سهم بزرگترین شرکت بخش خصوصی از واردات نهاده‌های دامی بین ۱۵ تا ۱۶ درصد است. رنگی اظهار کرد: برای واردات نهاده‌های دام و طیور در سال ۹۸ بیش از ۴۰۶ شرکت اقدام به ثبت سفارش کردند که برای دریافت ارز به وزارت صمت معرفی شدند اما بخش عمده واردات نهاده‌های دام و طیور توسط ۷۰ شرکت انجام می‌شود.
33 درصد واردات نهاده برای دولت
عضو هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران ادامه داد: شرکت‌هایی که برای واردات نهاده‌های دام و طیور در سال گذشته ثبت سفارش انجام داده‌اند از پتانسیل و ظرفیت مالی و اعتباری مختلفی برخوردار هستند به همین دلیل در تأمین ارز برای آنها بر اساس اولویت بندی از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط اقدام شد. این  اولویت بندی شرکت‌های واردکننده نهاده‌های دام و طیور برای دریافت ارز با توجه به محدودیت‌هایی که برای تأمین ارز از سوی بانک مرکزی وجود دارد و همچنین توان وارداتی شرکت‌ها انجام شده است. رنگی با اشاره به رشد چشمگیر تعداد شرکت‌هایی که برای واردات نهاده‌های دام و طیور ثبت سفارش کردند،در سال ۹۸ به یک‌باره شاهد ایجاد شرکت‌های خلق الساعه ای بودیم که برای ثبت سفارش نهاده‌های دام و طیور اقدام کردند در حالی که حتی یک‌بار هم سابقه چنین فعالیتی را نداشتند.
واردات کالاهای اساسی باید از سوی شرکت‌های دارای ظرفیت و سابقه فعالیت در روزهای سخت اقتصادی انجام شود به همین منظور لازم است تا پیش از ثبت سفارش واردات کالاهای اساسی از جمله نهاده‌های دام و طیور حداقل سابقه سه سال فعالیت مستمر شرکت‌ها بررسی شود.
برای مشاهده مقاله ” بی ثباتی بازار پروتئینی ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید.
احتمال کاهش تولید گوشت مرغ

احتمال کاهش تولید گوشت مرغ

احتمال کاهش تولید گوشت مرغ

 

در حال حاضر وضعیت بازار مواد غذایی در کشور بی ثبات است و هر روز شاهد نوسان قیمت یا عرضه محصولات هستیم، در حالی که تورم بالا باعث کاهش تنوع مواد غذایی روی سفر مردم شده و تنها توان خرید چند محصول را داشتند به تازگی با تدبیر دولت برای آزادسازی نرخ ارز واردات نهاده ها و کالای اساسی دیگر مردم قادر به خرید آن کالاها هم نیستند.
رئیس اتحادیه مرغ و پرندگان استان تهران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در شرایط کنونی تولید گوشت مرغ به حدود ۱۰۰ میلیون تن رسیده است، گفت: با وجود اینکه همه ساله در تابستان افزایش تقاضا برای گوشت مرغ وجود داشت و میزان تقاضا به بیش از میزان تولید می رسید با این حال امسال به دلیل کرونا تقاضا کمتر از سال های گذشته است، هر چند نسبت به چند ماه پیش افزایش پیدا کرده است.
مهدی یوسف خانی با بیان اینکه در چند ماه اخیر بسیاری از مرغدارها از جوجه ریزی خودداری کرده اند، افزود: در شرایط کنونی تولید نسبت به سال گذشته کاهش یافته است، زیرا از یک سو قیمت نهاده ها بالا رفته و بسیاری از مرغداری ها به دلیل هزینه بالای نگهداری و پرورش مرغ جوجه ریزی نکرده اند و از سوی دیگر میزان تقاضا کمتر از قبل است به همین دلیل دولت باید سیاست حمایت از تولید را در پیش بگیرد، زیرا در غیر اینصورت میزان تولید روند نزولی خواهد گرفت و در آینده احتمال اینکه در عرضه تاثیر منفی بگذارد هست.
به دلیل اینکه قیمت نهاده ها بالا رفته است از طرف دیگر نرخ گوشت مرغ در مرغداری ۱۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است و کمتر از قیمت تمام شده با نرخ نهاده های ارز آزاد است، به همین دلیل صنعت مرغداری در آستانه آسیب قرار گرفته است.
رئیس اتحادیه مرغ و پرندگان استان تهران با تاکید بر اینکه هزینه هر کیلو گوشت مرغ برای مرغدارها ۱۲۵۰۰ تومان است،  گفت: قیمت سویا نسبت به سال های گذشته تقریبا 4 برابر افزایش یافته است، در واقع پس از اینکه تخصیص ارز 4200 تومانی به واردات برخی نهاده ها متوقف شد قیمت این محصولات در بازار آزاد به شدت افزایش پیدا کرده برای نمونه قیمت سویا به قیمت ۷۸۰۰ تومان رسیده است و به دلیل این افزایش قیمت بسیاری از واردکننده ها این محصول را نمی خرند. او درباره دلایل عرضه مرغ در بازار بالاتر از نرخ مصوب دولتی گفت: از آنجایی که قیمت تمام شده گوشت مرغ در بازار بالاتر از نرخ دولتی است که هر کیلو گوشت مرغ را ۱۵۷۰۰ تومان تعیین کرده بسیاری از واحدها گوشت مرغ را با قیمت های ۱۷ و ۱۸ هزار تومان عرضه می کنند. این اتفاق در شرایطی رخ می دهد که هنوز مشکلات این بازار وجود دارد و دولت اقدامی برای رفع آن نکرده است، از طرف دیگر دولت هر از چندگاهی جلوی صادرات مرغ را می گیرد و این باعث می شود از سوددهی مرغدارها کاسته شود و آنها تولید خود را کاهش دهند و در نهایت بازار با نوسان همراه شود. بنابراین در شرایط کنونی اگر صادرات مرغ به کشورهای همسایه ادامه داشته باشد بازهم به دلیل گرانی نهاده ها قیمت مرغ گرانتر از قیمت مصوب خواهد ماند، زیرا بسیاری از مرغدارها هزینه بالای را برای تامین نهاده ها می پردازند و عرضه داخلی با این قیمت مصوب صرفه اقتصادی ندارد و مرغدارها ترجیح می دهند تولید خود را کاهش دهند.
حمایت از صادرات مرغ برای نجات صنعت مرغداری
در حال حاضر مرغدارها نمی توانند مرغ های خود را برای زمان طولانی تری نگه دارند، زیرا شرکت پشتیبانی بر خلاف تکالیف قانونی مرغ زنده را از تولید کنندگان خریداری نمی کند و بیشتر لاشه مرغ هایی که وزن آنها زیر 2 کیلو است را از کشتارگاه می خرد و اگر مرغدار، مرغ را نگهدارد وزن مرغ ها بالا می رود و اگر بخواهد بفروشند باید با نازل ترین قیمت به دلال ها بفروشد. از این رو در این شرایط واسطه ها وارد عمل می شوند.
رئیس هیات مدیره شرکت مادر تخصصی توسعه صنعت طیور کشور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با تاکید بر اینکه روزانه 7 هزار تن گوشت مرغ در کشور مصرف می شود، گفت: در شرایط عادی کشور در سال به 2 میلیون و 400 هزار تن نیاز دارد، با توجه به شیوع کرونا در شرایط کنونی کمتر از 10 هزار تن گوشت مرغ به کشورهای همسایه صادر می شود، در حالی که این میزان صادرات تنها 10 درصد از رکورد صادرات ایران در سال های گذشته است، زیرا دو سال پیش ایران حدود 150 هزار تن گوشت مرغ صادرات می کرد.
برومند چهارآئین با تاکید بر اینکه در حال حاضر میزان تولید بیش از تقاضای داخلی است، گفت: با توجه به اینکه تولید گوشت مرغ نسبت به سال های گذشته کاهش یافته و از طرف دیگر تقاضا هم خیلی کمتر شده است صادرات 10 هزار تن گوشت مرغ تاثیری بر قیمت آن در بازار داخلی نخواهد داشت، زیرا این میزان صادرات در برابر میزان تولید داخلی بسیار ناچیز است. از این رو دولت باید در بخش صادرات حمایت های لازم را داشته باشد و از طرف دیگر قیمت نهاده ها با وجود وعده مسئولان تغییری نکرده است.
برای مشاهده مقاله ” بی ثباتی بازار پروتئینی ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید.
بی ثباتی بازار پروتئینی

بی ثباتی بازار پروتئینی

بی ثباتی بازار پروتئینی

 

درحالی‌که تا ۲‌ماه پیش قیمت مرغ به‌دلیل افت تقاضا به زیر قیمت مصوب رسیده بود و مرغداران با ضرر و زیان هنگفتی مواجه بودند، امروز با افزایش قیمت این کالا دولت ناچار شده از محل ذخایر مرغ، بازار این محصول را تنظیم کند.
این روزها قیمت مرغ دوباره در بازار افزایش یافته و هر کیلوگرم از این محصول حدود ۱۹ هزار تومان در تهران به فروش می‌رسد، درحالی‌که قیمت مصوب آن ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان است. گفته می‌شود مرغ در برخی از فروشگاه‌ها حتی به قیمت‌های بالاتر از 20هزار تومان نیز به فروش می‌رسد. هفته گذشته از سوی دفتر برنامه‌ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت اعلام شد که با هدف تنظیم بازار مرغ، ۵ هزار تن مرغ از محل ذخایر در حال توزیع است. سعید صارمی، معاون این دفتر با اعلام این مطلب افزود: طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار ۱۵ هزار تن مرغ با قیمت تنظیم بازاری مجوز توزیع داشت که از این میزان ۱۰ هزار تن مرغ توزیع شده است و 5هزار تن نیز همچنان در راه بازار است.

افزایش 19% تولید گوشت قرمز

بر اساس نتایج آمارگیری کشتار دام کشتارگاه‌های رسمی کشور در تیرماه امسال که توسط مرکز آمار منتشر شد، سهم گوشت گاو و گوساله از تولید گوشت قرمز بیش از سایر انواع دام بوده است.
براساس این گزارش در ماه گذشته ۲۰ هزار و ۴۰۰ تن گوشت گاو و گوساله، ۱۲ هزار و ۴۰۰ تن گوشت گوسفند و بره و ۷۰۹ تن گوشت از انواع دام‌های دیگر تولید شده است.
مقایسه عملکرد کشتارگاه‌های رسمی کشور در تیر ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته، نشان‌دهنده افزایش ٤٤ درصدی مقدار تولید گوشت قرمز است. همچنین مقدار تولید گوشت در تیر ١٣٩٩ نسبت به ماه مشابه سال ١٣٩٨ برای گوسفند و بره ۴٦ درصد، برای بز و بزغاله ٣٥ درصد، برای گاو و گوساله ٤٥ درصد، برای گاومیش و بچه‌گاومیش ٩٥ درصد افزایش داشته و برای شتر و بچه‌شتر ٢٤ درصد کاسته شده است.
نتایج حاصل از این طرح آمارگیری نشان می‌دهد مقدار تولید گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور در تیر ١٣٩٩ نسبت به خرداد ۱۳۹۹ در حدود ١٩ درصد افزایش داشته است.
برای مشاهده مقاله “قیمت شیر در حال بررسی ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید.
قیمت شیر در حال بررسی

قیمت شیر در حال بررسی

قیمت شیر در حال بررسی

 

رئیس سازمان صنعت و معدن و تجارت استان تهران گفت: در مورد نرخ‌گذاری صورت‌گرفته برای آن دسته از محصولات لبنی که در گروه کالای حمایتی نیستند میان دامداران و تولیدکنندگان صنایع لبنی اختلاف نظرهایی وجود دارد، زیرا تولیدکنندگان اعلام می‌کنند که دامداران حاضر نیستند شیر را با نرخ مصوب در اختیار آنها قرار دهند و دامداران بر این باور هستند که قیمت مصوب شیر خام پایین است به همین دلیل نرخ مصوب شیر خام در سطح کارشناسی در حال بررسی است.
یداله صادقی با بیان اینکه در بازار شاهد گرانفروشی از سوی عرضه کنندگان کالا نیستیم و برخی افزایش قیمت‌ها به دلیل تغییر نوع ارز پایه است، درباره قیمت محصولات لبنی گفت:  ۱۰ قلم محصول لبنیاتی که جزو کالاهای حمایتی هستند دارای نرخ مصوب هستند که باید با نرخ مصوب عرضه شوند.  سایر محصولات لبنی براساس قیمت تمام شده و در چارچوب ضوابط تعیین قیمت سازمان حمایت حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان عرضه می‌شوند که این نرخ ها در سایت ۱۲۴ نیز اطلاع رسانی شده است.
در مورد نرخ گذاری صورت گرفته برای آن دسته از محصولات لبنی که در گروه کالای حمایتی نیستند میان دامداران و تولیدکنندگان صنایع لبنی اختلاف نظرهایی وجود دارد زیرا تولیدکنندگان اعلام می کنند که دامداران حاضر نیستند شیر را با نرخ مصوب در اختیار آنها قرار دهند و دامداران بر این باور هستند که قیمت مصوب شیر خام پایین است به همین دلیل نرخ مصوب شیر خام در سطح کارشناسی در حال بررسی است.
اوایل تیر ماه  قیمت شیر خام  با حدود ۲۱ تا ۲۸ درصد افزایش نسبت به سال قبل،  برای عرضه در بازار ۲۹۰۰ تومان تعیین شد که تا ۷ درصد نیز تلرانس قیمت بر مبنای کیفیت شیر عرضه شده برای آن پیش بینی شد. البته این قیمت مربوط به شیر کیفی ۳.۵ درصد چربی است و با افزایش درصد چربی، قیمت شیر نیز تغییر می‌کند و به ازای هر درصد چربی ۵۰ تومن به قیمت کالا می‌تواند افزوده شود. البته اخیرا گزارش‌هایی از افزایش قیمت برخی محصولات لبنی منتشر شده است.
صادقی در ادامه قیمت هر شانه تخم مرغ در بازار  را ۲۲ هزار تومان عنوان کرد و گفت: نرخ مصوب تخم مرغ در ستاد تنظیم بازار کیلویی ۱۱ هزار تومان تعیین شده است بنابراین اگر وزن هر شانه تخم مرغ را دو کیلوگرم درنظر بگیریم قیمت تخم مرغ در استان تهران نزدیک به نرخ مصوب است.
برای مشاهده مقاله ” کاهش فروش در اروپا ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید.