اولویت حمایت با مرغ بومی

اولویت حمایت با مرغ بومی

اولویت حمایت با مرغ بومی

 

مدیرکل امور پشتیبانی دام آذربایجان غربی گفت: خرید حمایتی و ذخیره سازی نژاد مرغ آرین (بومی) و حمایت از پرورش دهندگان آن در اولویت برنامه‌های کاری این شرکت است.
در همین راستا خرید مقدار ۲۷۰ تُن با مرغداران پرورش دهنده نژاد آرین عقد قرارداد شده و در حال کشتار و انتقال به سردخانه شرکت است.
مدیرکل امور پشتیبانی دام آذربایجان غربی با بیان اینکه این مرغ‌ها با قیمت مصوب هر کیلوگرم ۶۳۴ هزار و ۸۰۰ ریال در حال خریداری است، اظهار کرد: نژادهای دیگر مرغ گوشتی در استان از طریق اتحادیه‌ها خریداری می‌شود.
قربان نژاد ادامه داد: همواره باید به دنبال صیانت از ذخایر ژنتیکی کشور باشیم و طبق دستور وزیر جهاد کشاورزی باید به دنبال اشاعه پرورش مرغ نژاد آرین در کشور بود چرا که این مساله می‌تواند در حوزه ذخایر ژنتیکی ما را به خود اتکایی و صادرات برساند.
وی با بیان اینکه میانگین مصرف روزانه مرغ گرم در این استان بین ۲۱۰ تا ۲۲۰ تُن در روز است، اضافه کرد: ذخیره سازی مرغ منجمد در سطح استان به میزان کافی انجام گرفته و این شرکت آمادگی لازم را برای کنترل قیمت‌ها با نظر تنظیم بازار استان و توزیع مرغ منجمد دارد.
مدیرکل امور پشتیبانی دام آذربایجان غربی با اشاره به اینکه قیمت کنونی مرغ در بازار مناسب و کمتر از قیمت مصوب است گفت: مشکلی از نظر تهیه و توزیع وجود ندارد.
آذربایجان غربی دارای بیش از ۷۴۰ واحد مرغ گوشتی است که روزانه بیش از ۲۵۰ تُن گوشت گرم مرغ تولید و علاوه بر تامین بازار استان، مرغ مازاد مصرف را به استان‌های همجوار ارسال می‌کنند.
برای مشاهده خبر ” ضرورت صادرات مرغ ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید.
ضرورت صادرات مرغ

ضرورت صادرات مرغ

ضرورت صادرات مرغ

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به کیفیت مطلوب مرغ تولیدی استان، گام برداشتن در حوزه صادرات را از نیازهای اساسی برای توسعه این صنعت برشمرد.
مسعود احمدی با اشاره به وضعیت بازار مرغ و تولید ۱۱ درصد گوشت سفید در استان اظهار داشت: همچنین ۳۰ درصد زنجیره تولید مرغ و طیور و مرغ مادر در استان وجود دارد.
در دنیا هشت مرکز لاین وجود دارد و جمهوری اسلامی با احیای مرغ لاین بابلکنار، امنیت غذایی برای کشور رقم زده است و در گذشته در زمینه تأمین مرغ مادر و اجداد با موانع و تحریم روبرو بودیم.
وی با اظهار این که برنامه توسعه اصلاح ژنتیکی نژاد آرین پلاس یک و دو در دستور کار قرار دارد، گفت: مازندران قطب تولید به شمار می‌رود و با توجه به شرایط مطلوب، جایگاه خوبی برای پرورش طیور گوشتی دارد.
احمدی به نقش استان در تنظیم و تعادل بازار تهران اشاره و اضافه کرد: شبانه روز هزار تن مرغ زنده در استان کشتار می‌شود و روزانه ۲۰۰ تن مرغ به میدان بهمن تهران ارسال می‌شود.
معاون تولید بهبود دامی میزان مصرف روزانه مرغ را ۲۰۰ تا ۲۵۰ تن بیان کرد و گفت: حذف ارز ترجیهی سبب از بین رفتن واسطه‌ها شد و نهاده‌ها از طریق سیستم و سامانه‌ها بین مرغداران توزیع می‌شود.
وی با تاکید براین که باید نسبت به صادرات مرغ برنامه ریزی شود، گفت: کیفیت مرغ استان نسبت به سایر مناطق کشور بهتر و مطلوب‌تر است و باید نسبت به صادرات آن اقدام شود.

وی به تولید مرغ سبز در برخی واحدهای تولیدی در استان اشاره کرد.

برای مشاهده خبر ” عدم تناسب قیمت پرورش و فروش ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید.
عدم تناسب قیمت پرورش و فروش

عدم تناسب قیمت پرورش و فروش

عدم تناسب قیمت پرورش و فروش

محمد یوسفی، رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی با اشاره به قیمت فعلی مرغ در بازار، این رقم را برای تأمین هزینه‌های تولید ناکافی دانست و گفت: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان و مرغ گرم ۴۷ تا ۶۰ هزار تومان است و این در حالی است که این مرغ‌ها، با جوجه یک روزه ۱۵ هزار تومانی تولید شده اند.
عدم تناسب قیمت پرورش و فروش
وی افزود: قیمت بالای جوجه یک روزه در ابتدای فصل جوجه ریزی باعث شده که نرخ فروش فعلی متناسب با هزینه‌ها نباشد.
رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی میزان فعلی عرضه مرغ به بازار را ۵ تا ۶ هزار تن خواند و گفت: ماهانه حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تن مرغ مازاد بر مصرف تولید می‌شود.
یوسفی ابراز امیدواری کرد که معاونت امور دام شرکت پشتیبانی با اتخاذ تمهیدات مناسب از ضرر و زیان مرغداران بکاهد.
همچنین در این باره محمد قربانی معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی از اتخاذ راهکارهایی برای رفع این چالش خبر داد و گفت: عوارض صادرات را صفر کرده ایم تا صادرات راحت‌تر انجام شود و همچنین به دنبال حذف تعهد ارزی هستیم.
بر اساس طرح جمع آوری مرغ مازاد با همکاری اتحادیه تولیدکنندگان و پرداخت تسهیلات ۱۰ درصدی از سوی بانک کشاورزی، بخشی از مرغ مازاد در بازار جمع آوری خواهد شد.
در اجرای این طرح و در گام اول، ۳۰۰ میلیارد تومان به اتحادیه پرداخت می‌شود تا در استان‌هایی که تولید و مازاد مرغ بیشتری دارند از جمله استان‌های مازندران، گیلان، فارس و خراسان شمالی برای خرید اقدام کنند که این میزان تسهیلات برای خرید بیش از ۵ هزار تن مرغ مازاد کفایت می‌کند و در صورت نیاز در گام دوم نیز همین میزان تسهیلات تزریق می‌شود تا زمانی که قیمت در بازار در وضعیت تعادل قرار گیرد.

برای مشاهده خبر ” صادرات مرغ بدون عوارض ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید.
صادرات مرغ بدون عوارض

صادرات مرغ بدون عوارض

صادرات مرغ بدون عوارض

معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی از امکان صادرات مرغ با عوارض صفر خبر داد و گفت: براساس برآوردها تا پایان سال هیچ مشکلی در حوزه تولید و مصرف مرغ نخواهیم داشت.
صادرات مرغ بدون عوارض
محسن شیراوند، معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی از امکان صادرات مرغ با عوارض صفر خبر داد و گفت: بر اساس برآوردها تا پایان سال هیچ مشکلی در حوزه تولید و مصرف مرغ نخواهیم داشت.
با عنایت به شرایط مطلوب تولید گوشت مرغ در کشور به دلیل استمرار و سیاستگذاری منظم در حوزه تولید این کالا و همچنین در راستای حمایت از بخش تولید، صادرات برای گوشت مرغ به طور جد پیگیری و امکان صادرات با حذف عوارض صادراتی فراهم شده است.
به گفته شیراوند، نظر به هماهنگی‌های صورت گرفته با سازمان دامپزشکی کشور جهت تسریع در انجام فرآیند کار، لازم است در این خصوص به واحدهای ذی‌ربط اطلاع‌رسانی صورت گیرد.
این موضوع در حالی است که صادرات دام در برخی از شهر ها همچنان ممنوع اعلام شده .
مدیر نظارت و بازرسی کالاهای اساسی جهاد کشاورزی ایلام از منتفی شدن صادرات دام زنده تا اطلاع ثانوی به دلیل افزایش قیمت دام خبر داد.محمد عطایی با اشاره به افزایش قیمت دام و به دنبال آن قیمت گوشت قرمز اظهار داشت: بر اساس مصوبه کارگروه امنیت غذایی و به منظور جلوگیری از افزایش قیمت دام و گوشت قرمز تا اطلاع بعدی صادرات دام زنده متوقف می‌شود.در ماه‌های گذشته با هدف حمایت از دامداران، صادرات دام صورت می‌گرفت و در این خصوص ۵۰ پرونده صدور مجوز صاردات دام تشکیل شد.صادرات دام شامل دام‌های مازاد عشایر می‌شود؛ تا کنون ۱۲ هزار راس دام صادر شده است ولی با توجه به افزایش قیمت دام تا اطلاع بعدی صادرات دام متوقف می‌شود.

برای مشاهده خبر ” تخم مرغ مازاد در پایان سال ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید.
تخم مرغ مازاد در پایان سال

تخم مرغ مازاد در پایان سال

تخم مرغ مازاد در پایان سال

 

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغداران گفت: در 3 ماه پایانی سال در خوشبینانه ترین حالت  20 هزار تخم مرغ صادر می‌شود؛ با این‌حال حدودا 50 هزار تن تخم مرغ مازاد داریم و نگران آن هستیم.
حمید کاشانی رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغداران  درباره قیمت تخم مرغ در بازار اظهار داشت: در یک ماه گذشته قیمت هر کیلو تخم مرغ بین 35 تا 38 هزار تومان بوده ولی قیمت تمام شده 48 هزار تومان است؛ ازماه گذشته تاکنون تغییر قیمتی نداشتیم.
وی با اشاره به زیان صنعت تخم مرغ ادامه داد: از اردیبهشت ماه که نظام یارانه‌ها اصلاح شد صنعت تخم مرغ حدودا 10 هزار میلیارد تومان زیان دید.
در حال حاضر قیمت تخم مرغ 30 عدد فله در میادین میوه و تره بار و فروشگاه های زنجیره ای حدود 85 تا 90 هزار تومان می‌باشد و قیمت بالاتر گران فروشی است اما قیمت تخم مرغ های بسته بندی شده تا 105 هزار تومان هم می‌رسد.
بر اساس قولی که دولت در تاریخ یکم شهریور ماه درباره اصلاح قیمت تخم مرغ داده بود ما همچنان منتظر هستیم تا دولت به این قول جامه عمل بپوشاند و قیمت واقعی تخم مرغ را اعلام کند اما هنوز اقدامی انجام نشده است.
رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغداران در خصوص مازاد تولید گفت: امسال 100 هزار تن مازاد تولید داشتیم که حدود 25 تا 30 هزار تن به کشورهای عراق، افغانستان، عمان، قطر صادر شده است و در 3 ماه پایانی سال در خوشبینانه ترین حالت 20 هزار تن دیگر صادر می‌شود. با این‌حال اگر 20 هزار تن دیگر صادرات داشته باشیم حدودا 50 هزار تن مازاد داریم و نگران مازاد تولید هستیم.
کاشانی با اظهار نگرانی نسبت به نهاده های دامی اظهار داشت: با توجه به افزایش قیمت دلار قیمت تمام شده نهاده های دامی هم افزایش یافته است.

کرایه حمل و جابه‌جایی نهاده های دامی نیز دو برابر شده و ذرت و سویا و به خصوص سویا به سختی تهیه می‌شود. برای رفع این مشکلات با وزیر و معاون اول رئیس جمهور گفتگو کردیم و وی وعده حل شدن مشکل حمل و نقل سویا را دادند.

برای مشاهده خبر ” تعادل بازار مرغ در گلستان ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید.
تعادل بازار مرغ در گلستان

تعادل بازار مرغ در گلستان

تعادل بازار مرغ در گلستان

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری گلستان گفت: خرید دام توسط امور پشتیبانی امور دام گلستان از تولیدکنندگان علاوه بر حمایت از این افراد سبب مدیریت بازار شد.
با توجه به زمان انبار کردن میوه شب عید از هفته بعد برنامه ریزی شده و باید از ظرفیت و محصولات خود استان استفاده شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری گلستان در خصوص مرغ هم گفت: بازار مرغ در استان به یک تعادل رسیده است، ضمن اینکه خرید خوبی را از سوی پشتیبانی امور دام از تولیدکنندگان داشتیم تا متضرر نشوند، بازار را هم توانستیم کنترل کنیم.
وی با بیان اینکه امروز در همه جای استان، قیمت مرغ کمتر از قیمت مصوب ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان است، اضافه کرد: حجم خوبی را هم از گوشت قرمز برای تنظیم بازار تأمین کردیم تا هر زمان که نیاز بود به بازار تزریق کنیم.
گفتنی است در این جلسه مقرر شد رصد مستمر بر بازار دارو و تأمین و عَرضه نیازمندی‌های استان توسط فرمانداران و شبکه‌های بهداشت انجام شود.
در این جلسه همچنین ذخیره هشت هزار تُنی گوشت قرمز و مرغ، افزایش جوجه ریزی در مرغداری‌ها و بهره گیری از شرکت‌های دانش بنیان مطرح شد.
برای مشاهده خبر ” تب برفکی در خراسان ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید.
تب برفکی در خراسان

تب برفکی در خراسان

تب برفکی در خراسان

 

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: با مشاهده مواردی از بیماری تب‌برفکی در بین دامهای این استان، دامداران باید نسبت به خطر شیوع این بیماری در مناطق مختلف هشیار باشند.
دکتر محمدرضا بهروزیان روز شنبه با اشاره به مشاهده مواردی از ویروس تب برفکی در شهرستان قوچان و احتمال انتشار آن به دیگر نقاط خراسان رضوی از دامداران خواست تا ضمن رعایت قوانین و دستورالعمل‌های دامپزشکی، سرمایه دامی خود را در مقابل این بیماری خطرناک و واگیر دامی مصون کنند.
در این راستا نقل و انتقال بدون مجوز هر نوع دام اعم از “گاو، گوسفند، بز و شتر” در داخل و خارج از استان خراسان رضوی ممنوع است.
وی همچنین از دامداران خواست تا از رفت و آمدهای غیرضروری افراد در واحد دامپروری «بویژه افرادی که به هر نحو، با دام و فرآورده‌های دامی در تماس می‌باشند» ممانعت نموده و در صورت وجود گاوهای غیر واکسینه و حساس در مقابل بیماری تب‌برفکی، مراتب را در اسرع وقت، به اطلاع شبکه دامپزشکی شهرستان برسانند.
مرگ و میر و تلفات بره‌ها و گوساله‌ها، قطع ناگهانی اشتهای دام به سبب ایجاد تاول‌های دهانی و عدم تمایل دام به خوردن خوراک، وقوع لنگش، کاهش تولید شیر و یا قطع ناگهانی آن و سقط جنین در دامها، از جمله علایم بیماری تب برفکی است .
وی از کلیه نیروهای مایه کوب(واکسیناتور) و دامپزشکان شاغل در بخش‌های دولتی و خصوصی نیز خواست تا دستورالعمل‌های فنی و امنیت زیستی مربوط به خود را در واحدهای دامداری منطقه تحت پوشش به طور کامل رعایت کنند.
تب برفکی بیماری واگیردار دام های زوج سم است که قابل انتقال به انسان نیست و مهمترین تهدید آن خسارت اقتصادی است.
۱۰ درصد جمعیت دام کشور به ظرفیت ۱۵ میلیون راس متعلق به خراسان رضوی است و سالانه ۷۶ هزار تن گوشت قرمز، ۱۵۳ هزار تن گوشت سفید و ۱۴۰ هزار تن تخم‌مرغ در این استان تولید می‌شود.
برای مشاهده خبر ” صادرات مرغ و تخم مرغ به کویت ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید.
صادرات مرغ و تخم مرغ به کویت

صادرات مرغ و تخم مرغ به کویت

صادرات مرغ و تخم مرغ به کویت

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی از آزادسازی صادرات مرغ و تخم مرغ به کویت خبر داد.
«محمد آقامیری» امروز در حاشیه مراسم افتتاح ششمین نمایشگاه بین المللی شیلات، آبزیان، ماهیگیری، غذای دریایی و صنایع وابسته با بیان اینکه به‌تازگی همه کشورهای همسایه ما درگیر بیماری آنفلوانزای فوق حادپرندگان هستند، افزود: کشورهایی همچون انگلیس هم درگیر این بیماری هستند، به‌طوری که بیش از ۵۰ درصد مزارع مرغداری آنها درگیر شده است.
انگلیسی‌ها مجبور شده اند مرغ، تخم مرغ و محصولات طیوری را وارد کنند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان‌داشت: ستاد ملی آنفولانزا از حدود سه چهار ماه گذشته در سطح سازمان، استان‌ها و شهرستان‌ها رصد و پایش را انجام داده و تا این لحظه هیچ گونه درگیری مرغداری ها با بیماری آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان گزارش نشده است.
درهمین راستا کشورهایی که نیاز به محصولات طیوری دارند واردات این نوع محصولات به کشورشان را آزاد کرده اند، کویت نیز نخستین کشوری است که واردات محصولات طیور ایرانی را به کشورش آزاد کرده است.
اکنون صادرات مرغ و تخم مرغ، جوجه یک روزه، پولت و تخم مرغ نطفه‌دار به کویت آزاد شده است.
سازمان دامپزشکی کویت به صراحت در نامه‌ای به گمرک این کشور اعلام کرده که با توجه به اینکه ایران عاری از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است، مجاز به واردات محصولات طیوری است.
رییس سازمان دامپزشکی گفت: هر کشوری که درگیر بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان می شود با ممنوعیت صادرات روبه‌رو خواهد شد، اما از آنجایی که رصد و پایش با قدرت و شدت در کشورمان انجام شده و حتی در تابستان که فصل این بیماری نیست نیز این رصد صورت گرفته است، درگیری نداریم.
اکنون ظرفیت تولید مرغ کشور بیش از سه میلیون تن در سال است اما ۲.۵ میلیون تن تولید می‌شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه متوسط مصرف سرانه کشور حدود ۳۰ کیلوگرم است، افزود: به‌تازگی پس از ۶ سال صادرات محصولات طیوری به عراق آزاد شده است.
همچنین به ۷۴ کشور جهان به صورت داوطلبانه اعلام آمادگی کردیم که حاضریم در همه حوزه های دامپزشکی با آنها همکاری کنیم.
برای مشاهده خبر ” ظرفیت انبار نهاده رو به اتمام ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید.
ظرفیت انبار نهاده رو به اتمام

ظرفیت انبار نهاده رو به اتمام

ظرفیت انبار نهاده رو به اتمام

 

مدیرکل پشتیبانی امور دام خوزستان گفت: هم اکنون ۹۵ درصد ظرفیت انبارهای بندر امام خمینی از کالاهای اساسی پُر شده است و ظرفیت انبار نهاده رو به اتمام است .
حمید بدوی مدیرکل پشتیبانی امور دام خوزستان،در اهواز،اظهارکرد:هم‌اکنون مجموع ذخایر نهاده‌ها در انبارها و لنگرگاه‌های بندر امام خمینی به ۶/۲ میلیون تُن رسیده که این موضوع کم سابقه است.
وی کمبود کامیون و نقدینگی را عامل اصلی انبارش نهاده‌های دامی در بندر امام خمینی بیان کرد و افزود: عملیات ضربتی حمل ۱/۲ میلیون تُن نهاده‌های دامی با کامیون و قطار باری شروع شده و هم اکنون ۱۵ هزار تُن نهاده‌های دامی از بندر امام تخلیه می‌شود، ولی امیدواریم این میزان در روزهای آینده به ۳۰ هزار تُن افزایش یابد.
مدیرکل پشتیبانی امور دام خوزستان گفت: هم اکنون ۲۲ فروند کشتی اقیانوس‌پیما به تناژ ۱/۵ میلیون تُن در لنگرگاه مجتمع بندری امام خمینی در انتظار تخلیه محموله‌های خود هستند.
بدوی افزود: با تخلیه بخشی از انبارهای بندر امام خمینی از نهاده‌های دامی، تعدادی از کشتی‌ها در اسکله اصلی این بندر پهلو می‌گیرند.
برای مشاهده خبر ” دامداری سنتی خوزستان ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید.
دامداری سنتی خوزستان

دامداری سنتی خوزستان

دامداری سنتی خوزستان

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به سنتی بودن ۸۰ درصد دامداری‌های استان گفت: برنامه پیشگیری از پنج بیماری از امروز در خوزستان آغاز شده است.
سید رحمت الله پریچهر ظهر امروز سه شنبه در مانور ملی محرومیت زدایی و خدمات رسانی به مناطق محروم و سخت گذر و عشایر پذیر خوزستان بیان کرد: خوزستان با دارا بودن ۶ میلیون واحد دامی یکی از استان‌های مهم در زمینه تولید محصولات دامی است.
ایشان با اشاره به اینکه بخش مهمی از محصولات دامی در حوزه دام‌های سبک در خوزستان تولید می‌شود، افزود: حدود ۸۰ درصد دامداری‌های استان سنتی هستند؛ بنابراین با توجه به اینکه عشایر به پرورش دام مشغول هستند، برنامه پیشگیری از ۵ بیماری از امروز در خوزستان آغاز شد تا در وهله اول پیشگیری و سپس به درمان بیماری‌ها پرداخته شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اظهار کرد: تلاش شده که میزان تولیدات دامی در خوزستان به نحوی مدیریت شود تا در دو سال آینده همه نیازهای پروتئینی و لبنیات در استان تولید شود.
پریچهر گفت: دامپزشکانی که در مناطق مختلف خوزستان در این راستا حرکت می‌کنند با این رزمایش ملی مانند همیشه به دام پروران کمک می‌کنند تا سلامت و بهداشت دام که تضمینی بر کمیت و کیفیت محصولات تولیدی است، فراهم شود.
برای مشاهده خبر ” آمار جوجه ریزی آبان ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید.