تکنولوژی پیشرفته جدید برای تشخیص جنسیت ( 1 )

تکنولوژی تعیین جنسیت در درون تخم مرغ می تواند صرفه جویی  چشمگیری برای صنعت تخم مرغ باشد.
دستاوردهای جدید در زمینۀ تکنولوژی تعیین جنسیت در درون تخم مرغ می تواند پایانی برای جوجه کشی و معدوم سازی جوجه های نر باشد. با توجه به آمار بالای هر ساله که در حدود 3.2 میلیارد جوجۀ نر در سراسر جهان معدوم سازی می شود، تکنولوژی تعیین جنسیت در درون تخم مرغ نه تنها منجر به برطرف ساختن نگرانی های اخلاقی و انسانی می گردد بلکه صرفه جویی های چشمگیری نیز برای تولیدکنندگان در پی خواهد داشت.
بازارهای متعددی اشتیاق خود را به این موضوع نشان داده اند. به عنوان مثال “بنیاد تحقیقاتی غذا و تولیدات کشاورزی” امریکا، تمایل خود برای اعطای هزینۀ 6 میلیون دلار به منظور توسعۀ این تکنولوژی را اعلام کرده تا قادر باشد طیور تخمگذار را هر چه سریع تر و هنگامیکه درون تخم مرغ هستند تشخیص دهد.
این تکنولوژی در عین اینکه از تأثیرات منفی بر روی میزان جوجه کشی، سلامت حیوان و بازدهی می کاهد ؛ در همان حال نیز تخم مرغ های حاوی جوجه های نر را برای کاربردهای دیگری مانند صنعت لوازم آرایش یا خوراک دام مورد استفاده قرار می دهد.
سوای بازار امریکا، چند نمونۀ متفاوت از این تکنولوژی در بازارهای متعدد در حال توسعه هستند که باهم دربارۀ آنها مطالعه می کنیم.
دستگاه طیف سنج برای تعیین جنسیت
کمپانی آلمانی Agri Advanced Technologies – که بخشی از گروه صنعتی EW Group نیز هستند – با همکاری و سرمایه گذاری شریک هلندی موفق به تولید نمونۀ اولیۀ سیستم طیف سنج تعیین جنسیت تمام اتوماتیک شدند. این تکنولوژی در روز چهارم جوجه کشی با استفاده از روش اندازه گیری نوری و با تشخیص تفاوت نور منعکس یافته قادر به تمایز تخم مرغ نر از ماده می باشد. نحوۀ کارکرد آن به این صورت است که با استفاده از لیزر CO2 به درون پوسته نفوذ می کند و تکه ای از پوسته را بلند می کند؛ هنگامیکه جنسیت جنین مشخص شد پوسته دوباره آزاد می گردد و فقط تخم مرغ های ماده به دستگاه انکوباتور باز گردانده می شوند.
در تست های آزمایشگاهی ثابت شده که این تکنولوژی هنگامیکه دستی و بدون سیستم اتوماتیک انجام گردد “تنها چند ثانیه” زمان می برد و دقت آن نیز 95 درصد است.
این کمپانی اذعان دارد مزیت این سیستم پایداری آن است – استفاده از نور به جای مواد شیمیایی – و اینکه دیگر نیازی به هزینۀ اضافی بابت مواد مصرفی نخواهد بود.
تصویر برداری اَبَر طیفی
این تکنولوژی نوعی اسکن است که در مرحلۀ قبل از جوجه کشی انجام می شود و در آن از تصویر برداری اَبَر طیفی به منظور تشخیص نطفه دار بودن تخم مرغ و همچنین تشخیص نطفۀ نر از ماده استفاده می گردد.
این تکنولوژی که توسط Michael Ngadi در دانشگاه McGill مونترال، کبک کانادا و با سرمایه گذاری از سوی “انجمن صنعت مرغداری انتاریو”، “انجمن تخم مرغداران انتاریو” و “انجمن تحقیقات مبتکرانه دامی” توسعه یافته بر پایۀ اجرای تصویربرداری اَبَرطیفی از تخم مرغ به علاوۀ داده پردازی های پیشرفته می باشد. نتایج حاکی از دقت 100 درصدی در تشخیص نطفه دار بودن تخم مرغ است اگرچه دقت تشخیص جنسیت اندکی کمتر است.
Micheal Ngadi “تهاجمی نبودن و همچنین غیر اصلاح ژنتیکی بودن محصول نهایی” را از مزایای این تکنولوژی می داند.

این مقاله ادامه خواهد داشت . . .

برای مشاهده مقاله “ 6 مواد کاربردی در جیره غذایی ” لطفا کلیک نمایید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =