اثرات تنش قبل کشتار روی گوشت

اثرات تنش قبل کشتار

اثرات تنش قبل کشتار روی گوشت ( قسمت اول )

 

چکیده
ماهیچه فراوان ترین بافت بدن است و 30 تا 40 درصد کل توده ی بدن را تشکیل می دهد. ارزیابی تنش های فیزیکی و محیطی موثر بر ماهیچه ها بویژه در مراحل قبل از کشتار و در حین کشتار اهمیت دارد. زیرا بررسی ها نشان داده است که متابولیسم انرژی در ماهیچه های اسکلتی و تولید گرما در شرایط تنش های فیزیکی و محیطی، تولید و کیفیت گوشت حاصل شده را تحت تأثیر قرار می دهد. همچنین ممکن است عواملی مانند نژاد، مدت زمان ماندن در قفس، تعداد پرنده در هر قفس (در مراحل حمل) و روش های آماده سازی قبل از کشتار متابولیسم ماهیچه را تحت تأثیر قرار دهند. بنابراین بررسی چگونگی متابولیسم ماهیچه های مختلف بدن و اثر تنش های متفاوت بر کیفیت گوشت قابل عرضه از جنبه ی بازار پسندی و حفظ سلامت مصرف کنندگان ضروری است.
مقدمه
گوشت مرغ، ارزانترین نوع گوشت در اکثر کشور هاست و به همین دلیل در سبد غذایی اغلب خانواده ها وجود دارد. برتری در رقابت، اساساً بهبود راندمان زیاد تولید گوشت مرغ در دهه های اخیر به دلیل بکارگیری ایده های جدید توسط تولید کنندگان بوده است. این در حالی است که روش ها و فنون تولید دیگر محصولات گوشتی در دو دهه ی اخیر تحولات بسیار کمی داشته است. افرادی که به سلامتی خود اهمیت می دهند و تمایل به مصرف گوشت کم چربی با کلسترول پایین دارند، به مصرف گوشت طیور روی می آوردند. امتیاز بی نظیر این فرآورده ی گوشتی آنست که مصرف آن تضادی با عقاید مذهبی یا فرهنگی هیچ ملیتی ندارد .
با افزایش تقاضا برای مصرف گوشت مرغ، توجه به کیفیت و ترکیب شیمیایی لاشه گوشت اهمیت بیشتری پیدا کرده است . ترکیب و کیفیت فرآورده های گوشتی را می توان بطور مستقیم از روی وضعیت ظاهری آن و یا بطور غیر مستقیم با کمک بررسی های شیمیایی تعیین کرد. مهمترین شاخص های مورد ارزیابی در تعیین کیفیت خوراکی و بازاریابی گوشت طیور عبارتند از: رنگ، بو، طعم، آبداری (ظرفیت نگهداری آب)، تردی، آلودگی های میکروبی، بقایای داروها و مواد شیمیایی و میزان چربی در گوشت. بررسی ها نشان داده است که عواملی مانند نژاد، جنس، سن، تغذیه، مدیریت، بهداشت و محرومیت خوراک قبل از کشتار بر کیفیت گوشت تأثیر می گذارند . علاوه بر این، تنش های قبل از کشتار شامل روش گرفتن طیور زنده، کراتینگ (جای دادن در قفس های حمل و نقل)، مدت زمان انتقال تا کشتارگاه، روش های آماده سازی قبل از کشتار و اعمال کشتارگاهی نیز تأثیر زیادی بر کیفیت گوشت قابل عرضه به بازار دارند. در بسیاری نقاط دنیا حداقل انتظار مصرف کنندگان آنست که نحوه گرفتن و جابجایی طیور به گونه ای باشد که از کبود شدگی و یا شکستگی استخوان ها جلوگیری شود و بال های شکسته، لکه های خون و سختی گوشت وجود نداشته باشد .
شاخص های تعیین کننده کیفیت گوشت
کیفیت گوشت طیور را می توان با شاخص هایی مانند رنگ، طعم، بافت و تردی گوشت و ظرفیت نگهداری آب در گوشت سنجید .
رنگ گوشت
رنگ گوشت خام و یا پخته شده ی طیور برای مصرف کنندگان اهمیت دارد. زیرا رنگ گوشت می تواند نشان دهنده ی تازه گی یا کهنه بودن آن باشد. یکی از ویژگی های منحصر به فرد گوشت طیور آن است که می تواند به همراه پوست عرضه شود. بنابراین رنگ پوست نیز برای مصرف کنندگان مهم است. بطوری که در برخی کشورها رنگ زرد پوست و در برخی دیگر رنگ سفید پوست ارحجیت دارد. در حالت خام گوشت سینه ی طیور به رنگ صورتی کمرنگ دیده می شود، در حالی که گوشت ران و ساق پا پررنگ تر بنظر می رسد. رنگ گوشت طیور بستگی به وجود و مقدار رنگدانه های میوگلوبین و هموگلوبین در ماهیچه ها دارد. خون گیری کامل در کشتار گاه می تواند گوشت را کمرنگ تر کند. از سوی دیگر کمرنگ بودن گوشت به ویژگی های شیمیایی رنگدانه ها و چگونگی انعکاس نور از آن ارتباط پیدا می کند. تغییرات رنگ گوشت می تواند در قسمت های داخلی ماهیچه اتفاق افتد که ناشی از کبودی یا پارگی دیواره ی رگ های خونی موجود در بافت های داخلی است. تنش های مختلف محیطی نیز می توانند موجب بروز تغییر رنگ در ماهیچه گوشت سینه مرغ و بوقلمون شوند. در صنعت پرورش طیور گوشتی همواره سعی شده است که عارضه ی کبود شدگی گوشت به حداقل برسد. شاخص هایی مانند رنگ محل کبودی و مقدار و شکل لکه های کبود می توانند در تعیین زمان کبود شدگی و دلایل آن کمک کنند و به این ترتیب مشخص می شود که آیا عارضه کبود شدگی در هنگام گرفتن جوجه ها، یا انتقال و یا در طول فرآوری لاشه رخ داده است. نحوه انتقال طیور و ویژگی های مسیر حرکت تا قبل از رسیدن به کشتارگاه نیز اهمیت دارد. بررسی های نشان داده است که هرگاه طیور تحت تأثیر تنش های سرمایی و گرمایی، خشکی، تحریک و هیجان، کمبود اکسیژن و غیره قرار گیرند ترشح هورمون های بخش قشری غدد فوق کلیوی افزایش می یابد. غلظت بالای این هورمون ها سبب تغییر در میزان گلیکوژن کبدی و ماهیچه ها می شوند و این تغییرات بر pH ماهیچه ها اثر گذاشته و رنگ و کیفیت گوشت را تغییر می دهند .

 

 

برای مشاهده مقاله ” راندمان بالای گوسفند شیروان ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .
چگونگی مرغ و تخم مرغ ارگانیک

چگونگی مرغ و تخم مرغ ارگانیک

واژه مرغ ارگانیک معنایی متفاوت از مرغ محلی، مرغ روستایی، مرغ سبز را دارد. در کشورهایی که مرغ هایی به روش ارگانیک پرورش داده می‌شود، این مرغان در مساحتی با متراژ های معین، برای مثال در نظر گرفتن دوهزار و پانصد متر مربع برای هر هزار قطعه مرغ، بصورت آزاد در حال تردد و گردش بوده که از این روست به این نوع مرغان، مرغان گردشگر و یا مرغان رونده نام نهاده اند.
در استحصال تخم مرغ ارگانیک از این نوع مرغان به ” تخم مرغ، مرغ گردشگر” معروف می باشند.تخم مرغ ارگانیک ومرغ ارگانیک در فرهنگ غذایی مردمانی که امکان مصرف اینگونه محصولات نصیبشان گردیده است، در جایگاهی فوق‌العاده قرار گرفته و روز بروز اهمیت و ارزش غذایی این نوع محصولات برای مصرف کنندگان شناخته تر میشود.
مصرف غذای غیر استاندارد و همچنین سوء تغذیه حتی در بسیاری از کشورهای جهان،که همین امر باعث گردیده تا دگرگونی و تغییرات اساسی در نوع تغذیه انسان  ها مورد بحث محافل علمی مرتبط با تغذیه  قرار گیرد.
در تغذیه مرغ ارگانیک استفاده از مواد شیمیایی خوراکی و هر نوع نهادهای غذایی دامی تراریخته ممنوع می باشد. خوراک مصرفی این دسته از مرغان را دان ارگانیک و در مقادیر کمتر مواد مغذی کاملا طبیعی تشکیل می‌دهد، به همین دلیل گوشت مرغ ارگانیک فشرده تر و سخت می‌باشد، استخوان ها نیز در مقایسه با مرغان صنعتی ضخیم تر در نتیجه در برش افقی دارای قطر بیشتری است.رنگ گوشت مرغ ارگانیک متمایل به رنگ قرمز بوده و مدت پخت آن طولانی تر میباشد ( دیر پز).

طول دوره پرورش هشتاد الی نود روز است.

در طول مدت پرورش استفاده از آنتی بیوتیک ها و هر نوع دارو و تقویت کننده های غیر شیمیایی، همچنین محرک های شیمیایی مجاز نمیباشد.
تحقیقات و بررسی ها نشان می‌دهد مصرف گوشت و تخم مرغ ارگانیک نسبت به مشابهان صنعتی آن سیری صعودی را داراست. مسلما استفاده از این نوع ماده پروتئینی بسیار سالم و ایمن نقشی غیر قابل انکار در تندرستی و حفظ از بیماری های بر پایه تغذیه با منشاء دامی در جوامع انسانی مصرف کننده را دارد.
در کشور ما، آموزش و پرورش و تولید به علاقه مندان این نوع تولیدات کاری سخت محسوب نمیگردد، بدیهی است در صورت انجام و تشویق در این زمینه در ارتقاء سلامتی مردم قدمی اساسی محسوب خواهد شد.

 

برای مشاهده مقاله ” خرید تضمینی جوجه بوقلمون بیوتی ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .

 

خرید تضمینی جوجه بوقلمون بیوتی

خرید تضمینی جوجه بوقلمون بیوتی

خرید تضمینی جوجه بوقلمون بیوتی

مجموعه بلدرچین مزرعه سبز در راستای بیانات مقام معظم رهبری و حمایت از تولید و پرورش دهنده ، تصمیم بر خرید ضمانتی جوجه بوقلمون های بیوتی که محصول جدید مجموعه می باشد را دارد .

جزئیات این خرید به این شکل می باشد که ، عزیزان جوجه های بوقلمون بیوتی را از مجموعه خریداری و بعد از پرورش مجدد مجموعه بلدرچین مزرعه سبز پرنده های پرواری را به قیمت روز و دم باسکول تسویه می نمایید .

تمامی جوجه های بیوتی با ضمانت و گواهینامه سلامت به فروش میرسند .

جوجه های بیوتی مجموعه از نژاد پریمیوم 6 بوده و با کیفیت بالا . امکان ارسال به تمامی نقاط کشور مهیا می باشد و جوجه ها با ماشین های مخصوص حمل جوجه ارسال می گردد .

خرید تضمینی جوجه بوقلمون بیوتی

همچنین مجموعه نیمچه های 20 روزه بوقلمون بیوتی را دارا می باشد با همین شرایط خرید تضمینی ارائه می گردد .

با خرید تعداد 1000 قطعه جوجه یک روزه بوقلمون بیوتی 6 از مجموعه ، قراردادی ما بین خریدار و مجموعه بسته خواهد شد که در قرارداد ضمانت خرید مجموعه ذکر شده است و دلگرمی برای پرورش دهنده می باشد . قیمت خرید مجموعه به روز بازار خواهد بود ، در این صورت هیچ یک از طرفین ضرر نخواهند کرد و باز هم این موضوع حائز اهمیت می باشد در قرارداد .

دوستانی که زیر 500 قطعه خریداری مینمایند هم ، مجموعه خرید خواهد کرد ، برای اطلاع از شرایط خرید حتما با مجموعه تماس بگیرید .

شماره تماس مستقیم مدیریت مجموعه 09122794417

انشالله این موضوع قدمی باشد برای درجه اول کار آفرینی و حمایت از پرورش دهندگان عزیز کشور ، همچنین گامی بلند برای مقاومت اقتصادی و حمایت تولید ملی.

خرید تضمینی جوجه بوقلمون بیوتی

 

 

برای مشاهده مقاله ” نحوه مقابله با استرس گرمایی گوساله ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .

 

نحوه مقابله با استرس گرمایی گوساله

نحوه مقابله با استرس گرمایی گوساله

نحوه مقابله با استرس گرمایی گوساله

 

هوای گرم می تواند اثرات سوئی بر روی بدن گوساله های جوان بگذارد. هنگامی که دمای هوا بالای 25 درجۀ سانتیگراد می رود، میزان تنفس گوساله افزایش می یابد، که این امر منجر به دهیدراته یا کم شدن آب بدن می شود و به دنبال آن میزان مصرف خوراک کاهش،  سیستم ایمنی تضعیف و گوساله دچار استرس گرمایی و عوارض سوء دیگر می گردد.
در اینجا ما به 5 چالشی که گوساله در رابطه با استرس گرمایی به آن دچار می شود را عنوان و راهکارهایی برای مقابله با آن ها را بیان کرده ایم.چالش 1 : افزایش نیازهای تغذیه ای گوساله های شیری
در هوای گرم گوساله با سوزاندن انرژی بیشتر سعی در پائین آوردن دمای بدن خود می کند. با مصرف انرژی بیشتر، میزان مواد مغذی لازم برای رشد کاهش می یابد. بنابراین تغذیۀ گوساله با سطح بالایی از مواد مغذی می تواند ضمن تأمین انرژی لازم برای رشد، انرژی لازم برای پایین آوردن دمای بدن آنها را نیز تأمین کند.
نکته: یک کیلوگرم پودر شیر را در 8 – 12 لیتر شیر مخلوط کنید و یا با پودر شیر جایگزین او را تغذیه کنید. یک راه ساده اینست که 3 مرتبه در روز به گوساله غذا بدهید بدون اینکه حجم آن را اضافه کنید. تحقیقات به عمل آمده در این زمینه حاکیست گوساله هایی که 3 مرتبه در روز تغذیه می شوند رشد جسمانی بهتر و ضریب تبدیل بهتری دارند و همچنین قبل از اینکه از شیر گرفته شوند مصرف پیش خوراک  در آنها بهتر خواهد بود.چالش 2 : مشکلات سلامتی گوساله
هوای گرم منجر به رشد باکتری و عوامل بیماریزایی مثل کریپتواسپوریدیوم ، سالمونلا و همینطور قارچ و کپک می گردد. رشد باکتری ها تهدیدی برای سلامت گوساله ها است.
نکته : رعایت بهداشت و پاکسازی لوازم و تجهیزات مربوط به تغذیۀ گوساله ها به کاهش رشد باکتری ها کمک می کند و تعداد مگس ها را کمتر می کند. پس از هر باز غذا رسانی تمامی سطل ها، دلوها، بطری و سر شیشه ها و سایر تجهیزات را به خوبی پاکیزه کنید. سطل های آب و پیش خوراک را حداقل دو مرتبه در روز خالی و تمیز کنید. بستر کاهی را تازه و تمیز نگه دارید و در اطراف آبخوری ها و آخور زهکشی مناسب داشته باشید.چالش 3 : کم شدن آب بدن
از اولین نشانه های استرس گرمایی در گوساله ها دهیدراته یا کم شدن آب بدن است. با افزایش تنفس، گوساله ها آب بیشتری را از طریق هوا به بیرون می دهند تا بدن خود را خنک کنند. بایستی با دو برابر کردن میزان آب مصرفی، گوساله ها از کم شدن آب بدن ممانعت به عمل می آورند.
نکته : دادن محلول های الکترولیت در روزهای گرم می تواند راه حل خوبی برای جلوگیری از کم شدن آب بدن و اسهال در گوساله ها باشد. بدین منظور بعد از هر وعدۀ شیر یا شیر جایگزین یا به صورت متناوب و یک وعده در میان، مقداری الکترولیت مخصوص گوساله را در آب آشامیدنی حل کنید. هرگز پودر الکترولیت را با شیر یا پودر شیر گوساله ترکیب نکنید.
توجه داشته باشید که الکترولیت محلول مخصوص گوساله ها جایگزین آب نیستند. بنابراین آب بدون الکترولیت هم در طول روز به گوساله بدهید. سطل های آب را حداقل 2 مرتبه در روز خالی و دوباره پر کنید تا آب تازه در اختیارشان قرار داده باشید. اضافه کردن به ظروف آبخوری می تواند به افزایش مصرف آب آشامیدنی کمک کند. کیفیت آب هم بسیار مهم است. 2 مرتبه در سال کیفیت آب را امتحان کنید تا از پایین بودن میزان سدیم (<50 ppm) ، آهن و سایر مواد معدنی اطمینان حاصل کنید. نحوه مقابله با استرس گرمایی گوساله

چالش 4 : کنترل مگس ها
گوساله ها را می توان مرکز تجمع مگس ها دانست. مگس ها نه تنها موجب اذیت و آزار گوساله ها می شوند بلکه منجر به انتشار ویروس و شیوع بیماری هایی مثل ویروس اسهال گاوی (BVD)، هرپس ویروس گاوی (BHV-1) که منجر به التهابات بینی-نای (IBR) می گردد، پاراآنفولانزا 3 (PI3) ، ورم ملتحمۀ حاد ، آماس پستان ، اسهال ، حصبه ، سیاه زخم ، ویبریوز و انواع بیماری های کلوستریدیا می شوند.
نکته : به گوساله ها همراه شیر خشک و یا پیش خوراک مکمل هایی که حاوی حشره کُش ها و مهار مگس هست بدهید. این مکمل ها را سعی کنید 1 ماه پیش از ظاهر شدن مگس ها بدهید تا به کاهش جمعیت آنها و متعاقباً جلوگیری از شیوع بیماری ها کمک کرده باشید. در طول تابستان و پائیز و تا 1 ماه اول زمستان هم این شیوه را ادامه دهید. محیط پیرامون گوساله ها را وارسی کنید تا مبادا محل تجمع مگس ها را از قلم بیندازید.

چالش 5 : مصرف پیش خوراک در گوساله ها
دمای بالا و گرم شدن هوا بر روی میزان مصرف پیش خوراک در گوساله تأثیر گذار است. در هوای گرم میل گوساله ها به مصرف پیش خوراک کاهش می یابد و این بر روی وزن گیری آنها تأثیر می گذارد.
نکته : کم کردن میزان چربی شیر خشکی که به گوساله می دهید می تواند بر روی مصرف پیش خوراک تأثیر بگذارد. بر خلاف تصور عموم، شیر کم چرب مساوی با کاهش انرژی نیست. حتی افزایش 100 درصدی چربی شیر، تنها شاید 12 درصد سطح انرژی را بالا ببرد. در مقابل، چنانچه میزان شیر خشک مخصوص گوساله ها را با میزان چربی متناسب و کربوهیدرات های لازم، 50 درصد افزایش بدهیم، سطح انرژی را هم تا 50 درصد بالا برده ایم و با این کار انرژی لازم برای تنفس بالای گوساله در هوای گرم و پایین آوردن دمای بدن را برایش فراهم کرده ایم ضمن آنکه میل او به مصرف پیش خوراک را نیز تهییج می کنیم.
پس بدین منظور بهتر است در طول دورۀ گرما، پودر شیرهایی که مناسب هوای گرم هستند و ترکیباتی مخصوص برای این آب و هوا را دارند استفاده نمایید.

 

برای مشاهده مقاله ” خوراک پیش دان دارویی یا غیر دارویی جوجه ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .

خوراک پیش دان دارویی یا غیر دارویی جوجه

خوراک پیش دان دارویی یا غیر دارویی جوجه

به منظور تقویت جوجه ها، بهتر است خوراک پیش دانی را برای آنها تهیه کرد که حاوی تمام 38 مادۀ مغذی مورد نیاز روزانۀ آنها باشد. اینکه شما بخواهید خوراک پیش دان دارویی یا غیردارویی را برای جوجه هایتان تهیه کنید به این بستگی دارد که جوجه های تازه متولد واکسن کوکسیدیوز دریافت کرده اند یا خیر.
به هنگام انتخاب یک خوراک پیش دان به دنبال خوراکی باشید که کامل باشد. به عنوان مثال فرمولاسیون   خوراک پیش دان کامل Purina Flock Strong Feeding Program به نحویست که تمامی مواد مغذی مورد نیاز را در یک مجموعه داراست. به منظور تقویت رشد اولیۀ جوجه ها به دنبال خوراک پیش دان با 18 درصد پروتئین باشید؛ همچنین به منظور حفظ سلامت جوجه ها ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای رشد مثل پریبیوتیک ها و پروبیوتیک ها را داشته باشد.
انتخاب شما ارتباط مستقیم با این دارد که آیا جوجه های شما واکسن کوکسیدیوز را دریافت کرده اند یا خیر. چنانچه جوجه ها در مقابل این بیماری واکسینه نشده اند و یا مطمئن نیستید که واکسینه شده اند یا خیر، می توانید خوراک Purina Start & Grow Medicated را برای آنها انتخاب کنید و خوراک Purina Start & Grow را که یک خوراک غیر داروییست برای آن جوجه هایی که واکسینه شده اند انتخاب کنید.

بیماری کوکسیدیوز چیست ؟
کوکسیدیوز یکی از رایج ترین بیماری هاییست که مرغ ها به آن مبتلا می گردند. حداقل هفت سویه از این بیماری شناخته شده که روی مرغ ها اثرگذار است. این بیماری روده ای توسط انگل هایی به وجود می آید که در خاک زیست می کنند و توسط سایر پرندگان یا ماشین آلات و یا افراد می توانند به جوجه ها منتقل شوند. به همین دلیل رعایت بهداشت و پاکیزه نگه داشتن محیط به رشد سالم جوجه ها کمک می کند.
به محض اینکه وارد سیستم گوارشی شوند در دستگاه گوارش جوجه شروع به تولید مثل می کنند. هنگامی که تعداد سلول های تخمی اوسیست ها به اندازۀ کافی برسد جوجه مریض می شود. عفونت به دیوارۀ روده ای دستگاه گوارش پرنده آسیب می زند و به مدت چند روز (4 تا 7 روز) از جذب مواد مغذی پیشگیری می کند.

خوراک پیش دان دارویی یا غیر دارویی جوجه

علائم بیماری کوکسیدیوز در جوجه مرغ های کوچک معمولاً با تغییراتی در مدفوع خود را نشان می دهد که اسهالی یا همراه با خون دفع می شود. التهاب ایجاد شده در سیستم گوارش موجب می گردد تا جوجه مرغ دست از خوردن بکشد، خسته و ناتوان گردد و کاهش در رشد داشته باشد. طیور مبتلا ظاهری خمیده و قوز کرده با پرهای سیخ شده پیدا می کنند. در صورتیکه علائم به سرعت ظهور پیدا کنند و بیشتر شوند از بین رفتن پرنده محتمل است. از آنجا که سیستم ایمنی جوجه های کوچک هنوز قوی نیست آنها بیشتر مستعد ابتلا هستند. هنگامیکه اوسیست ها وارد دستگاه گوارش جوجه می شوند، از آنجائیکه باکتری های مفید در روده در حال رشد هستند، کمتر توان مبارزه با عفونت را دارد. اما اگر جوجه ها از بیماری کوکسیدیوز بهبودی یافتند آنها نسبت به آن سویه مصون می گردند و دیگر به آن ابتلا نمی یابند. اما به خاطر داشته باشید که این بیماری سویه های مختلفی دارد که ممکن است پرنده به آنها مبتلا شود.

محافظت از طریق واکسیناسیون
یک راه پیشگیری از ابتلا به بیماری کوکسیدیوز واکسیناسیون است. جوجه کشی ها قادر هستند تا پیش از انتقال و جابجایی جوجه ها آنها را واکسینه کنند. اطمینان حاصل کنید که جوجه ها در جوجه کشی در مقابل هر دو بیماری کوکسیدیوز و مارک واکسینه شده اند. زیرا این دو بیماری در همان مراحل بسیار ابتدایی حیات جوجه ها آنها را تهدید می کنند.
چنانچه جوجه ها در مقابل بیماری کوکسیدیوز واکسینه شده باشند یک خوراک پیش دان غیردارویی بایستی دریافت کنند. یک خوراک کامل که شامل : اسیدهای آمینه به منظور تقویت رشد اولیه ؛ پریبیوتیک و پروبیوتیک به منظور حفظ سیستم ایمنی بدن ؛ و ویتامین و مواد معدنی به منظور حفظ سلامت استخوان ها و رشد پرنده باشد.

سلامت سیستم ایمنی از طریق خوراک پیش دان
(به غیر از واکسیناسیون) راه دیگر پیشگیری از ابتلا به کوکسیدیوز در جوجه ها از طریق خوراک مناسب است. خوراک کامل دارویی مانند Purina Start & Grow حاوی آمپرولیوم می باشد. آمپرولیوم یک فرمولاسیون ضدکوکسید است که رشد اوسیست های کوکسیدی را کاهش می دهد و بدین ترتیب با بزرگ شدن جوجه ها آنها را در مقابل این بیماری مصون نگه می دارد. جوجه هایی که خوراک ضد کوکسید دریافت می کنند قادرند با عفونت محیط مقابله کنند.
بنابراین حتماً برای تغذیۀ جوجه هایی که در مقابل کوکسیدیوز واکسینه نشده اند از خوراک پیش دان دارویی (با آمپرولیوم) استفاده کنید.
صرفنظر از اینکه کدام خوراک پیش دان را برای تغذیۀ جوجه های خود انتخاب می کنید، همان خوراک را از 1 روزگی تا 18 هفتگی ادامه دهید.

 

 

برای مشاهده مقاله “ تغذیه در جوجه های شتر مرغ ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .
تغذیه در جوجه های شتر مرغ

تغذیه در جوجه های شتر مرغ

تغذیه در جوجه های شتر مرغ

تغذیه نقش مهمی در تولید گوشت و سایر محصولات مربوط به شترمرغ ایفا می کند چرا که مخارج غذای جوجه ها از روزهای آغازین تا سن کشتار، بزرگترین هزینه (حدود %80 کل هزینه ها) را تشکیل می دهد. غذای طبیعی شترمرغ عمدتاً متشکل از علوفه جات سبز، میوه جات خانواده توت ها، دانه جات، گیاهان تازه و آبدار و حشرات کوچک می باشد.
شترمرغ ها در طول 120 روز اول زندگی از تبدیل غذایی خوب و کارآمدی برخوردار هستند. پس از گذشت 330 روز بدن آنها از لحاظ تبدیل غذایی ناکارآمد شده و افت پیدا خواهد کرد. بنابراین لازم است تا وقتی جوجه ها این دوره را سپری نکرده اند به نحو بهینه تغذیه شوند تا بتوانند در اسرع وقت به وزن ایده آل کشتار 90 الی 100 کیلوگرم دست یابند.
جوجه ها در حیات وحش نحوه خوردن غذا و آشامیدن آب را با تقلید از رفتار والدین خود یاد می گیرند. در سیستم تولید صنعتی نیز می توان به اصطلاح از یک “مادر جایگزین” و یا جوجه بزرگتر جهت آموزش نحوه غذا خوردن و آشامیدن آب به جوجه های کوچک استفاده نمود. جوجه های شترمرغ در 10 الی 14 روز اول زندگی جهت تآمین بخش بزرگی از مواد مغذی مورد نیاز خود وابسته به محتوای کیسه زرده بوده و لذا مصرف دان در این دوره کمتر است؛ به همین دلیل باید پس از اتمام این دوره به خوبی تغذیه گردند تا از رشد و نمو نرمالی برخوردار باشند.
شترمرغ ها جهت خرد شدن غذا در سنگدان به سنگریزه های کوچک نیاز دارند بنابراین لازم است سنگریزه نیز در اختیار جوجه ها قرار بگیرد. این کار تا زمانی ادامه می یابد که جوجه ها به سنی برسند که به چراگاه برده شده و خود بطور طبیعی سنگریزه مورد نیازشان را به همراه غذا قورت بدهند. اندازه دانه های سنگریزه اضافه شده به جیره غذایی جوجه های شترمرغ باید در حد نصف ناخن پرنده بوده و در جوجه هاییکه به تازگی متولد شده اند این اندازه باید در حد یک دانه برنج باشد. پس از اینکه جوجه ها بطور کامل غذا خوردن را یاد گرفتند باید علوفه جات خرد شده مانند شبدر، یونجه و کلم روزانه 3 الی 4 بار علاوه بر غذای آردی در اختیار آنان قرار بگیرد.
تذکر: به دلیل خطر انباشتگی در پیش معده و سنگدان لازم است در 1 ماه اول فقط از برگ علوفه جات (و نه ساقه آنان) استفاده گردد.
غذای جوجه ها باید در تغارها یا سینی های کم عمق قرار داده شود. غذای جوجه های شترمرغ می تواند به حالت پلت یا آردی در اختیار آنان قرار بگیرد. از آن جائیکه هزینه جیره ی غذایی پلتی بالا است معمولاً غذا به فرم آردی به جوجه ها داده می شود. استفاده از غذای آردی مزیت دیگری نیز دارد چرا که جوجه ها زمان بیشتری صرف نوک زنی به ظرف غذا برای تآمین مقادیر جیره غذایی مورد نیاز خود نموده به این ترتیب بیشتر مشغول شده و ناهنجاریهای رفتاری کمتری از خود بروز می دهند. لازم به ذکر است که جوجه ها معمولاً غذای مرطوب را بیشتر دوست دارند. همچنین جهت کاهش میزان ریخت و پاش و گرد و غبار ناشی از غذای آردی و افزایش لذت غذای مصرفی، می توان شیره قند و یا چربی تثبیت شده به غذای فارم اضافه نمود. این کار منجر به اتلاف کمتر، حداقل میزان گرد و غبار و جداسازی کمتر اجزای ترکیبی غذای پرندگان می گردد.
جوجه های شترمرغ می توانند تا سن 13 هفتگی با جیره غذایی استارتر حاوی مقادیر بالای پروتئین خام تغذیه شوند. نیاز شترمرغ ها به پروتئین به وضوح تعیین نگردیده است. سطوح پروتئین خام موجود در غذای مصرفی این پرندگان از 15 تا 24 درصد متغیر می باشد. در حالت کلی پرندگان جوان بیشترین مقدار پروتئین را مصرف می کنند که با بالا رفتن سن مقادیر آن کاهش می‌یابد.از 13 تا 40 هفته غذای جوجه ها به جیره ی غذایی رشد تغییر داده می شود. از 40 هفتگی تا زمان کشتار نیز جوجه های شترمرغ با جیره غذایی نگهدارنده تغذیه می شوند که این نیز وابسته به شرایط جسمانی و تدابیر مربوط به عرضه به بازار می باشد.
اجزاء غذایی متداول در تغذیه جوجه های شترمرغ عبارت از: آرد ذرت بعنوان منبع سرشاری از انرژی و یونجه به عنوان منبعی برای ساخت ماهیچه ها و گوشت بدن پرنده، فیبر و پروتئین می باشند .

تغذیه در جوجه های شتر مرغ

پودر استخوان ماهی و پودر بادام زمینی نیز منابعی از پروتئین خام و لیپید علی الخصوص آمینو اسیدهای ضروری می باشند. متوناین و لیسین اغلب آمینو اسیدهای ضروری در رژیم غذایی طیور محسوب می گردند چرا که این آمینواسیدها در بیشتر اجزای ترکیبی غذای طیور محدود می باشند.
پیش امیخته های ویتامینی / معدنی نیز باید بعنوان منبعی از ویتامین ها و مواد معدنی بخصوص مواد معدنی میکرو در جیره غذایی پرندگان گنجانده شوند. سنگ آهک بعنوان منبعی از کلسیم می باشد در حالیکه “مونوکلسیم فسفات” کلسیم و فسفر را تؤاماً تأمین می کند. پنبه دانه و محصولات آن حاوی ماده “گاسیپول” می باشند که یک عامل ضدتغذیه ای بوده و باعث بروز مسمومیت “گاسیپول” در شترمرغ ها می گردد و به همین دلیل نباید در جیره غذایی این پرندگان لحاظ شود.
نمک موجود در جیره ی غذایی ترکیب شده نباید بیش از %5 جیره را تشکیل دهد. نمک معمولی جهت ایجاد تعادل الکترولیتی در بدن پرندگان مورد نیاز بوده و همچنین بعنوان یک چاشنی جهت تحریک مصرف غذا محسوب می گردد.
آب تازه و تمیز نیز باید در مقادیر فراوان در دسترس جوجه ها قرا بگیرد. دسترسی به آب رابطه مستقیمی با مصرف غذا دارد.
در حالت کلی طیور به ازای یک گرم غذای خشک مصرفی به 2 گرم آب نیاز دارند. مقدار آب مصرفی جوجه های شترمرغ نسبت به مصرف کنسانتره (غذای آردی یا پلت) در حالت کلی باید 1.5 الی 2 برابر باشد.
برای مشاهده مقاله ” همه دانستنی های مرغ و تخم مرغ ارگانیک ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .
همه دانستنی های مرغ و تخم مرغ ارگانیک

همه دانستنی های مرغ و تخم مرغ ارگانیک

همه دانستنی های مرغ و تخم مرغ ارگانیک

واژه مرغ ارگانیک معنایی متفاوت از مرغ محلی، مرغ روستایی، مرغ سبز را دارد. در کشورهایی که مرغ هایی به روش ارگانیک پرورش داده می‌شود، این مرغان در مساحتی با متراژ های معین، برای مثال در نظر گرفتن دوهزار و پانصد متر مربع برای هر هزار قطعه مرغ، بصورت آزاد در حال تردد و گردش بوده که از این روست به این نوع مرغان، مرغان گردشگر و یا مرغان رونده نام نهاده اند.
در استحصال تخم مرغ ارگانیک از این نوع مرغان به ” تخم مرغ، مرغ گردشگر” معروف می باشند.تخم مرغ ارگانیک ومرغ ارگانیک در فرهنگ غذایی مردمانی که امکان مصرف اینگونه محصولات نصیبشان گردیده است، در جایگاهی فوق‌العاده قرار گرفته و روز بروز اهمیت و ارزش غذایی این نوع محصولات برای مصرف کنندگان شناخته تر میشود.
مصرف غذای غیر استاندارد و همچنین سوء تغذیه حتی در بسیاری از کشورهای جهان،که همین امر باعث گردیده تا دگرگونی و تغییرات اساسی در نوع تغذیه انسان  ها مورد بحث محافل علمی مرتبط با تغذیه  قرار گیرد.
در تغذیه مرغ ارگانیک استفاده از مواد شیمیایی خوراکی و هر نوع نهادهای غذایی دامی تراریخته ممنوع می باشد. خوراک مصرفی این دسته از مرغان را دان ارگانیک و در مقادیر کمتر مواد مغذی کاملا طبیعی تشکیل می‌دهد، به همین دلیل گوشت مرغ ارگانیک فشرده تر و سخت می‌باشد، استخوان ها نیز در مقایسه با مرغان صنعتی ضخیم تر در نتیجه در برش افقی دارای قطر بیشتری است.رنگ گوشت مرغ ارگانیک متمایل به رنگ قرمز بوده و مدت پخت آن طولانی تر میباشد ( دیر پز).

همه دانستنی های مرغ و تخم مرغ ارگانیک طول دوره پرورش هشتاد الی نود روز است.

در طول مدت پرورش استفاده از آنتی بیوتیک ها و هر نوع دارو و تقویت کننده های غیر شیمیایی، همچنین محرک های شیمیایی مجاز نمیباشد.
تحقیقات و بررسی ها نشان می‌دهد مصرف گوشت و تخم مرغ ارگانیک نسبت به مشابهان صنعتی آن سیری صعودی را داراست. مسلما استفاده از این نوع ماده پروتئینی بسیار سالم و ایمن نقشی غیر قابل انکار در تندرستی و حفظ از بیماری های بر پایه تغذیه با منشاء دامی در جوامع انسانی مصرف کننده را دارد.
در کشور ما، آموزش و پرورش و تولید به علاقه مندان این نوع تولیدات کاری سخت محسوب نمیگردد، بدیهی است در صورت انجام و تشویق در این زمینه در ارتقاء سلامتی مردم قدمی اساسی محسوب خواهد شد.
برای مشاهده مقاله ” تاثیر ذبح شوک در گوشت مرغ ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در ” پیج بلدرچین مزرعه سبز ” از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .
تاثیر ذبح شوک در گوشت مرغ

تاثیر ذبح شوک در گوشت مرغ

تاثیر ذبح شوک در گوشت مرغ

تحقیقات جدیدی به منظور بررسی روش های ذبح مرغ در کشتارگاه ها در چین انجام شده است. در این مطالعه مرغ ها یا بدون استفاده از شوک الکتریکی و یا ولتاژ متوسط، کم و یا ولتاژ بالا ذبح شده و در این تحقیق به کاهش ظرفیت نگهداری آب گوشت، کاهش نیروی برشی گوشت نیز توجه شد.
این مطالعه در دانشگاه کشاورزی Nanjing Agricultural University به منظور مقایسه اثرات سیستم های مختلف ذبح طیور بر روی کیفیت گوشت مرغ انجام شده است. این مقاله که در مجله علوم طیور نیز منتشر شده است به بررسی ظرفیت نگهداری آب، رنگ گوشت، گلیکوژن عضله و غلظت لاکتات می پردازد.
در این مقاله همچنین به پارامترهای خون، تشدید مغناطیسی نیز توجه شده است. شناسایی گذرگردش از تن به عامل‌های گوناگونی مانند ولتاژ، گردش، زمان گذر گردش، راه گردش در تن, بسامد و بسیاری عوامل دیگر نیز بستگی دارد. اما روی هم رفته آستانه شناسایی برای گردش DC، بین ۵ تا ۱۰ میلی آمپرو برای گردش AC با فرکانس ۶۰ هرتز بین ۱ تا ۱۰ میلی آمپر است.
در مجموع 160 قطعه جوجه گوشتی به چهار گروه آزمایشی تقسیم شدند.
– شوک کم ولتاژ با ولتاژ ثابت از 15 ولت در 750 هرتز به مدت ده ثانیه
– شوک ولتاژ متوسط با ولتاژ ثابت 50 ولت در 50 هرتز به مدت 10ثانیه
– شوک ولتاژ بالا با ولتاژ ثابت 100 ولت در 50 هرتز به مدت 5 ثانیه
– گروه کنترل ذبح بدون استفاده از ولتاژ برق
نمونه خون بلافاصله بعد از قطع گردن جمع آوری شد. چون مرغ ها هنگام ذبح بصورت آویزان هستند خون موجود در بدن مرغ بطور سریع خارج می شود و پس از گذشت یک دقیقه دیگر خونی در مرغ نمی ماند.
ماهیچه سینه از لاشه جدا شده و در یخ قرار داده شد. میزان Ph عضله، رنگ گوشت، گلیکوژن، محتویات لاکتات در هر دو ساعت و 24 ساعت بعد از کشتار مشخص شد.
مزیت این روش کاهش انقباض شدید و مخرب عضلانی مرغ و شوک قلبی و تنفسی می باشد و کیفیت لاشه مطلوب تر می شود.
میزان آبداری یا ظرفیت نگهداری آب در گوشت از نظر کیفیت ظاهری و طعم آن اهمیت دارد. کاهش ظرفیت نگهداری آب در گوشت تازه به صورت تیرگی و تراوش آب، در گوشت منجمد به صورت چکیدن آب و در گوشت پخته شده به صورت جمع شدن و سفت شدن و تیرگی رنگ گوشت ظاهر می شود.
رابطۀ بسیار نزدیکی بین تردی و آبدار بودن گوشت وجود دارد. گوشت طیور بلافاصله پس از کشتار و قبل از انجماد آبدار و دارای ظرفیت بالای نگهداری آب می باشد، اما با آغاز گلیکولیز پس از کشتار و کاهش pH گوشت، ظرفیت نگهداری آب به سرعت کاهش می یابد و در حدود 24 تا 48 ساعت پس از کشتار به حداقل می رسد.
بدون استفاده از ولتاژ برق و شوک کم ولتاژ بطور قابل توجهی میزان پلاسمای خون را افزایش دادند ( p< 0 / 05) میزان گلیکولیز و از دست دادن آب نیز به طور قابل توجهی کاهش یافت
در این مطالعه pH اولیه عضلات و نیروی برشی در روش شوک کم ولتاژ و شوک با ولتاژ بالا مقایسه شد.
البته این مطالعه به این امر نیز توجه کرد که نحوه انتقال طیور و ویژگی های مسیر حرکت تا قبل از رسیدن به کشتارگاه نیز اهمیت دارد.
بررسی ها نشان داده است که هرگاه طیور تحت تأثیر تنش های سرمایی و گرمایی، خشکی، تحریک و هیجان، کمبود اکسیژن و غیره قرار گیرند ترشح هورمون های بخش قشری غدد فوق کلیوی افزایش می یابد.
غلظت بالای این هورمون ها سبب تغییر در میزان گلیکوژن کبدی و ماهیچه ها می شوند و این تغییرات بر pH ماهیچه ها اثر گذاشته و رنگ و کیفیت گوشت را تحت تاثیر قرار می دهند.
تارچه یا میوفیبریلMyofibrils (اندامک‌هایی استوانه‌ای هستند. آنها در درون سلول‌های ماهیچه‌ای یافت می‌شوند. آنها بسته‌هایی رشته‌ای هستند که از ابتدای سلول تا انتهای آن کشیده شده‌اند و در هر سر به غشای سلولی متصل شده‌اند.) نیز در روش بدون استفاده از ولتاژ برق و شوک ولتاژ متوسط طول بیشتری در مقایسه با شوک کم ولتاژ و شوک ولتاژ متوسط از خود نشان دادند.
این مطالعه نشان داد که رنگ گوشت، زمان پخت و پز و Ph نهایی تحت تاثیر ذبح با شوک برقی قرار نمی گیرد. رنگ گوشت طیور بستگی به وجود و مقدار رنگدانه های میوگلوبین و هموگلوبین در ماهیچه ها دارد. خون ریزی کامل در کشتارگاه می تواند گوشت را کمرنگ تر کند.
تغییرات رنگ گوشت می تواند در قسمت های داخلی ماهیچه اتفاق افتد که ناشی از کبودی یا پارگی دیواره رگ های خونی موجود در بافت های داخلی است.
تنش های مختلف محیطی نیز می توانند موجب بروز تغییر رنگ در ماهیچه گوشت سینه مرغ شوند. شاخص هایی مانند رنگ محل، کبودی، مقدار و شکل لکه های کبود می توانند در تعیین زمان کبود شدگی و دلایل آن کمک کنند و به این ترتیب مشخص می شود که آیا عارضه کبود شدگی در هنگام گرفتن جوجه ها، انتقال و یا احتمالا در طول فرآوری لاشه رخ داده است.
در انتها محققین به این نتیجه رسیدند که در روش بدون استفاده از ولتاژ برق و شوک، ولتاژ متوسط در مقایسه باشوک ناشی از ولتاژ پایین و شوک ولتاژ بالا ظرفیت نگهداری آب را کاهش می دهد و نیروی برشی گوشت را افزایش می دهد. در حالت اخیر افزایش ظرفیت نگهداری آب رابطه مستقیمی با تغییرات pH ندارد و علت اصلی آن تغییراتی است که در رابطه یون- پروتئین به وجود می آید.
برای مشاهده مقاله ” شیوه های 100 درصدی کاهش هزینه ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در کانال مزرعه سبز از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .
شیوه های 100 درصدی کاهش هزینه

شیوه های 100 درصدی کاهش هزینه

شیوه های 100 درصدی کاهش هزینه

 

چند سال پیش که قیمت خوراک طیور تجاری به سرعت افزایش یافت، به فکر راه حلی مبتکرانه افتادم. در این مقاله سعی دارم تا این منابع جایگزین خوراک طیور را که تا حدود زیادی وابستگی شما به خوراک صنعتی را کاهش می دهد، به شما معرفی کنم. اما پیش از آنکه لیست خوراک های مبتکرانه را معرفی کنیم بهتر است ابتدا شیوه هایی به منظور کاهش نیاز به خوراک را مطرح کنیم.

روش هایی برای کاهش نیاز به خوراک طیور  
•تنها طیوری را نگهداری کنید که پاسخگوی نیازتان هستند. بدین صورت که چنانچه هدف شما عرضۀ تخم مرغ است، پس نژادی سبک وزن و تخمگذار نظیر Leghorn سفید نگهداری کنید. یا چنانچه شما دسترسی خوبی به مرغزارها و علوفه و خوراک طیور دارید، پس بهتر است نژادی فعال و پُر جنب و جوش که خوراک را می یابد، نگهداری کنید.
•آن دسته از طیور گلّه را که غیرضروری و یا ناکارآمد هستند، حذف کنید. بدین منظور خروس های اضافی، مرغ های پیر (بالای 2 و نیم سال) و یا آن دسته از طیوری که به طور ژنتیکی بدردنخور هستند (کم تخمگذارند، مستعد بیماری هستند و..) را زودتر بفروشید تا با کوچک کردن گلۀ طیور، ضمن کاهش هزینه ها عرضه و تولید را بالا برده باشید.
•زیاده خواه نباشید. حداقل تعداد مرغی که می توانند نیازهایتان را برآورده سازند چه تعداد است؟ هر چه تعداد طیور گلّه کمتر باشد، نگهداری از طیور و منابع خوراک مبتکرانه آسان تر خواهد بود.
•جیره بندی کنید. شاید باور نکنید اما مرغ ها قادرند خیلی زیاد بخورند و این فقط مشکلی برای بودجه و هزینه نیست بلکه میزان تخمگذاری را هم کاهش می دهد. پیشنهاد می کنم حتماً آزمایش کنید. بدین منظور “تغذیۀ آزاد” (تغذیۀ آزاد به این معنی که تمام روز به خوراک دسترسی داشته باشند) را متوقف کنید و جیره بندی را با یک سوم یک پوند (حدوداً 150 گرم) به ازای هر مرغ در روز آغاز کنید. کاهش تدریجی را هر روز داشته باشید تا آنجا که متوجه افت در تخمگذاری شوید؛ در این جا بایستی روند تغذیه را به جایی برگردانید که تأثیری روی تخمگذاری نداشت. من به شخصه، در سنین رشد طیور جیره بندی برای آنها نداشتم.

اکنون با هم لیست خوراک های مبتکرانه را بررسی می کنیم :

خوراک مبتکرانۀ 1 : گیاهانی که خاک را می سازند.
چرا طیور و خاک را همزمان تغذیه نکنیم ؟ دو گیاه سنفیتون و گزنه از گیاهانی هستند که سازندۀ خاک هستند اما بسیاری آنها را علف هرز می دانند.

سنفیتون   
سنفیتون از آن دسته گیاهانی ست که هرکسی باید در حیاط خود داشته باشد چرا که مزایای بسیاری دارد. این گیاه خوردنی و قابل استفاده برای مصارف دارویی است، برای مصارف کمپوست و کود منبع بالای نیتروژن است، و برای مصارف خوراکی دام و طیور حاوی فیبر پایین و پروتئین بالاییست. کاشت و پرورش سنفیتون بسیار آسان است (در هر فصل از سال قابل کاشت است) و در فصول بسیار سرد و بسیار گرم از بین نمی رود. همچنین سنفیتون حاوی سطح بالایی از ویتامین آ و ب 12 است که منجر به طلایی شدن زردۀ تخم مرغ می گردد و همۀ ما بسیار دوست داریم.

نحوۀ کاشت سنفیتون :
1-ریشۀ این گیاه را تهیه کنید. من خودم از یکی از کشاورزان بوم شناس آن را تهیه می کنم.
2-سپس آن را در درون گودال هایی بکارید و خواهید دید که این گیاه در گرم ترین تابستان و سردترین زمستان سریع رشد خواهد کرد. برای رشد بهتر ریشه و دادن بهترین نتیجه، سنفیتون ها بایستی با یک متر فاصله از یکدیگر کاشته شوند.
3-با بریدن گیاه از فاصلۀ 5 سانتیمتری زمین می توانید تا 8 بار در سال از آن برداشت کنید.

گزنه ها
آنچه که برخی از آن به عنوان علف هرز یاد می کنند را من یکی از منابع غذایی پایدار می دانم. این گیاه مصارف خوراکی و دارویی دارد و خشک شدۀ آن تا 40 درصد حاوی پروتئین است و منبع نیتروژنی بسیار خوبی برای کود گیاهی یا کمپوست است.

نحوۀ کاشت گزنه
می توانید بذر آن را خریداری کنید. چنانچه خوش شانس بوده اید و خود گیاه را داشتید می توانید همان را در جایی مناسب بکارید.

خوراک مبتکرانۀ 2 : گیاهان پوششی
گیاهان پوششی معمولاً گیاهانی هستند که از فرسایش خاک جلوگیری می کنند، نیتروژن به خاک می افزایند، از کیفیت خاک محافظت کرده و منجر به بهبود آن نیز می گردند؛ همچنین رطوبت خاک را حفظ می کنند، از رشد علف های هرز جلوگیری کرده و آفت ها را دفع می کنند. گیاهان پوششی یکی از سیاست های بزرگ باغبانی و محافظت از خاک محسوب می شوند.
استفاده از گیاهان پوششی برای سپری کردن زمستان :
•دانۀ چاودار را پیش از فرا رسیدن سرما بکارید.
•در طول زمستان ثمره ای نخواهد داد اما در بهار دوباره ثمر خواهد داد.
•در بهار و در محوطه ای محصور شده اجازه دهید طیور در این کشتزار به چَرا بپردازند یا محصول را چیده و به مرغدانی به نزد طیور ببرید.

در بهار و پیش از کاشت بستر زمین، از گیاهان پوششی استفاده کنید.
•سعی کنید در کاشت خود از گیاه خردل زرد، شبدر قرمز، غلات، چلیپاییان، یونجه، نخودفرنگی های مقاوم استفاده کنید.
•چند هفته پیش از بسترکاری، به مرغ ها اجازه دهید تا وارد کشتزار شده و تغذیه کنند.
•سپس بذرهای خود را بکارید.

استفاده از گیاهان پوششی به منظور قطعه بندی زمین پس از برداشت محصولات
•به جای استفاده از گیاهان پوششی رایج و متداول، از گیاهان پوششی خوراکی مثل گیاه چلیپای پاییزی، انواع کلم ها، و شلغم استفاده کنید.
•محصولات را در طول پاییز یا اول زمستان برداشت کنید و یا اجازه بدهید که طیورتان کمی در باغ بگردند.

خوراک مبتکرانۀ 3 : علف های هرز
آنچه که ما از آن به عنوان علف هرز نام می بریم، گاهی خوراک بسیار مفیدی است و حتی برای هر دو گروه انسان و حیوان مصارف دارویی نیز دارد. قاصدک، غاز پای سفید، گزنه ها، گیاه باباآدم از جمله گیاهانی هستند که مصرف خوراکی دامی و انسانی دارند.

خوراک مبتکرانۀ 4 : باغچه
به ایده های زیر توجه کنید :
•تمیز کردن و چیدن علف های اضافه باغ را به مرغ ها بسپارید.
•اجازه دهید آنچه که از محصولات باغ به جا مانده را مرغ ها مصرف کنند.
•محصولاتی ویژۀ طیور بکارید. چغندر و برگ چغندر، انواع کلم و کاهو، و کدو برای این منظور بی نظیرند.
•سیب زمینی پخته (و نه خام) به عنوان وعدۀ اصلی مرغ می تواند کاربرد داشته باشد.

خوراک مبتکرانۀ 5 : دانه ها و میوه های موجود در طبیعت
انواع دانه ها و میوه های موجود در طبیعت می توانند بسیار بهتر از غلات موجود در فروشگاهها نیاز طیور شما را برطرف سازند. هر تابستان به راحتی می توان بشکه های بزرگی از انواع توت ها را جمع آوری نمود.

خوراک مبتکرانۀ 6 : غلات و علوفه
کاشتن انواع غلات کار نسبتاً ساده ایست چنانچه از انواع آنها نظیر ذرت، گل آفتابگردان، سورگوم ، و یا تاج خروسی انتخاب کرده و بکارید.
همچنین می توانید از میان علوفه هایی مانند پیکان ریشه، کاسنی، باک چوی (نوعی کلم برگ چینی)، گندم سیاه، شبدر، تخم کتان، یونجه، چغندر و برگ چغندر، نخود فرنگی و عدس ها، قاصدک، انواع توت ها و غیره انتخاب کنید و جالیزی ویژه برای خودتان و طیورتان داشته باشید!

خوراک مبتکرانۀ 7  : انواع درخت میوه های مغزدار(بادام، پسته، فندق و غیره)
با جمع آوری انواع مغزجات موجود در طبیعت، کاشتن آنها و در اختیار گذاشتن این دانه ها برای تغذیۀ طیور میزان قابل توجهی پروتئین و چربی مفید به طیور خود رسانده اید.

خوراک مبتکرانۀ 8  : انواع درخت میوه
می توانید از میوه های افتادۀ روی زمین استفاده کنید و یا خودتان درخت میوه بکارید. دقت کنید که درختانی بکارید که نگهداری آن آسان و ثمره و میوۀ آن زیاد باشد مثل خرمالو، انواع توت ها، سیب ، گلابی، هلو و غیره.

خوراک مبتکرانۀ 9  : از انواع آفات باغ استفاده کنید
انواع آفت های موجود در باغ مثل سوسک ها، کرم و حلزون ها منابع غذایی فوق العاده ای برای طیور شما محسوب می شوند.

خوراک مبتکرانۀ 10 : برکه و تالاب
می توانید برکۀ کوچکی در باغ خود داشته باشید تا درون آن هم ماهی نگه دارید و هم گیاهان آبزی داشته باشید. خزه ها از گیاهان آبزی هستند که به آسانی رشد می کنند و در صورتیکه خشکشان کنید تا 40 درصد حاوی پروتئین مفید برای طیورتان هستند.

خوراک مبتکرانۀ 11 : مگس های سرباز
مگس های سرباز بیشتر شبیه زنبورهای سیاه هستند و منبع مفید پروتئین برای طیور محسوب می گردند.
شما می توانید با استفاده از پسماندهای آشپزخانه، لاروهای کوچک مگس زنبوری را پرورش دهید و یک خوراک سرشار از پروتئین برای طیور خود تهیه کنید.

خوراک مبتکرانۀ 12 : جوانه ها
با جوانه دار کردن غلات و بنشن و حبوباتی که طیور شما از آنها تغذیه می کنند، می توانید پروتئین مصرفی طیورتان را تا 30 درصد بالا ببرید. با این کار شما نه تنها سطح پروتئین مصرفی را افزایش می دهید که سطح ویتامین، مواد معدنی و آنزیم ها را نیز افزایش داده اید!

بدین منظور می توانید درون سطل یا کاسه ای این دانه ها را به مدت 2 الی 4 روز بخیسانید تا جوانه بزنند.

خوراک مبتکرانۀ 13 : کمپوست
این یکی از شیوه های خوراک مبتکرانۀ مورد علاقۀ من است. تابستان گذشته، من از طریق همین کمپوست سازی توانستم هزینۀ خوراک صنعتی خود را 100 درصد کاهش دهم.

خوراک مبتکرانۀ 14 : ورمی کمپوست و پرورش کِرم
ورمی کمپوست به پروسۀ استفاده از کرم ها برای تولید کمپوست می گویند. کرم ها را می توان در تمامی فصول سال پرورش داد. آنها منبع غنی پروتئین هستند. پرورش آنها به بزرگی گلۀ طیوری که پرورش می دهید و همت و ارادۀ شما بستگی دارد.
دستورالعمل کلّی برای پرورش کرم خاکی :
1.سطلی فلزی، پلاستیکی یا چوبی تهیه کنید.
2.برای سطل تهویه تعبیه کنید. در صورتیکه سطل پلاستیکی استفاده می کنید، سوراخ های بسیار ریز 1 میلیمتری ایجاد کنید.
3.مقداری کرم در هر سطح بگذارید.
4.روی سطل درپوش قرار دهید چراکه کرم ها روشنایی را دوست ندارند و ضمناً با این کار سطح رطوبت موجود را تنظیم کرده اید.
5.سطل حاوی کرم ها را در محلی خنک و سایه دار قرار دهید.
6.دما بایستی بین بین -1 تا 21 درجۀ سانتیگراد نگه داشته شود.
7.حداقل تا 10 سانتیمتر از سطل را از مواد مرطوب پُر کنید.
8.بستری از خرده کاغذ و مقوا یا کاه برای کرم ها قرار دهید سپس روی آن را با گِل و لای بپوشانید.
9.مواد شما بایستی رطوبتی همانند یک اسفنج خیس داشته باشد.
10.کرم های خود را تهیه کرده و در این سطل بیاندازید.
11.تفاله ها و پسماندهای غذایی را حداقل هفته ای یک مرتبه برای کرم ها بریزید. از مرکبات، گوشت، لبنیات و یا مدفوع حیوانات خانگی بیش از اندازه استفاده نکنید.
12.پس از گذشت 3 تا 6 ماه زمان برداشت کرم ها و کمپوست است.

خوراک مبتکرانۀ 15 : پسماندهای غذا
از آنجائیکه این روش هم در زمرۀ آسان ترین روش هاست، دومین روش مبتکرانۀ مورد علاقۀ من محسوب می گردد. در طول روز ما انواع مختلف مواد غذایی را مصرف می کنیم بنابراین می توانیم مقدار فراوانی از پسماندهای غذایی تهیه کنیم.

خوراک مبتکرانۀ 16 : علف
علف تازه به تنهایی 15 تا 20 درصد کل نیاز غذایی مرغ را برآورده می سازد. در صورتیکه دستۀ کوچکی از طیور را نگهداری می کنید و حیاط یا فضایی برای چرخیدن و تغذیۀ مرغ ها دارید حتماً اجازه دهید.
در صورتیکه خود طیور نمی توانند به طور مستقیم و آزادانه در چمنزار باشند، شما دسته های چمن را به مرغداری و برای تغذیۀ طیور به نزد آنها ببرید.

خوراک مبتکرانۀ 17 : استفاده از سایر محصولات مزرعه
شما می توانید از سایر فراورده ها و محصولات مزرعه مثل شیر و یا تخم مرغ های اضافی برای تغذیۀ طیور استفاده کنید. می توانید از شیر گاو یا بز استفاده کنید. از پسماندها و احشاء بجا مانده از کشتار حیوانات مزرعه برای تغذیه استفاده کنید. حتی استخوان های به جا مانده از کشتار، البته طیور نمی توانند مستقیماً استخوان بخورند اما با نوک زدن به آن، گوشت های به جا مانده را می خورند. همچنین شما می توانید این استخوان ها و قلم ها را خوب بپزید و این آب قلم مقوی را یا مستقیماً در ظرفی بریزید و یا بر روی نان بریزید تا خوب به خورد آن برود و سپس در اختیار طیور بگذارید تا مصرف کنند.
همچنین از تخم مرغ های مازاد خود مرغ ها یا سایر طیور می توانید به صورت خام یا پخته برای تغذیۀ طیور استفاده کنید.
همچنین از پرهای به جا مانده از کشتارهای قبل را به طیور بدهید چرا که منجربه بهبود عملکرد روده ها می گردد.

خوراک مبتکرانۀ 18 : خوراک تخمیر شده
برای این کار شما بایستی مقداری از خوراک را در ظرف مناسبی به مدت 2 – 3 روز بخیسانید. دقت کنید که دانه های خوراک، آب را به خود نکشند و روی آن خشک و بدون آب نماند که کپک خواهد زد . بنابراین هر یک ساعت آن را چک کنید که در نهایت حداقل 3 سانتیمتر آب روی آنها باشد. سطح خوراک بایستی از آب پوشیده باشد چرا که عمل تخمیر، فرایندی غیرهوازی است و به اکسیژن نیاز ندارد. اکسیژن منجربه رشد کپک ها می گردد.
روی ظرف را با حوله یا درپوش بپوشانید. بعد از گذشت 24 ساعت از خیساندن، دانه های خوراک قابل هضم تر می گردند اما عمل تخمیر بعد از 3 روز کامل می شود.  دقت کنید که خوراک تخمیر شده بویی ترش دارد اما کپک نزده در صورت مشاهدۀ کپک بایستی دور ریخته شود.
لیست خوراک های مبتکرانۀ من برای تغذیۀ طیور با موادی به غیر از خوراک صنعتی در اینجا به پایان می رسد اما مطمئنم که بیشتر از این وجود دارد.
برخی از این مواد ذکر شده به تنهایی قادرند تا هزینۀ خوراک طیور شما را برای همیشه پایین آورد. پیشنهاد می کنم برای شروع ابتدا از مقادیر کم و به تدریج تا جائیکه امکان دارد از مواد گفته شده برای تغذیۀ طیورتان استفاده کنید تا هزینه ها را به طرز چشمگیری پایین آورید.

برای مشاهده مقاله ” اجزاء تخم مرغ ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در کانال مزرعه سبز از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .
اجزاء تخم مرغ

اجزاء تخم مرغ

اجزاء تخم مرغ

نکته: پوسته (12-9%)، سفیده (63-60%) و زرده (33-30%)  از تخم مرغ را تشکیل داده اند.
نکته: تخم مرغ از (65% ) آب،(11.8%) پروتئین، (11 %) چربی (لیپید) و (11.7%) خاکستر تشکیل یافته است.

1- پوسته(SHELL): پوسته آهکی بوده و از بافتی ناهموار و دانه دانه برخوردار است. پوسته از 17-7 هزار روزنه میکروسکوپی پوشیده شده است. پوسته یک غشاء نیمه تراوا میباشد که اجازه میدهد  دی اکسید کربن و رطوبت از طریق منافذ ریز به بیرون تخم مرغ و هوا به داخل آن راه یابد. پوسته دارای یک لایه پوششی محافظت کننده بنام کوتیکول است که به عنوان یک سد دفاعی تخم مرغ را از ورود میکروارگانیسمهای بیماریزا و گرد و غبار مصون ساخته و در تازه ماندن تخم مرغ نقش بسزایی ایفا میکند. استحکام پوسته به جیره غذایی مرغ بستگی داشته به ویژه میزان کلسیم، فسفر و ویتامین D دریافتی. ضخامت پوسته به نژاد، سایز و سن مرغ  بستگی دارد. هر قدر سن مرغ بالاتر باشد، سایز تخم مرغ نیز بزرگتر خواهد بود اما پوسته نازکتر خواهد شد.
نکته:پوسته 12-9 درصد وزن کل تخم مرغ را تشکیل میدهد.
نکته:پوسته نخستین سد دفاعی تخم مرغ در برابر عفونت باکتریایی میباشد.
نکته: تا قبل از استفاده از تخم مرغ از شستن آن خودداری کنید، چراکه پوشش محافظ آن حلال در آب بوده و براحتی با شستن پاک میشود و تخم مرغ در معرض فساد قرار خواهد گرفت.
نکته: تخم مرغها را بایستی در بسته های مخصوص خودشان و یا در ظروف دربسته نگهداری کرد. چراکه بو و طعم مواد غذایی میتواند از طریق روزنه های پوسته وارد تخم مرغ گردید.
نکته: ترکیبات پوسته شامل 94% کربنات کلسیم، 1% کربنات منیزیوم، 1% فسفات کلسیم و 4% مواد آلی و ویتامین D میباشد.

علت تفاوت رنگ در پوسته چیست؟ 

رنـگ پـوسته تخم مرغ به نژاد مرغ هـای تـخـمـگذار بستگی داشته و از سفید تا قهوه ای پر رنگ متغیراست.
نکته:در تخم مرغهای قهوه ای و سفید رنگ از لحاظ ارزش تغذیه ای و طعم هیچگونه تفاوتی وجود ندارد.
نکته: مرغهایی که پر و لاله گوش سفید دارند  تخمهای سفید، و مرغهایی که پر و لاله گوش قرمز رنگ دارند تخمهای قهوه ای می گذارند.
نکته:علت گرانتر بودن تخم مرغهای قهوه ای رنگ آنست که مرغهایی که تخم قهوه ای رنگ میگذارند  نسبت به مرغهایی که تخم سفید میگذارند جثه بزرگتری داشته و به غذای بیشتری  نیاز دارند.
نکته:یک گونه مرغ تخمگذار موسوم به ARAUCANA تخمهای با خالهای سبز رنگ میگذارد.

نکته:کندن پوسته تخم مرغهای پخته در تخم مرغهای تازه از تخم مرغهای کهنه سخت تر است.
2- غشاهای درونی و بیرونی(INNER AND OUTER MEMBRANES): میان پوسته و سفیده قرار گرفته اند. این دو غشاء شفاف پروتئینی یک سد دفاعی در برابر هجوم باکتریها فراهم می آورند. جنس این دو غشاء عمدتاً از کرآتین می باشد.
3- اتاقک هوایی(AIR CELL): یک محفظه میان تهی بین سفیده و پوسته بوده که در انتهای پهن تر تخم مرغ واقع شده است. هنگامی که تخم مرغ از شکم مرغ خارج میگردد گرم است، اما پس از سرد شدن محتویات داخل آن منقبض گشته و غشاء داخلی از غشاء خارجی فاصله میگیرد. و اینگونه اتاقک هوایی شکل میگیرد. سایز سلول هوایی در درجه بندی تخم مرغ تعیین کننده میباشد. هر چه کیسه هوایی کوچکتر باشد درجه مرغوبیت تخم مرغ بالاتر خواهد بود. هر قدر تخم مرغ کهنه تر باشد و از زمان تخم گذاری زمان بیشتری گذشته باشد، رطوبت و دی اکسید کربن بیشتری از روزنه های پوسته خارج گردیده و هوا جایگزین آن میگردد که باعث حجیم تر شدن کیسه هوایی میشود. اتاقک هوایی در تخم مرغهای خیلی کهنه بصورت شناور در می آید. وظیفه اتاقک هوایی فراهم آوردن اکسیژن برای جوجه پیش از شکستن تخم میباشد.

4- سفیده و یا آلبومین(ALBUMIEN): این بخش (67%) 3/2 از وزن مایعات تخم مرغ راتشکیل میدهد. سفیده تخم مرغ 50% پروتئین کل تخم مرغ را تشکیل میدهد. سفیده از چهار لایه با ضخامتهای متفاوت تشکیل یافته است. اما در کل میتوان سفیده را به دو لایه غلیظ درونی (57%) که چسبناک و یک لایه رقیق بیرونی (23%) که آبکی است، تقسیم کرد. لایه غلیظ داخلی در تخم مرغهای کهنه آبکی ورقیق میشود.
نکته:سفیده تازه سفت وبا قوام بوده اما سفیده کهنه شل و آبکی میباشد.
نکته: کدری آلبومین نشانه تازگی تخم مرغ است. این کدری در اثر وجود دی اکسید کربن در سفیده میباشد که فرصت خارج شدن پیدا نکرده است. هر چه تخم مرغ کهنه تر باشد دی اکسید کربن بیشتری از آن خارج گردیده و سفیده شفاف تر میگردد.
نکته:وظیفه سفیده محافظت از زرده تخم مرغ و تامین غذای اضافی برای رشد نطفه میباشد.
نکته: سفیده خام به دلیل وجود گلیکوپروتئین آویدین در معده قابل هضم نمی باشد. همچنین این پروتئین از جذب ویتامین بیوتین جلوگیری میکند. پختن تخم مرغ این پروتئین را خنثی میکند.
نکته:هنگامی که سفیده تخم مرغ زده میشود حجمش 8-6 برابر افزایش می یابد.
نکته:پروتئین سفیده خام محلول در آب است.
نکته: ته رنگ زرد و یا سبز رنگ قابل رویت در سفیده تخم مرغ نشانه وجود ریبوفلاوین(B2) در آن است.
نکته:PH  سفیده تازه 7.9 میباشد که با گذشت زمان و با خروج دی اکسید کربن PH افزایش می یابد.
نکته: ترکیبات سفیده شامل 90% آب، 10% پروتئین،0.03% چربی، 1% کربوهیدرات و 0.5% خاکستر.
نکته: در سفیده ریبوفلاوین، نیاسین، پتاسیم، سدیم، سولفور، منیزیوم و کلر نیز موجود است.
نکته:پروتئینهای سفیده شامل
OVALBUMIN(54%)،CONALLBUMIN(12%)،OVAMUCOID(12%)،OVOMUCIN،LYSOZYME،AVIDIN،OVOGLOBULIN،FLAVOPROTEINS میباشند.
5- زرده(YOLK): زرده (33%)1/3 وزن تخم مرغ(غیر از پوسته) را تشکیل می دهـد.50 % پروتئین تخم مرغ در زرده موجود میباشد. وظیفه زرده فراهم ساختن  ذخیره غذای مورد نیاز رشد جنین میباشد.

نکته: ترکیبات زرده شامل 50% آب، 17% پروتئین (فسفوپروتئین و لیپوپروتئین)،32% لیپید (فسفولیپید لسیتین(25%)، تری گلیسریدها (75%)، کلسترول
نکته: در زرده آهن، کلسیم، فسفر، روی، ید، مس، منگنز، ویتامینهای محلول در چربی(A,D,E.K)، ویتامینهای بیوتین، کولین، فولیک اسید، اینوسیتول، پانتوتنیک اسید، پیروکسیدین،B12  نیز موجود میباشد.
نکته:ویتامینهای محلول در چربی تنها در زرده یافت میشوند.
نکته:لسیتین یک عامل امولسیون کننده بوده و موجب تثبیت و پایدار نگاه داشتن ترکیبات روغن و آب میگردد.
نکته:تمام چربیها و کلسترول  در زرده تخم مرغ  موجود میباشند. سفیده فاقد چربی و کلسترول است.
نکته: زرده از آب کمتر و ویتامین بیشتری نسبت به سفیده برخوردار است. ارزش تغذیه ای زرده بالاتر از سفیده است.
نکته: فلز روی فقط در زرده موجود است. نمک نیز عمدتاً در سفیده وجود دارد.
نکته:غشاء پوشاننده زرده ویتلین (VITELLINE) نام دارد که از پخش شدن زرده جلوگیری کرده و زرده را در برمیگیرد. با گذشت زمان این غشاء شکننده گردیده و هنگام شکستن تخم مرغ زرده فرم (گرد)  قوام دار خود را از دست داده و در ظرف پخش میگردد.
نکته:PH زرده 6 میباشد که همواره ثابت است.
نکته:زرده نیز از چندین لایه تیره وروشن تشکیل یافته است اما با چشم قابل رویت نیست.
نکته:زرده یک تخم مرغ بزرگ 25 کیلو ژول کالری دارد.
نکته: یک تخم مرغ بزرگ حاوی 213 میلی گرم کلسترول میباشد. میزان مجاز دریافت روزانه کلسترول برای افراد سالم 300 میلی گرم در روز وبرای افراد مبتلا به بیماریهای قلبی -عروقی، با کلسترول و یا فشار خون بالا 200 میلی گرم در روز میباشد.
نکته: جسم رویان و یا بلاستودرم (GERMINAL DISK) نقطه ای سفید رنگ، گرد و کوچک (3-2 میلی متر) روی سطح زرده میباشد که محل ورود اسپرم به تخم میباشد.
نکته:رنگدانه های زرده به خاطر وجود گزانتوفیلهای (XANTHOPHYLLS) لوتئین (LUTEIN) و زآگزانتین (ZEAZANTHIN) میباشد.
نکته:برخی اوقات پس از آب پز کردن تخم مرغ یک حلقه سبز رنگ بدور زرده شکل میگیرد. این حلقه به خاطر واکنش آهن موجود در زرده و سولفور موجود در سفیده میباشد که تشکیل سولفید آهن را داده اند. علت آن پختن بیش از حد و یا وجود آهن زیاد در آب پخت میباشد. آب پز کردن تخم مرغ در حرارت و زمان پخت مناسب و سرد کردن فوری تخم مرغها (با قرار دادن آنها درون آب سرد) پس از پخته شدن از تشکیل این حلقه سبز رنگ جلوگیری می کند.
نکته:لکه های خون(BLOOD SPOT) که در زرده یافت میگردد به علت پاره شدن عروق خونی در زرده طی شکل گیری تخم پدید می آیند. مصرف این لکه های خون هیچگونه ضرری نداشته و میتوان آنها را با نوک چاقو برداشت. وجود لکه های خون نشانه تازگی تخم مرغ است. با گذشت زمان زرده از سفیده آب جذب کرده و باعث رقیق شدن و ناپدید شدن این لکه ها میگردد.این لکه های خون تنها در یک درصد تخم مرغها مشاهده میشود.
رنگ زرده به چه عواملی بستگی دارد؟
رنگ زرده از زرد کم رنگ تا نارنجی پر رنگ متغیر است. رنگ زرده به جیره غذایی مرغها بستگی دارد. چنانچه رژیم مرغها حاوی رنگدانه گزانتوفیل ها باشد این رنگدانه در زرده رسوب میکند. چنانچه رژیم مرغها حاوی گندم وجو باشد رنگ زرده ، زرد کم رنگ و چنانچه جیره غذایی حاوی ذرت و برگ یونجه باشد زرده، نارنجی میگردد. چنانچه رژیم غذایی مرغها فاقد رنگ باشد، زرده بی رنگ تولید خواهد شد.
علت تشکیل تخم مرغ دو زرده چیست؟
این وضعیت در جوجه مرغهای جوان بیشتر روی میدهد که ارگانهای شکل دهنده تخم مرغ هنوز نظم نیافته و با دیگر ارگانها همزمان نگردیده اند (منظم نبودن حرکات مجرای تخم در اوایل تخمگذاری ). البته مرغهای پیر نیز ممکن است تخم دو زرده بگذارند. وراثت نیز یک فاکتور محسوب گردیده و در برخی نژادها این حالت بیشتررخ میدهد.
نکته:برخی اوقات ممکن است تخم فاقد زرده باشد.
نکته: برخی اوقات یک تخم مرغ درون تخم مرغ دیگری قرار دارد. این حالت بیشتر در اثر تنش ایجاد میگردد.
6- کالیزا و یا شالاز (CHALAZAE):رشته های مارپیچ، کدر و طناب مانند  سفیده میباشند که وظیفه نگه داشتن زرده در مرکز تخم مرغ را به عهده دارند. این رشته ها همچون تکیه گاه عمل میکنند. هر قدر این رشته ها برجسته تر و قابل رویت تر باشند، تخم مرغ تازه تر است. مصرف این رشته ها کاملا بی خطر میباشد.
مطالب جالب در مورد تخم مرغ:
1- هر مرغ سالانه بطور متوسط 300-250 تخم میگذارد.
2- یک مرغ به 26-24 ساعت برای تولید تخم زمان نیاز دارد. پس از اتمام تخم گذاری 30 دقیقه بعد میتواند مجددا تخمک گذاری کند.
3- جوجه مرغها  از سن 20-19 هفتگی به بعد شروع به گذاشتن تخم می کنند.
4- تخم ها پس از 21 روز به جوجه تبدیل میشوند.
5- زرده تخم مرغ از معدود غذاهایی است که بطور طبیعی حاوی ویتامین D میباشد.
6- مراحل شکل گیری تخم: 1-زرده، 2-سفیده،3 -غشاها، 4-پوسته آهکی.
7- تخم مرغ کامل ترین غذای طبیعت محسوب میگردد. تخم مرغ حاوی تمام ویتامینهای ضروری به استثنای ویتامین C میباشد.
8- با یک تخم شتر مرغ میتوان برای 10 نفر املت تهیه کرد. آب پز کردن یک تخم شتر مرغ به 45 دقیقه زمان نیاز دارد.
9- نخستین تخمها در اقیانوس ها سرباز کرده اند.
10- چنانچه تخم مرغ بطور تصادفی روی زمین افتاد روی آن نمک فراوان بپاشید تا تمیز کردن آن آسانتر شود.
11- در چین سالانه 160 میلیارد تخم مرغ تولید میگردد.
12- مرغها برای تخم گذاشتن نیازی به خروس و جفتگیری ندارند! مرغها بدون حضور خروسها نیز تخم میگذارند تنها تخمشان نابارور و فاقد نطفه خواهد بود.
نحوه تشخیص تخم مرغهای خام از پخته:
1- چنانچه تخم مرغ پخته را سریع بچرخانید، به مدت چند ثانیه به وضعیت ایستاده به دور خود خواهد چرخید. اما تخم مرغ خام روی سمت پهن خود و بطور خوابیده خواهد چرخید.
2- اگر تخم مرغ خام را بچرخانیم و ناگهان آن را با دست متوقف کرده و بلافاصله رها کنیم، تخم مرغ مجددا شروع به چرخیدن میکند، چراکه مایع درون آن به چرخیدن خود ادامه میدهد.
3- تخم مرغ پخته براحتی دور خود میچرخد اما تخم مرغ خام تلوتلو می خورد.
خواص تخم مرغ:
1- منعقد شدن(COAGULATIOIN): حرارت، استرس فیزیکی، الکل، اسیدها، نمکها و استون میتواند ساختمان پروتئین ها را تغییر داده و آنها را از هم بگسلد (تغییر خمیدگی پروتئینها) اما پیوندهای اولیه یعنی زنجیره آمینو اسیدها بدون تغییر باقی می مانند.حرارت پیوندهای متصل کننده بخشهای مختلف زنجیره را میشکند و ساختار پروتئین را تغییر میدهد. هنگامی که مجددا پیوندهای جدیدی شکل میگیرند پروتئین(موجود در سفیده و زرده) منعقد میگردند. در این حالت پروتئین سفیده و زرده به یک شبکه سه بعدی مبدل میگردند که آب در میان آنها محبوس گردیده است. در این حالت سفیده و زرده حالت لاستیک مانند پیدا میکنند.
نکته:سفیده تخم مرغ تازه در 65-62 درجه سانتی گراد منعقد میگردد.
نکته:با افزایش PH(افزایش کهنگی)، سفیده در حرارت کمتری منعقد میگردد بنابراین تخم مرغ تازه زمان بیشتری برای پخته شدن نیاز دارد.
نکته: شکر انعقاد سفیده را به تاخیر انداخته اما نمک و اسیدها آن را تسریع میکنند.
نکته:زرده در درجه حرارت 70-65 سانتی گراد منعقد میگردد.
2- امولسیون کننده(EMULSIFIER): لسیتین موجود در زرده تخم مرغ خاصیت امولسیون کننده دارد. یعنی از جدا شدن مخلوط آب و روغن جلوگیری میکند. (مثلا در تهیه مایونز)
3- کف کنندگی(FOAMING): هنگامی که تخم مرغ زده میشود هوا میان آن محبوس گردیده و کف میکند. در واقع مولکولهای هوا در میان پروتئینهای  تخم مرغ احاطه میگردند.
نکته:زدن زیاد تخم مرغ باعث گشوده شدن مارپیچ پروتئین و اندکی منعقد شدن آن میگردد.
نکته:بهترین دما برای کف کردن حداکثر تخم مرغ 14 درجه سانتی گراد است.
نکته: هرچه زمان زدن تخم مرغ طولانی تر گردد حجم و پایداری کف بیشتر میگردد. اما زدن خیلی زیاد پف و کف را کاهش میدهد.
نکته:آب کف حاصل از زدن تخم مرغ را افزایش اما پایداری آن را کاهش می دهد.
نکته:روغن باعث کاهش خاصیت کف کنندگی تخم مرغ میگردد.
نکته:نمک پایداری کف حاصل از زدن تخم مرغ را کاهش میدهد.
نکته:زرده حجم کف حاصل از زدن تخم مرغ را کاهش میدهد.
4- پیوند دهنده (BINDING): تخم مرغ با انعقاد خود طی پخته شدن اجزای مواد غذایی را به یکدیگر متصل میکند.
5- ور آورندگی (هوادهی) (LEVEANING): تخم مرغ زده شده حاوی هوا میباشد. از آنجایی که پروتئین خاصیت ارتجاعی دارد، این حبابهای هوا پس از حرارت دیدن میتوانند منبسط گردند.
6- عامل غلیظ کننده (THICKENING): مثلا در تهیه سسها.
7- لعاب (GLAZE): روی شیرینی و یا نانها استفاده میگردد. (سفیده، زرده و یا تخم مرغ کامل)
8- به غذاها طعم و رنگ میدهد.
9- بهترین و غنی ترین منبع پروتئین محسوب میگردد.
میزان مجاز مصرف تخم مرغ چه تعداد است؟
مصرف 4-3 تخم مرغ در هفته مجاز میباشد.
حساسیت به تخم مرغ چیست؟
برخی افراد به زرده و یا سفیده تخم مرغ آلرژی دارند و بایستی مواد غذایی دیگری را جایگزین تخم مرغ کنند. چنانچه در دستور آشپزی غذایی تخم مرغ نیز قید شده بود از ترکیب زیر جای تخم مرغ استفاده کنید:
یک قاشق چایخوری بکینگ پودر+یک ونیم قاشق چایخوری آب+یک و نیم قاشق چایخوری روغن.
انواع تخم مرغ:
1- استاندارد: این تخم مرغها بصورت صنعتی و با دستگاه های جوجه کشی تهیه شده اند.
2- بارور (نطفه دار): ارزش غذایی آنها با تخم مرغهای معمولی و فاقد نطفه برابر است. این تخم مرغها را میتوان جوجه کشی کرد. قیمت آنها از تخم مرغهای غیر بارور بالاتر است.
3- ارگانیک: چنانچه تغذیه مرغهای تخمگذار از غذاهای ارگانیک صورت گرفته باشد (در تهیه آنها از علف کشها و کودهای شیمیایی استفاده نشده باشد) تخم مرغ حاصل ارگانیک خواهد بود. قیمت این تخم مرغها گرانتر از تخم مرغهای معمولی است. (برای اطلاع بیشتر به مقاله غذاهای اورگانیک رجوع کنید.)
4- جوجه کشی طبیعی: با دستگاه های جوجه کشی مصنوعی  تولید نشده اند و مرغها به فضای آزاد دسترسی داشته و در یک مکان محصور آزادانه سیر میکنند.
5- غنی شده با امگا 3 و یا ویتامینها.
6- پودر تخم مرغ.
مقایسه تخم پرندگان:
1- تخم بلدرچین:سایز تخمها کوچکتر از تخم مرغ بوده، اما طعم آنها یکسان است.5 تخم بلدرچین معادل یک تخم مرغ میباشد. پوسته تخم بلدرچین خالدار بوده و رنگ آن از قهوه ای تیره تا آبی و سفید متغیر است.

2- تخم اردک: سایز آن از تخم مرغ اندکی بزرگتر است. سفیده آن نسبت به تخم مرغ شفاف تر بوده و پر طعم تر است. میزان کلسترول و چربی آن نسبت به تخم مرغ بالاتر است. تخم اردک در سایزهای متفاوت موجود میباشد.

3- تخم غاز: سایز آن از تخم مرغ و تخم اردک بزرگتر است. از طعم غنی تری نیز برخوردار است. تخم غاز از کلسترول خیلی بالایی برخوردار است بطوری که در هر تخم در حدود 1200 میلی گرم کلسترول موجود است. بنابراین مصرف آن بایستی خیلی محدود گردد.

4- تخم شتر مرغ: هر تخم شتر مرغ معادل 20 تخم مرغ میباشد. تخم شتر مرغ بسیار کمیاب می باشد.

5- تخم بوقلمون: مشابه تخم مرغ میباشد اما اندکی بزرگتر است. پوسته تخم بوقلمون سفید و شیری رنگ و با خالهای قهوه ای است. کلسترول و چربی تخم بوقلمون نیز بالاست. طعم آن با تخم مرغ فرق چندانی نمیکند. تخم بوقلمون نیز کمیاب میباشد.

برای مشاهده مقاله ” مدیریت ضایعات و مشتقات طیور ” لطفا کلیک نمایید .
شما میتوانید با عضویت در کانال مزرعه سبز از آخرین قیمت های بازار باخبر شوید .